Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

Bugün hiç susadınız mı? Eğer susadıysanız bu vücudunuzun susuz kaldığı için size sinyaller gönderdiği anlamına geliyor.Yani vücudunuz sizi onu sulamaya çağırıyor.

Bildiğiniz üzere bedenimiz %60 ve üzeri bir oranda sudan oluşmaktadır. Bunun anlamı, vücudumuzdaki bütün yaşamsal sistemlerin su ile direkt ilgisinin olduğudur. Yaşanan her susuzluk durumundan vücudumuz mutlaka olumsuz anlamda etkilenmektedir. Şöyle ki, su olmadan hiç bir yaşamsal fonksiyon gösteremeyeceğimiz gibi, yeterli miktarda su alımı yapmadığımz sürece bu sistemler düzgün çalışmayacaklardır. Peki neden daha fazla su içmeliyim?

1. Eğer su içmezsen ölürsün

Bu kuşkusuz en önemli sebep, çünkü su içmeden ancak bir kaç gün maksimum bir hafta kadar hayatta kalabiliriz. Fakat bildiğiniz gibi hiç yemek yemesek de çok daha uzun süre hayatta kalabiliriz. Yani hepimiz için günlük hayatta su tüketimi 1.öncelik olmalıdır.

2. Su içersen kanseri önleyebilirsin

Evet bu doğru. Yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki, gün içerisinde SULU KALMAK, kolon kanserini %45, mesane kanserini %50'ye kadar önleyebilmenin yanı sıra, meme kanserine yakalanma risikini de aşağıya çekebiliyor.
(daha fazla bilgi için burayı, burayı ve burayı inceleyebilirsiniz.)

3. Daha az tuhaf davranışlar sergileyebilirsin

Aşağıdan inceleyebileceğiniz üzere, su içmenin gün içerisindeki modunuz, mutsuzluğunuz ve sergilediğiniz davranışlar ile doğrudan ilgisi olabilir. Yani daha çok su, daha çok mutluluk ve dengeli davranışlar getirir.
(daha fazla bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.)

4. Daha iyi performans gösterirsin

Yeterince sulu kalabilmek atletik performansı arttırır. Günlük aktivitelerinizin tümünde, su tükettiğinizde daha canlı olursunuz. Bunun yanı sıra susuz kalırsanız;

 • yorgunluk,
 • baş dönmesi,
 • halsizlik,
 • kramp

gibi sorunlarla karşılaşır, vücudunuzun elektrolit dengesini bozabilirsiniz.

5. Kilo verirsin

Bazen vücudumuz susuzluk alarmları vermeye başladığında kendimizi ACIKMIŞ zannediyoruz. Susuzluk doğrudan hayatta kalmayla ilgili olduğundan vücudumuz tam anlamıyla teyakkuza geçiyor. Dolayısıyla aç olduğumuzu zannedip daha fazla yiyecek tüketebiliyoruz. Bu sebeple öncelikli olarak su tüketimi fazla gıda tüketimini engelleyebilir. Yani su iç zayıf kal.

6. Daha Az Eklem Ağrısı çekersin

İçme suyu, kıkırdak ve eklemleri sulu tutarak ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir, içinizi tazeler. Bu sebeple sulu kal, daha az ağrı çek.

7. İçerideki Atık Ve Bakterileri Dışarıya atarsın

Sindirim sistemimiz düzgün çalışmak için SUYA ihtiyaç duyar. Eğer yeterince sulu kalabilirsek, sindirim sistemimiz vücudumuzdaki atık ve bakterileri dışarı atar. Atık, idrar ve üreler terleme ve işeme yoluyla dışarıya atılırlar. Ayrıca yeterince su içersek lifli gıdalar da tüketmek suretiyle kabızlık sorunlarına çare bulabiliriz.

8. Baş Ağrılarını Önlersin

Bazen susuzluk nedeniyle vücutta yaşanan dehidrasyon baş ağrısına sebebiyet verebilir. Bir dahaki sefere başın ağrıdığında su içmeyi denemelisin.

9. Cildini Işıldatırsın

Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır. Düzenli ve bol su tüketimi, yeni hücrelerin inşa edilmesine sebebiyet vererek cildimizin daha parlak ve daha güzel görünmesini sağlamanın yanı sıra yaşlanmayı da geciktirecektir. (Daha fazla bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.)

10. Vücudunun Düzgün Beslenmesine Yardımcı olursun

Şüphesiz en önemli maddelerden birisi. Düzgün bir şekilde vücudumuzun beslenebilmesi için su gerekir. Çünkü aldığımız besinlerin sindirilip, daha sonra vücutta dolaştırılmasında SU görevlidir. Ve doğal olarak, bizler susuz kaldığımızda bu görev de otomatik olarak aksayacaktır. Besinler gerekli dolaşımı yapamazlarsa, biz de tam olarak beslenmiş sayılmayız değil mi?

Sulu Kalmak İçin Bir kaç Basit Kural

 • Vücut ağırlığınızı 32 gram ile çarparak günlük tüketmeniz gereken su miktarını bulabilirsiniz. Örneğin 100 kiloluk birisi için bu miktar 3,3 litre minimum su miktarına denk geliyor. Hesaplama için burayı tıklayın. Size su içmeyi hatırlatacak her yerde bir su şişesi bulundurun. Yukarıda hesaplayacağınız minimum miktarı tüketmeye mutlaka özen gösterin.
 • Çiğ Meyve Ve Sebzeler Tüketin. Bu sayede vücudunuzun su dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • İdrarınızı takip edin. Eğer açık, hatta su rengine yakın idrar yapabiliyorsanız vücudunuzda yeteri kadar su var anlamına gelir. İdrarınızın koyulaşmasına pek izin vermemeye çalışın.

Böylelikle büyük bir mucize ve yaşamımızın temel taşlarından olan suyu daha çok tüketmek için 10 sebep sayesinde hayatımızın toplam kalitesini arttırabileceğimize inanıyorum.

  3232 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürekli yeni bir yaşam tarzının içerisine çekiliyoruz. Bu yeni yaşantımızda Fit olmayan, kollarında dövmeler olmayan, six packlerini tek tek sayılacak kadar dışarı çıkarmayanlara pek yer yok gibi görünüyor.

  Sporcularda Etik

  Sporcularda Etik

  Spor, Antik Yunan medeniyetlerinden beri var olan bir olgudur. Kimi zaman toplumların algılarının yönetilmesinde kimi zaman savaşların yerine, kimi zaman ise barışların aracılığını yapan sporun temel bileşeni tabiki sporcunun kendisidir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yalnızca topu gerçekten hissedebildiğinde, ona istediğin her şeyi yaptırabilirsin

  Kaka