Yüksek Atlama

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Yüksek Atlama

Belli bir alandan hız kazandıktan sonra iki dik sehpanın arasındaki çıta engeli üzerinden atlamaya dayanan atletizm sporudur. Bu atlamadaki amaç, belli bir yükseklikteki atlama engeli çıtasını düşürmeden geçmektir. Olimpik bir atletizm spor dalıdır.

Yüksek Atlama Kuralları

 1. Yarışmacı sıçramasını tek ayağı ile yapmak zorundadır.
 2. Yarışmacı aşağıdaki durumlarda başarısız sayılır:
  • Çıta atlayıştan sonra yarışmacının atlama sırasındaki hareketi nedeni ile destekleri üzerinde kalmazsa, yani düşerse
  • Çıtayı geçmeden vücudunun herhangi bir bölümü ile dikmelerin dışındaki ya da arasındaki dikmelerin yakın kenarının düzlemi ötesindeki düşme alanı da dahil zemine dokunursa (bununla birlikte yarışmacı mindere ayağı ile dokunursa ve hakem bunun sporcuya avantaj sağlamadığına karar verirse atlayış hata olarak sayılmaz)

Yüksek Atlama Koşma Alanı

Koşu yolunun uzunluğu 25 m'dir. Yarım daire şeklindedir. Ancak bazı yarışmalarda 20 m, en azı ise 15 m olabilir. Müsait olunduğu sürece koşma alanı uzunluğu 25 m olmalıdır. Koşu yolu düz olmalıdır.

Yüksek Atlamada Yardımcı Araçlar

 • Dikmeler katı ve bükülmez maddelerden yapılmış olmak kaydı ile her çeşit malzemeden yapılmış olabilir.
 • Dikmeler, üzerindeki çıtayı tutmaya yarayan ve dikmeye sıkıca bağlanmış desteklere sahip olmalıdır.
 • Dikmeler çıtanın kaldırılabileceği en son yükseklikten 10 cm daha yüksekte olabilir.
 • Dikmeler arasındaki mesafe 4 m'den az 4.04 m'den fazla olamaz.
 • Çıta destekleri düz, 4 cm eninde ve 6 cm boyunda dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Destekler dikmelere sıkıca bağlanmış, atlama esnasında hareket etmeyecek şekilde olmalıdır. Çıta uçları, yarışmacı çıtaya dokunduğunda kolayca zemine düşebilecek şekilde destekler üzerinde durmalıdır.

Yüksek Atlama Düşme Minderi

Düşme alanı minderi çıtanın arka düzlemi bölgesinde 5m boy ve 3m eninde olacaktır. Yüksekliği ise 70cm veya 1m olacaktır. Sporcuların atlama düşüşü sırasında güvenli düşüşlerini sağlayacak nitelikte yumuşak maddeden yapılmalıdır. (minder)

Yüksek Atlama Ayakkabıları

Yüksek atlama sporunda kullanılan ayakkabılar bu iş için özel yapılmışlardır. Sporcunun ayak topuğunu koruma amaçlı, plastik veya lastik çivilidirler. Topuğun kalınlığı 6 mm'yi, taban kalınlığı ise 13 mm'yi geçemez.

Yüksek Atlayış

Sporcu, atlayışına hızlanma alanı denilen yarım daire şeklindeki alandan başlar. 35-40 derecelik bir açı ile hızlanarak atlama çıtasına yaklaşır. Sporcu atlama çıtasına yakın basarak sıçrar. Bu sıçrayışını tek ayağı üzerinde yapmak zorundadır. Sporcu atlayışını çalışmasına göre istediği atlayış tekniği ile yapabilir. Atlama çıtasına vücudunun her hangi bir yerini dokundurmadan, yani çıtayı düşürmeden, vücudunu çıtanın üzerinden geçirerek mindere serbest düşer. Atlayış biter.

Sporcu ilk atlayacağı yükseklik derecesini kendisi seçer. 3 atlayış hakkı vardır. Her geçtiği yükseklikten sonra yeni yüksekliği geçmek için 3 hakkı daha olur. Rakiplerinin seçtikleri ilk yükseklik az ise bu yüksekliği sporcu isterse pas geçebilir. 3 hakkında da seçili yüksekliği geçemezse en son geçtiği yükseklik yarışma derecesi sayılır.

Yüksek atlama sporu erkekler ve kadınlar olmak üzere 2 katagoride yapılmaktadır.
Atletizm sporu içindeki bir spor branşıdır. Seyir zevki yüksektir.

2012 Londra Olimpiyatları Yüksek Atlama Sonuçları

Erkekler

 • Ivan Uhov 2.38m RUS
 • Erik Kaynardur 2.33m USA
 • Derek Droin 2.29m KAN
 • Robert Grabaz 2.29m İNG
 • Mutaz Essa Barshim 2.29m KATAR

Kadınlar

 • Anna Chicherova 2.05m RUS
 • Brigetta Barret 2.03m USA
 • Svetlana Shkolina 2.03m RUS
21424 kere okundu

atletizm atlama yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Futbolda darbeye bağlı sakatlıklardan korunmak

Futbolda darbeye bağlı sakatlıklardan korunmak

Futbolda yaralanmaları, futbolcu adaylarının küçük yaşlardan itibaren üzerlerine gitmeleri gereken konulardan biridir. Her yıl futbolcular darbeye bağlı sakatlıklar sebebiyle bazı maçları kaçırabilmektedirler

Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Walcott o kadar hızlı ki, bazen antremanlarda kendini kaptırıp topu geçtiği oluyor.

Arsene Wenger