Ülke olarak futboldaki yerimiz

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Temsilcilerimizin Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginde aldığı, yüzlerimizi düşüren sonuçlardan sonra bu iç sorgulamayı yapmaya karar verdim .

Evet soruyorum "TÜRKİYE gerçekten bir futbol ülkesi mi, yoksa Avrupa takımları tarafından kolay lokma gözüyle bakılan, Avrupalı futbolcuların otuzundan sonra tatil ve para için geldiği ikinci sınıf futbol ülkesi mi?" İşte bu yazımda bu konuları araştırma ve istatistiklerle irdeleyeceğim.

Öncelikle FIFA sıralamasındaki yerimize bakalım:

FIFA Ülkeler Sıralaması

37. sırada olmak tartışılabilir, ama durumun ne kadar vahim olduğunu anlamak için sıralamada bizim önümüzdeki bazı ülkelere bakmak yeterli olacaktır.

  1. Her halde ilk göze batan, hemen önümüzdeki Tunus. Bu çöl ülkesi ile ilgili kısa bir araştırma yapıldığında görüyoruz ki, nüfusu bizim yaklaşık olarak 1/7'imiz kadar. Yani 10 milyon civarı. Gelelim futbol ligine; ülkenin 2014-2015 ligi şampiyonu Club Africian takımının değeri 8,65 M € iken, yine 2014-2015 yılının Spor Toto Süper Lig sonuncusu Balıkesirspor'un kadro değeri 26,85 M €. Sanırım bu tablo gayet açıklayıcı. Türkiye 1. Liginin takım değerleri toplamı tam 944.200.000 Euro iken, Tunus liginin sadece 19.050.000 Euro. Yani tam 49 kat.
  2. Nüfusu sadece 4 milyon civarında olmasına rağmen, bizden tam 7 basamak yüksekte olan Bosna Hersek. Üstelik ülkelerindeki o kadar karışıklık, savaş vb. duruma rağmen sıralamada ciddi bir fark var. Bütçeler bakımından arada yine dağlar kadar fark var. Onların 2015-2016 sezonu takım değerleri toplamı 36.550.000 Euro iken, bizimki 944.200.000 Euro.
  3. FIFA sırlamasında 23. basamakta, yani bizden tam 14 basamak yüksekte olan İzlanda’nın nüfusu sadece 320.000. Futbol yıllık bütçesi 13.950.000 Euro.

Bu liste uzar gider. Toparlayacak olursak, bu üç ülke sadece hemen göze batanlar. Peki bu tablodan anlaşılması gereken nedir?

Futbolda sıralamayı oyuncuları elde etmek için verdiğiniz para değil, ülkenin nüfusu değil, alt yapıya verilen önem, yatırımlar belirler. Küçük yaşta çocukları spora teşvik edip onları yönlendirmek belirler.

Bu sonuçları kolayca çıkarabilir miyiz? Buna siz karar verin. Yazı dizimin ikinci bölümünde ülkemizdeki taraftarlık anlayışını ve diğer ülkelerle karşılaştırmasını yapacağım

Görüşmek üzere
6774 kere okundu

Ali Fırat Şenyurt

FUTBOL

2005-2008 Beşkitaş Futbol Okulu – Kartal
2010-2011-Beşiktaş Futbol Okulu- Kartal
2011-2012 Kartalspor futbol Okulu – Kartal
2012-2014 Brasilian Soccer School – Kadıköy
2014-Halen Kartal Yuvası futbol Takımı – U-15 Lisanslı Oyuncu

Makale ve röportaj

Birgün Gazetesinde röportaj ve sanat yazıları yayınlandı
KAR adlı sanat-edebiyat dergisinde denemeleri yayınlandı 
Yayınlanmış kitap 
Mikrop Adam ( Deneme-Öykü; Sone Yayınevi, 2011) 

Kişisel ilgileri

Kitap okuma, tiyatro ve sinema izlemek, müzik dinlemek, yazmak, Futbol oynamak, yüzme, kayak, masa tenisi, bisiklet, satranç,bilgisayar oyunları, bowling

alifiratsenyurt@hotmail.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Spor ve Sporcu
MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

Bu konuda en doğru ve güvenilir kaynak olan federasyonun atamış olduğu resmi temsilcilerden bilgi alma konusunda tereddüt etmeyin. Benim Tavsiyelerim ise şöyle;

Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Şişman çocuk, kilolu çocuk ve çocuk şişmanlığı sorunları yasak listesi ile değil spor ile giderilmelidir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Kaleci Son Anda Kurtardı

Kaleci Son Anda Kurtardı

Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

İnsanlar benim kendim ve para için oynadığımı söylüyor. Oysa ki ben, babam benimle gurur duysun diye oynuyorum.

Cristiano Ronaldo