Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

Kaygı durumunun ideal kaygı durumuna getirilebilmesi için öneriler.

1.Sporcularda kaygı(endişe)halinin tespit ve yorumlanması

Daha önceki yazımızda kaygı (endişe) durumunu tanımladık ve bu durumun gerekliliğini belirttik.

Sporcuların başarılı olabilmeleri için öncelikle belirli bir noktada ne çok fazla ne de çok az olmak üzere bir kaygı hali taşımaları gerekmektedir.

Sporcuları başarıya taşıyan bu kaygı durumuna İDEAL KAYGI DURUMU denir.

Başarılı bir sporcunun taşıdığı kaygı ne sporcuyu gergin halde ortaya koyacağı performansı etkiler durumda olmalı, ne de müsabakasını ciddiye almama noktasına getirecek kadar ona rahatlık vermelidir. Başarılı sporcular müsabakanın ciddiyetinin farkında olan ve gerektiği kadar kaygı duyan fakat duyduğu kaygının performansını etkilemesine izin vermeyen sporculardır.

Ülkemizde yanlış antrenör yaklaşımları sebebiyle soyunma odalarında çocuklara

Bazı meşhur antrenör örneklerinde olduğu gibi;

 • Bu gün kurtuluş savaşı
 • Bu gün kırmızı formayla sahaya çıkıyoruz her yer kırmızı olacak taraftar için oynayın anneniz için oynayın

şeklinde motive edilmeye çalışılmaktadır. Bu motivasyon tarzı çok yanlıştır ve Batıda bu tarz motivasyon örneklerine asla rastlanılmamaktadır.

Unutulmamalıdır ki, zayıf antrenör, takımına bilgisini aktarmamış, onları çalıştırmamış antrenör, saha kenarında en çok bağıran agresif tavırlar sergileyen antrenördür.

Kendinden emin antrenör ise, takımına oynadıkları maçın senaryosu içerisinde kendinden emin bir şekilde takımına istenen sonucun alınmasında taktiksel anlamda kenardan katkı yapan antrenördür. Saha kenarında takımını eleştiren antrenör yanlış yoldadır.

Takımı ve oyuncuyu eleştirme yeri, maç oynanırken sahanın kenarı değil, antrenman sahası veya kulüp binasındaki özel görüşme odaları olabilir. Hele ki, profesyonel olmayan çocuklarda, herhangi bir olumsuz eleştiri asla kabul edilebilir değildir. Bu yüzden, özellikle sporcu çocuklarınızın kaygı durumlarının yüksekliğini öncelikle antrenörlerini sorgulayarak arayınız.

Bu durumun tam tersi, eğer çocuğununz hiçbir kaygı duymuyor ve kazanmak kaybetmek noktası veya sergilediği performans hiç umrunda değilse, durum tespitini yapabilmek için yine öncelikle antrenörleri sorgulayınız, sonra çocuğunuzun neden endişe duymadıgına dair sebepleri araştırınız. Antrenör ona işin ciddiyetini ve performansın gerekliliğini yeterince hissettirmiyor olabilir.

2. Kaygı durumunun ideal kaygı durumuna getirilebilmesi için öneriler.

Kaygının sporcuyu güdüleme ve başarı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, sporcuların gelecekleriyle ilgili kaygılarının azaltılmasının, yani müsabakadaki başarısının daha iyi olması için kaygıyı
oluşturan sebeplerin iyi tespit edilmesi ve bunların azaltılması hususunda çalışmalar yapılmalıdır.

Antrenör, beden eğitimi öğretmeni ve takım idarecilerinin sporcu kaygısı ve sürekli kaygı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Sporcuların kaygı ve durumluk kaygı konusunda eğitilmeleri, Antrenörlerin, sporcuların sosyo-ekonomik durumları ve kişisel özellikleri hakkında tam bir bilgi sahibi olmaları için çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Sporcularda stres yaratan (içsel ve dışsal) öğeler belirlenmeli ve bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Gerekiyorsa, sporcu ile karşılıklı konuşarak (ve bu yazı dizimizden faydalanarak) kaygının ne olduğunu, ne kadar olması gerektiğini ve her ne durumda olursa olsun taşıdığı kaygının onun performansını etkilemesine izin vermemesi gerektiğini ona anlatınız.

  16716 kere okundu

  psikoloji yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolda zorlanmaya bağlı sakatlıklardan korunmak

  Futbolda zorlanmaya bağlı sakatlıklardan korunmak

  Zorlanmaya bağlı sakatlıklar sizlerin de bildiği gibi futbolcunun hayatını, kariyerini hatta futbolculuk seviyesini etkileyen ve belirleyen konuların başında gelmektedir. Çünkü zorlanmaya bağlı sakatlıklar darbeye bağlı sakatlıklar gibi ufak lezyonlardan oluşmazlar.

  Nasıl Boksör Olurum? Amatörlükten Profesyonelliğe..

  Nasıl Boksör Olurum? Amatörlükten Profesyonelliğe..

  Boks, iki müsabık sporcunun ring denilen ölçüleri belli bir alanda, önceden belirlenmiş kurallarla, birbirlerine üstünlük sağlayarak galip gelebilmeyi amaçlayan sporun adıdır. Daha önceki yazılarımda geniş olarak boks sporunun kurallarını ve bu kurallara göre uygulanışını yazmıştım.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Ne zaman antrenmanda koşuda birinci gelemezsem, o zaman basketbolu bırakırım

  Karl Malone