Yürüme Yarışları

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Yürüme Yarışları

Atletizmin içindeki uzun mesafeli yarışmalar dalındaki bir spor branşıdır. Ayaklar ve zemin arasında temasın (insan gözüyle) görülür bir şekilde kesintiye uğramadan, sürekli adım atılması prensibi ile yapılan yarışma sporudur. Dayanma ayağı zemine ilk temastan zemine dik pozisyona geldiği ana kadar dik kalacaktır. (dizden bükülmeyecektir)

Olimpiyatların resmi spor dalıdır. Kadınlarda ve erkeklerde olmak üzere iki katagoride yarışmalar yapılmaktadır.

Yürüme Yarış Mesafeleri

Erkeklerde yarışmalar 20 km ve 50 km mesafe olmak üzere 2 katagoride yapılmaktadır.
Kadınlarda yarışmalar 20 km olarak yapılmaktadır. (Olimpik)

Yürüme Yarışma Parkuru

Bir tur 1 km'den kısa, 2 km'den uzun olmayacaktır. Çıkış ve varışı stadyumda yapılan yarışlarda parkur stadyuma mümkün olduğu kadar yakın olacaktır.

Yürüme Yarışı Esasları

 1. 20 km ve üzeri mesafelerdeki yarışlarda sporcu kat edeceği mesafeyi azaltmaması şartıyla görevlinin gözetimi ve denetimi altında yolu veya pisti terk edebilir.
 2. Eğer baş hakem, hakem veya baş hakemin raporuna dayanarak, bir sporcunun parkuru terk ederek, kat edilecek mesafeyi kısalttığı kanısına varılırsa o sporcu diskalifiye edilecektir.
 3. Tüm uluslar arası veya elit büyük yarışlarda yarışmanın başlangıç ve bitişi gün ışığında olacak şekilde planlanacaktır.
 4. Tüm yarış parkurları IAAF normları ve standartlarına uygun olarak düzenlenecektir. Parkur uzunluğu her yarışmada IAAF görevlisi tarafından kontrol edilerek onaylanacaktır.

Yürüme Yarışında Hakemler

 • Görevlendirilmiş yürüyüş hakemleri eğer daha önce atanmamışsa bir lider seçeceklerdir.
 • Tüm hakemler bağımsız olarak görev yapacaklar ve kararları insan gözüyle yapılan gözlemlere dayanacaktır.
 • Tüm hakemler uluslararası yürüyüş hakemi olacaktır.
 • Yol yarışlarında lider dahil olmak üzere genel olarak en az 6 en çok 9 hakem yarışmalarda bulunacaktır.
 • Pist yarışlarında lider dahil olmak üzere genel olarak 6 hakem bulunacaktır.

Lider Hakem

 • Lider, uluslar arası yarışmalarda son 100 m'de bir sporcuyu ilerleme şekli açıkça kurallara aykırıysa, önceki gösterilen kırmızı kartların sayısına bakmadan diskalifiye edecektir. Lider tarafından diskalifiye edilen bir sporcunun, bu koşullar altında yarışmayı bitirmesine izin verilir. Sporcu yarışmayı bitirdikten sonra Lider veya yardımcısı tarafından kırmızı kart gösterilip sporcu yarışmadan diskalifiye edilir.
 • Yarışmalara ihtar panolarından sorumlu bir görevli ve kayıt hakemi atatacaktır.

Yürüme Yarışlarında Güvenlik ve Sağlık

 • Organizasyon Kurulu yarışmacıların ve görevlilerin güvenliklerini sağlayacaktır. Organizasyon Kurulu yarışma için kullanılacak parkurun tüm yönlerde araç trafiğine kapanmasını sağlayacaktır.
 • Organizasyon Kurulu tarafından kol bantlı, yelekli ya da ayırt edici benzer kıyafetleriyle belli olan resmi sağlık personeli tarafından yarışma esnasında yapılan sağlık muayeneleri yardım olarak sayılmayacaktır.
 • Sağlık Delegesi veya resmi sağlık personeli tarafından talimat verildiğinde sporcu derhal yarışmadan çekilecektir.

Yürüme Yol Yarışlarında Su/Sünger ve Beslenme İstasyonları

 • Yarışların çıkış ve varışında su ve diğer uygun içecek/yiyecekler mevcut olacaktır.
 • 5 km'den 10 km'ye kadar olan tüm yarışlarda hava koşulları gerektirirse uygun aralıklarla sadece su verilen su/sünger istasyonları bulunacaktır.
 • 10 km ve üzeri mesafedeki tüm yarışlarda her tür için beslenme istasyonları sağlanacaktır. Buna ek olarak hava koşulları gerektirirse beslenme istasyonlarının orta noktasında ya da daha sık aralıklarla su verilen, su/sünger istasyonları bulunacaktır.
 • Organizasyon Kurulu ya da sporcu tarafından sağlanan su ve yiyecekler kolayca alınacak biçimde istasyonlara konulacak, ya da yetkili kişi tarafından sporcuların ellerine verilecektir.
 • İstasyondaki görevliler yarış parkuruna giremez ve sporcuları engelleyemez. İçeceği/yiyeceği masanın ön tarafına geçmemek şartıyla masanın arkasından veya 1 metreden daha çok olmayan bir konumda yan tarafından sporcunun eline verebilirler.
 • Uluslar arası yarışlarda istasyondaki masanın arkasında aynı anda her ülkenin en çok iki görevlisi bulunacaktır. Görevli hiçbir durumda içecek/yiyeceği verirken sporcunun yanında koşamaz.
 • Sporcu yarışın başlangıcından itibaren taşınmış ya da resmi bir istasyondan alınmış olması kaydıyla içecek/yiyeceğini elinde veya vücudunda bağlı olarak taşıyabilecektir.
 • Herhangi bir sağlık problemi veya yarış sorumlularının yönlendirmesi haricinde, sporcu resmi istasyonlar dışında bir yerden veya başka bir sporcudan yiyecek/içecek veya su temin ederse ilk olarak Başhakem tarafından sarı kartla uyarılır. İkinci hatada Başhakem tarafından kırmızı kart gösterilerek sporcuyu diskalifiye edecektir. Bu durumda sporcu yarışma alanını derhal terk edecektir.

Yürüme Yarışlarında Çıkış

Yarışların çıkışı tabancanın ateşlenmesiyle verilir. Çok sayıda yarışmacının katıldığı yarışlarda yarış başlamadan önce 5 dakika, 3 dakika ve 1 dakika ikazları verilecektir. Yerlerinize komutu üzerine sporcular organizasyonun belirlediği şekilde start çizgisinde toplanır. Çıkış hakemi hiçbir sporcunun ayağının veya vücudunun herhangi bir kısmının çıkış çizgisine ya da onun önüne temas etmediğinden emin olacak ve yarışma başlayacaktır.

Sarı Levha

 • Bir hakem sporcunun yarışma kurallarına tam olarak uyduğuna kanaat getirmediği durumda olanaklı ise sporcunun yaptığı hatayı belirten bir sarı levhayı sporcuya gösterecektir.
 • Bir sporcuya aynı hakem tarafından aynı hatadan dolayı ikinci bir sarı levha gösterilemez. Bir sporcuya sarı levha gösteren hakem durumu yarışmadan sonra Lidere bildirecektir.

Kırmızı Kart

Bir hakem sporcunun yarışmanın herhangi bir aşamasında, gözle görülür yer temas kaybı ya da diz bükülmesi nedeniyle yarışma kuralları ihlali yaptığını belirlemesi durumunda Lidere o sporcu için bir kırmızı kart gönderecektir.

Yürüme Yarışlarında Diskalifiye

 • Aynı sporcu için 3 farklı hakemden Lidere 3 kırmızı kart gönderilirse o sporcu diskalifiye edilecek ve diskalifiyesi Lider ya da yardımcısı tarafından sporcuya kırmızı bir levha gösterilerek bildirilecektir. Bildirinin yapılamamsı sporcunun diskalifiye edilmesini ortadan kaldırmayacaktır.
 • Uluslararası yarışmalarda aynı ülkeden 2 hakemin göndereceği kırmızı kartlar, hiç bir durumda sporcunun diskalifiye edilmesi nedeni olamayacaktır.
 • Pist yarışlarında diskalifiye edilen yarışmacı pisti hemen terk edecek, yol yarışlarında ise diskalifiye edildikten hemen sonra göğüs numarasını çıkarıp yarış parkurunu derhal terk edecektir.
 • Her sporcu için lidere gönderilen kırmızı kartların sayısı hakkında sporcuları bilgilendirmek için, parkur üzerine ve varış çizgisi yakınına bir ya da daha çok ihtar panosu konulacaktır. Her bir hatanın sembolü ihtar panosunda gösterilecektir.
 • Yarışmalarda tüm ihtarların, kayıt hakemine ve ihtar panosuna bildirilmesi için hakemler tarafından iletişim özelliğine sahip elde taşınabilen bilgisayarlar kullanılacaktır.
 • Tüm yarışma IAAF norm ve standartları gereği yarışmanın tamamı video kamera ile kayıt altına alınacaktır.

Yürüme Yarışlarında Varış

Yarışlar varış noktasındaki çizgiye ilk ulaşanın birinci olması şeklinde sırasıyla derecelendirilecek ve sporcuların varış zamanı tespiti dereceleri skorboardda elektronik olarak gösterilerek bitiriş dereceleriyle birlikte ilan edilecektir. IAAF normları ve standartları uygulanacaktır.

13971 kere okundu

atletizm yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Madde 3, Farklı Bir Sabah, Bambaşka Hayaller

Madde 3, Farklı Bir Sabah, Bambaşka Hayaller

Bayram sabahına bir gün kala sabah giyeceği elbiselerini hazırlayan çocuk gibi heyecanlıydı o gece.. Midesindeki yanmayı hissetti!

Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

İnsan vücudu, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir yapı bütünlüğü üzerine kurulu, dengeli ve bu üç özelliğin ortak çalışmasıyla meydana gelmiş muazzam bir yapıdır. Bu birbiriyle tam uyumlu ve dengeli çalışan yapı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

İtalya Milli Takımında oynamaktan daha da güzel bir şey varsa, o da Pirlo gibi bir sihirbazla aynı takımda oynamaktır.

Mario Balotelli