Uzun Atlama (Tek Adım Atlama)

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Uzun Atlama (Tek Adım Atlama)

Atletizmin içindeki yatay atlamalar dalındaki bir spor branşıdır. Tek sıçrayışla en uzak mesafeye atlamayı amaçlar. Resmi olimpik spordur.

Erkekler ve kadınlarda olmak üzere 2 katagoride yarışmalar yapılmaktadır.

Uzun Atlama Koşu Yolu

Üç adım atlama sporu ile aynı koşu yolu ve kum havuzu kullanılır. Koşu yolunun en az uzunluğu basma çizgisinden itibaren 40 m'dir. Ancak şartların müsait olduğu her durumda koşu yolunun uzunluğu 45 m olmalıdır. Genişliği 1,22 m ve 5 cm genişliğindeki beyaz çizgilerle işaretli bir koşu pistidir.

Koşu yolunun şartları ve yarışma kuralları üç adım atlama sporundaki kuralların aynısıdır. (Bknz. 3 adım atlama nedir adlı yazımız.)

Atlayış

Sporcu koşma alanı dediğimiz 40 m'lik parkurda koşarak kazandığı hızla sıçrayarak, en uzak noktaya atlayarak ulaşmaya çalışır. Uzun atlamada prensip yatay koşu parkurunda koşarak kazanılan süratin sıçrayarak dikey bir harekete çevrilmesidir. Günümüzde 3 atlayış tekniği vardır.

  • Asılma Tekniği (hang)
  • Yelken Tekniği (sail)
  • Adımlama Tekniği (hitch-kick)

Sporcular tercih ederek çalıştıkları bu üç atlayış tekniğinden biriyle atlayışlarını yapmaktadırlar.
Uzun atlama hızlı yapılan bir yaklaşma koşusu ile gelerek basma tahtasına (20cm eninde, beyaz) basarak müthiş bir sıçrayışla, havada bir nevi uçarak kum havuza düşmekle biten bir atlayıştır.

Yaklaşma koşusu yüksek çıkışla başlayarak sıçrama noktasına kadar sürekli artırılan bir koşudur. Sporcu sürekli hızlanarak iyi bir dikey sıçrama yapabilmektedir. Yapılan bu sıçrayarak dikeye yükselme hareketinin kalitesi, yaptığı koşunun hız kalitesine bağlıdır.

İyi bir hızlanma koşusunun iyi bir sıçrama hareketi verebilmesi çok iyi bir adım ayarlamakla olabilmektedir. Yani adımları iyi ayarlayıp, sıçrama tahtasına hata yapmadan doğru basabilmek gereklidir. Bu uygulamanın doğru yapılması işine ise uzun atlamada "adım ayarlama" denilir. Sıçrama hareketinin devamı havada uçma bölümüdür. Sporcular bu bölümü yukarıda yazdığımız 3 teknikten seçtikleri biriyle yaparak kum havuzuna düşer ve atlayışlarını tamamlamış olurlar.

Uzun atlamada sporcuların bu atlayışı yaparlarken 6 hakları vardır. Geçerli olan atlayışlar sonunda ulaşılan en uzun nokta sporcunun yarışma derecesi olarak kabul edilir.

Spor ve antrenman bilimlerindeki hızlı gelişmeler özellikle atletizm dalında zirve yapmıştır. Kırılması imkansız hatta fizik kuralları ötesi görülen rekorlar alt üst edilerek ardı ardına kırılmıştır. Halen de kırılmaya devam etmektedir. İşte bu yüzden, atletizm dünyada zevkle seyredilen bir spor dalı olmuştur. Hobi maksadıyla bile olsa herkesin yapabileceği bir sporlar ağı atletizmin içinde oluşmuştur ve atletizmi bütün diğer sporların anası haline getirmiştir.

Uzun Atlama Rekorları

Erkeklerde

  • Mike POWELL 8,95 m ABD
  • Bob BEOMON 8,90 m ABD

Kadınlarda

  • Galina Çistyakova 7,52 m SSCB
  • Galina Çistyakova 7,45 m SSCB
  • Jackie Joyner Kersee 7,45 m ABD
  • Photo:Kirby Lee
  • Photo:Suzanne Plunkett
28883 kere okundu

atletizm yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

Futbolcu beslenmesi konusunda yanlış bilinen konuları düzelttiğimiz ve pratik bilgiler verdiğimiz yazının 2.bölümü

Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

İyi bir şutörün takımın en iyilerinden olması gerekir. Takımda en az hata yapma lüksü olan oyuncu takımın şutörüdür.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Kaleci Son Anda Kurtardı

Kaleci Son Anda Kurtardı

Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım

Muhammed Ali