Türkiye'de MMA Sporunun Gelişimi ve MMA Federasyonu

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Türkiye'de MMA Sporunun Gelişimi ve MMA Federasyonu

MMA, Türkiye'de yükselişe başladı ve bir çığ gibi her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Sanırım MMA dediğimiz zaman, Türkiye'de akla gelen ilk isim Murat Kazgan olur, ki bu sporla uzaktan yakından ilgisi olan herkes bu isme aşinadır. Kendisi yurt dışında bir çok MMA kampı geçirmiştir. Ayak dövüşü ve güreş bilgisine BJJ'yi de ekleyip, bu işin, yani MMA'in profesyonel olan sporcularıyla antrenmanlarını yapmış ve bir Türk olarak katılmış olduğu profesyonel MMA maçlarıyla adını duyurmuştur.

Dünyanın bir çok ülkesinde amatör ve profesyonel olarak bir çok MMA organizasyonları yapılırken, bu organizasyonlar zamanla sınırlarını aşıp ülkelerin bir çok ring dövüşünde olduğu gibi ulusal şampiyonalara ve uluslararası müsabakalara dönüşmeleri söz konusuyken, dünya MMA federasyonları kurulurken ve ülkeler de resmi olarak kendi federasyonlarını kurarken, Türkiye'nin bu işte yıllardır adım atmaması tuhaftır. Zaten bu ülke ben bildim bileli bu tür organizasyonların hep 10-15 yıl gerisinden geliyor ya neyse.

Gelelim konuya. Ali ARIK. TÜRKİYE MMA FEDERASYONU başkanı. Kendisi yıllardır Kick Boks ve Muay Thai sporunda hem müsabık olarak yer almış, arkasından bir çok başarılı sporcu yetiştirmiş, değerli bir hoca. Sadece bu mu? Hayır. Bugüne kadar TV'den izlemiş olduğumuz bir çok profesyonel gala maçlarının, kimisinde madalyonun görünmeyen yüzü, kimisinde organizasyonun bizzat sahibi başarılı bir organizatör.

Yurt dışında fırtına gibi esen bu sporun Türkiye'de de şahlanması gerektiğini düşünüyor değerli Ali ARIK. Bunun için de, Avusturya Viyana'da Iron Fist Gym'in sahibi ve kendisi de bir MMA dövüşçüsü olan Bülent SAĞLAM ile görüşür. Bu işlerin resmi prosedürlerinin yürütülmesi adına değerli avukat dostları Ali Hazer DENİZ de bu oluşumun içerisine girerek Türkiye'de bu işin 2012 yılında resmi olarak ilk tohumları atılmış olur.

Lakin Türkiye'de çok fazla ayak dövüşçüsü ve antrenör olduğu halde, bu işin yer kısmında bariz bir üstünlüğü bulunan Gappling ve Jiu Jitsu konusunda bilgi sahibi olan eğitmen sayısı neredeyse yok gibiydi. Buradan yola çıkarak, hem iyi bir eğitmen, hem de iyi bir MMA dövüşçüsü olan Lincon RODRIGUES ile antrenör, sporcu ve hakem gelişim seminerleri düzenlemeye başlayan federasyonun bu seminerlerine ülkenin dört bir yanından katılım her seferinde katlanarak büyüdü. 2 sene gibi bir zamanda federasyon bu seminerlerin meyvesini toplamaya başladı. ANKARA ilinde büyük bir antrenör ve hakem kampı, 2 Türkiye MMA Şampiyonası, Türkiye'nin dört bir yanında sayısız seminer.

Durun daha bitmedi. Türkiye Şampiyonalarında başarılı olan sporcular guruplar halinde uluslararası müsabakalara götürülmeye başlandı. ISKA MMA Dünya Şampiyonasına katılan bir sporcumuz ikincilik kürsüsünde yer aldı. WMMAF'in düzenlediği organizasyonda 3 Türk dövüşçü yer aldı. Ve son olarak UKRAYNA'da düzenlenen WMMAF Dünya Amatör Şampiyonasına milli takım halinde 9 sporcuyla katılan federasyon, şampiyonadan 3 katagoriden tam 13 madalya çıkartarak muhteşem bir başarıyla yurda döndü. MMA, Türkiye'de yükselişe başladı ve bir çığ gibi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Gelecek yazımda "MMA dövüşçüsü hangi branşlarda nasıl antrenmanlar yapar?" konusuna değineceğim.

  9757 kere okundu

  dövüş mma yazıları için tıklayınız

  Yalçın Altun

  • 1980 İstanbul doğumlu.
  • 1995 yılında Muay, Thai ve Fitness branşlarıyla spor hayatına başladı.
  • 1997 gençlerde Türkiye Kickboks şampiyonu oldu.
  • 2010 yılında MMA yapmaya başladı.
  • 2013-2014 MMA Türkiye şampiyonu oldu. 
  • 2014 Ukrayna'da WMMAF (World Mixed Martial Arts Federation) in Dünya Şampiyonasında dünya ikinciliği yaptı.
  • 2014 yılında Ankara'da antrenör eğitim kampında branşında en iyi antrenör seçildi.
  Şunu der : MMA, antrenman olarak size, kas, güç, kuvvet, dayanıklılık, pratik düşünce ve sağlam bir yürek kazandırır.

  yalcin-altun@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

  Muhafazakar Golcü Demba Ba

  Muhafazakar Golcü Demba Ba

  Spor ve Sporcu
  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Vücudumuzun fazla oksijene gereksinim duymadan, hızlı ve ekonomik enerji ihtiyacını karşıladığımız besin türevleri karbonhidratlardır. Uzun ve tempolu antrenmanlarımızı yorulmadan yapabilmemizi sağlayan karbonhidratlar aşırı alınması sonucu fazla kiloya sebep olabilmektedirler.

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yetenek maçı kazandırır.. Ama zeka ve takım oyunu Şampiyonluğu!

  Michael Jordan