Yağ nedir? Ve Sporcular için Yağ neden Önemlidir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Yağ nedir? Ve Sporcular için Yağ neden Önemlidir?

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Yağlar enerji üretiminin içerisinde yer alan yapılardır. Soğuğa karşı yalıtımı, yağda eriyen vitaminlerin vücudumuz içerisinde taşınmasını, vücut dokularının yapımını ve sürdürülmesini sağlar, kas sakatlıklarında önleyici görevler alırlar.

Vücuttaki yağ yüzdesi daima ideal durumda olmalıdır. Futbolcular fitness mankenleri değildirler ve yağlara ihtiyaçları vardır. Bu sebeple asla az yağ alımına göre bir diyet veya beslenme tarzı belirlememelidirler.

Yağ alımının azaltılması istenildiği taktirde, buna doymuş yağların alımının azaltılması şeklinde bir çözüm bulunabilir. Doymuş yağlar ise genellikle hazır gıdalar içerisinde yüksek miktarlarda bulunurlar. Kilo düşülmesi gereken dönemlerde sporcular bu noktaya dikkat edebilirler.

Sporcularda enerji ihtiyacının yağlardan sağlanımı %30’un üzerine çıkmamalı ve %15’in altında da düşmemelidir. Uzun süreli eforlarda yağların efor şiddeti azaldıkça enerji üretimine katılımları artmaktadır.

Sporcularda Suyun önemi

Başlı başına bir yazı konusu olan suyun önemini önceki yazılarımda değinmiştim. Sporcularda ise su=performans demektir. Buradaki en önemli nokta su içmek için susamanın beklenmemesidir. Genç sporcu adaylarında genelde gün içerisinde 2 lt, müsabaka sırasında ise 1 lt veya daha fazla su tüketimi basit bir formül olabilir. Bunun yanında su kaybının yerine konulmamasının performans kaybında neden olduğu bilimsel olarak defalarca açıklanmıştır.

Vitaminler nelerdir? Sporcular için neden önemlidirler?

Vitaminler vücudumuz içerisinde birçok tepkimelere katılmalarının yanı sıra, bağışıklık sistemimizde görevler alırlar. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişim üzerinde de etkileri çoktur.

Sinir ve sindirim sisteminin çalışmasında da görevleri bulunan vitaminlerin yeterli miktarda karşılanması sporcularda ve normal insanlarda sağlıklı yaşam için elzem konuların başında gelmektedir.

Mineraller nelerdir ve neden önemlidirler?

Mineraller vücudumuzda, aynı vitaminlerde olduğu gibi birçok eşsiz göreve sahiptirler. Örneğin potasyum eksiği baş gösterdiğinde kas krampları yaşamanız olasıdır. Bu sebeple yine mineral eksiği ile sportif performansın azalması bağlantısını kurabiliriz. Fakat burada iyi bir haberimiz var ki, sağlıklı ve dengeli beslenen bir insanda mineral eksiği görülmez. Minerallarin alımı için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Sadece sporcular her gün bir şişe sade maden suyu tüketmeye özen göstermeli, bunun yanı sıra müsabaka öncesi ve sırasında izotonik sporcu içeceklerinden -dikkat edin ENERJİ İÇECEKLERİNDEN BAHSETMİYORUZ. İZOTONİK SPORCU İÇECEKLERİ ENERJİ İÇECEĞİ DEĞİLDİRLER!!!- faydalanabilirler.

Doğru ve yeterli beslenme noktasında sporculara bu yazıda içerenler anlatılmalı ve her bir besinin kendisinin spordaki gelişimi için gerekli olduğu sporcu adayına öğretilmelidir. Yeterli besinlerin alımının yaşam ve spordaki önemi tartışılmazdır. Dolayısıyla temel beslenme eğitimini sporculara verdiğimiz taktirde kendileri de neleri yiyip neleri yememeleri konusunda bilgi sahibi olacaklar ve kendi planlamalarını belirli noktalarda yapabileceklerdir. Böylelikle futbolcu beslenmesi noktasında gençlerimiz önlerindeki engelleri daha kolay aşabilir.

Özetle sporcu ve futbolcu beslenmesindeki anahtar faktörleri sizlere anlattım. Bu yazıyı hazırlarken Türkiye’nin beslenme ve sporcu beslenmesi konularındaki en önemli birkaç isminden biri olan Prof.Dr. Aysel Pehlivan hocamızın T.F.F için yazmış olduğu Çocuk Ve Genç Futbolcuda Beslenme isimli kitabındaki bazı noktalardan faydalandım. Sizler benim yazımdan bu kitapta bulunan bilgilerin özetini ve sizin için gereken noktalarını anlayabilirsiniz. Bunla birlikte, eğer beslenme konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yukarıda belirttiğim kitapçığa İnternet üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  7726 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

  Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

  Şişman çocuk, kilolu çocuk ve çocuk şişmanlığı sorunları yasak listesi ile değil spor ile giderilmelidir.

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Bugün hiç susadınız mı? Eğer susadıysanız bu vücudunuzun susuz kaldığı için size sinyaller gönderdiği anlamına geliyor.Yani vücudunuz sizi onu sulamaya çağırıyor.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Kobe'yi savunmak yerine 24. kattan atlamayı tercih ederim

  Jason Richardson