Ülke olarak futboldaki yerimiz

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Temsilcilerimizin Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginde aldığı, yüzlerimizi düşüren sonuçlardan sonra bu iç sorgulamayı yapmaya karar verdim .

Evet soruyorum "TÜRKİYE gerçekten bir futbol ülkesi mi, yoksa Avrupa takımları tarafından kolay lokma gözüyle bakılan, Avrupalı futbolcuların otuzundan sonra tatil ve para için geldiği ikinci sınıf futbol ülkesi mi?" İşte bu yazımda bu konuları araştırma ve istatistiklerle irdeleyeceğim.

Öncelikle FIFA sıralamasındaki yerimize bakalım:

FIFA Ülkeler Sıralaması

37. sırada olmak tartışılabilir, ama durumun ne kadar vahim olduğunu anlamak için sıralamada bizim önümüzdeki bazı ülkelere bakmak yeterli olacaktır.

  1. Her halde ilk göze batan, hemen önümüzdeki Tunus. Bu çöl ülkesi ile ilgili kısa bir araştırma yapıldığında görüyoruz ki, nüfusu bizim yaklaşık olarak 1/7'imiz kadar. Yani 10 milyon civarı. Gelelim futbol ligine; ülkenin 2014-2015 ligi şampiyonu Club Africian takımının değeri 8,65 M € iken, yine 2014-2015 yılının Spor Toto Süper Lig sonuncusu Balıkesirspor'un kadro değeri 26,85 M €. Sanırım bu tablo gayet açıklayıcı. Türkiye 1. Liginin takım değerleri toplamı tam 944.200.000 Euro iken, Tunus liginin sadece 19.050.000 Euro. Yani tam 49 kat.
  2. Nüfusu sadece 4 milyon civarında olmasına rağmen, bizden tam 7 basamak yüksekte olan Bosna Hersek. Üstelik ülkelerindeki o kadar karışıklık, savaş vb. duruma rağmen sıralamada ciddi bir fark var. Bütçeler bakımından arada yine dağlar kadar fark var. Onların 2015-2016 sezonu takım değerleri toplamı 36.550.000 Euro iken, bizimki 944.200.000 Euro.
  3. FIFA sırlamasında 23. basamakta, yani bizden tam 14 basamak yüksekte olan İzlanda’nın nüfusu sadece 320.000. Futbol yıllık bütçesi 13.950.000 Euro.

Bu liste uzar gider. Toparlayacak olursak, bu üç ülke sadece hemen göze batanlar. Peki bu tablodan anlaşılması gereken nedir?

Futbolda sıralamayı oyuncuları elde etmek için verdiğiniz para değil, ülkenin nüfusu değil, alt yapıya verilen önem, yatırımlar belirler. Küçük yaşta çocukları spora teşvik edip onları yönlendirmek belirler.

Bu sonuçları kolayca çıkarabilir miyiz? Buna siz karar verin. Yazı dizimin ikinci bölümünde ülkemizdeki taraftarlık anlayışını ve diğer ülkelerle karşılaştırmasını yapacağım

Görüşmek üzere
6525 kere okundu

Ali Fırat Şenyurt

FUTBOL

2005-2008 Beşkitaş Futbol Okulu – Kartal
2010-2011-Beşiktaş Futbol Okulu- Kartal
2011-2012 Kartalspor futbol Okulu – Kartal
2012-2014 Brasilian Soccer School – Kadıköy
2014-Halen Kartal Yuvası futbol Takımı – U-15 Lisanslı Oyuncu

Makale ve röportaj

Birgün Gazetesinde röportaj ve sanat yazıları yayınlandı
KAR adlı sanat-edebiyat dergisinde denemeleri yayınlandı 
Yayınlanmış kitap 
Mikrop Adam ( Deneme-Öykü; Sone Yayınevi, 2011) 

Kişisel ilgileri

Kitap okuma, tiyatro ve sinema izlemek, müzik dinlemek, yazmak, Futbol oynamak, yüzme, kayak, masa tenisi, bisiklet, satranç,bilgisayar oyunları, bowling

alifiratsenyurt@hotmail.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Spor ve Sporcu
Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Glisemik indeks kavramı, Toronto Üniversitesinde hangi besinlerin diyabet hastaları için uygun olduğunu tespit etmek üzere yapılan çalışmalarda bulunmuştur.

Kaygı Kavramı

Kaygı Kavramı

Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Portekiz ve İspanyolların pasla, Türklerin ise kalbi ile oynadığı oyunun adıdır futbol

Manuel Fernandes