Spor Akademisinde Eğitim Rehberi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Spor Akademisinde Eğitim Rehberi

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Giriş, Spor Akademisindeki ilk günler ve eğitim sürecine kendinizi iyi hazırlayın. İşte öneri ve notlarımız

VE KARA GÖRÜNDÜ..

Dizlerinin üzerine çöktü. Etrafına baktı. Her şey ve herkes bulanık gözüküyordu.
Dilinin damağına bu denli yapıştığı başka bir an daha hatırlamıyordu. Ayağa kalktı ve sonuç belgesini
almak için yavaş adımlarla kurul masasına yöneldi. Elindeki kağıtta 39.4 sn yazıyordu.

Gözlerine inanamadı. Bir mucize olmazsa artık okulu kazanmıştı. Kalan 50'ye yakın adayın sınavını izlemek üzere tribüne çıktı. Kendi rekorunu geçen kimse olmayınca, tarifi olmayan bir heyecanla duraktan otobüse bindi ve evinin yolunu tuttu.

Sınava tek başına gelmiş ve tek başına evine dönmüştü. Geriye, okula kayıt hakkı kazananların İnternette yayınlanmasını beklemek kalıyordu.

Hayatının en heyecanlı bekleyişi olmuştu, adının asil listede olduğu o anı görene kadar. Doğal olarak en yakınlarıyla bu sevinçli haberi paylaşmıştı.

Ailesinin eğitim hayatıyla ilgili farklı hayalleri olsa da, genç Tarık futboldan kopmamakta kararlıydı.
Kayıt için evraklarını toparladıktan sonra okulun kapısından artık farklı biri olarak girdiğini hissetti. Artık üniversiteli apoleti omuzlarına konulmuştu ve 2008 yılı bir anlamda miladı olmuştu. Günlerce azgın dalgalarla uçsuz bucaksız okyanusta ilerleyen geminin sonunda karaya ulaşması tadında bir rahatlık vardı üzerinde artık.

BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu) Kayıt Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayıt için gerekli evrakların eksiksiz olmasına dikkat edin. Vesikalık fotoğraflarınızın tamamı aynı olmalıdır. Kayıt esnasında size verilen formlardaki kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru yazın.
Kayıt için belirtilen tarih aralığını sakın kaçırmayın, yoksa kayıt hakkınız yanar. Yedek listede olan adaylar kayıtları çok iyi takip etmeliler. Çünkü her ne sebepten ötürü olursa olsun, kayıt yaptırmayan adayların hakkı yedek listesindeki adaya geçer. Kayıt yaptırdıktan sonra erkek adaylar askerliği tecil işlemi için kısa bir süre sonra öğrenci belgesi alabilirler. Bu etabı da hatasız geçtikten sonra, arkanıza yaslanın ve eğitim–öğretim sezonunun başlamasını bekleyin.

Spor Akademisinde İlk Günler

Akademi hazırlık kursuna gitmişseniz ve aynı kurstan sizin gibi okula kayıt hakkı kazanan arkadaşlarınız varsa, okulun ilk günlerinde adaptasyon konusunda daha az sıkıntı çekmeniz olasıdır. Ders programları oluşturulmamıştır, İnternetten nasıl ders seçmeniz gerektiğini bilmiyorsunuzdur, hocaları tanımıyorsunuzdur, kime ne soracağınızdan haberiniz yoktur ve derslerin hangi sınıfta olduğu konusunda bir fikriniz de olmayınca kısa süreli bir koşuşturmanın içerisinde bulursunuz kendinizi.

Öğrenci işleri memurları bütün soruların karşılığını veremese de, okulun ilk günlerinde en çok uğradığınız yer olacaktır.

Ama içinizdeki tatlı heyecanla zaman çok çabuk geçiyor. Bir de bakmışsın vize haftası gelmiş ne olduğunu anlamadan.

Otomasyon Ne İşe Yarar? Vize, Final, Büt..

Marmara Üniversitesi BESYO'da bir dersten bir dönemde üç sınav yapılır. Bu sınavların ilkine vize, ikincisine final denir. Her üniversitede farklı olabilir ancak genellikle vize notunun yüzde 40'ı ile final notunun yüzde 60'ı hesaplanır ve çıkan iki değer toplanarak dersten geçip kaldığınız belirlenir. Eğer dersten kaldıysanız üzülmeyin. 3. ve son sınav olan bütünleme (Büt) sınavından alacağınız geçer not ile dersi geçmiş sayılacaksınız.

Öğrenci otomasyon sistemi, öğrencinin 4 sene boyunca alacağı dersleri seçtiği, sınav tarihlerini takip ettiği, vize ve final notlarını öğrendiği kısaca aslında bir nevi öğrenci rehberidir. Kayıt esnasında size verilen öğrenci numaranız ile bu sisteme giriş yaparak kendi kaydınızı oluşturur ve gerekli işlemleri kişisel sayfanızdan yapabilirsiniz.

Derslerde yoklama yapıldığı için her hangi bir dersten 4 kere yapacağınız devamsızlıkta maalesef dersten kalıyorsunuz. Hocaların inisiyatifiyle belki bir hafta daha hakkınız olabilir.

Özellikle antrenörlük bölümü için söylemem gereken başka bir nokta da, 2. ve 3. sınıf derslerinin 1. ve 4. sınıfa göre daha zor olduğudur. Ve mezun olduğum Marmara Üniversitesi'nde 2.sınıftan 3.sınıfa geçişte uygulanan baraj puanı uygulamasını hatırlatmak istiyorum. Bunun anlamı şudur; ilk 2 senedeki not ortalamanız eğer belirlenen barajın altında kalıyorsa 3.sınıfa geçemiyorsunuz. Daha doğru bir ifade ile üst sınıf derslerini seçemiyorsunuz. Bu da demek oluyor ki, okulunuz uzuyor.

Muaf Dersler İçin Dilekçe

Her üniversitenin 1.sınıfında almanız gereken zorunlu dersler vardır. Bunlar Türk Dili, İngilizce, Tarih ve Bilgisayar'dır.

Hali hazırda başka bir üniversite okurken akademiyi kazanıp kayıt yaptırdığınızda, eğer bu saydığım dersleri başarılı olarak geçmişseniz yeni okulunuzda bu dersleri görmek zorunda değilsiniz. Eski okulunuzda aldığınız notlar geçerli olacaktır. Ancak bunun için yeni okulunuzun öğrenci işlerine kayıt tarihinden 15 iş günü sonrasına kadar dilekçe vermeniz gerekmektedir. Böylelikle bu derslerden muaf sayılacak ve girmenize gerek kalmayacaktır.

Kredi ve Burs Başvuruları

Kayıt yaptırdıktan sonra peşine düşmeniz gereken başka bir konu da burs ve kredi yardımlarıdır. Devletin ve özel şirketlerin verdikleri bursların müracaat tarihlerini kaçırmamanızı tavsiye ederim. Özellikle yaşadığı şehir dışında okuyan öğrenciler için bu konunun çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

Okurken Çalışma Ya da Spora Devam Edebilme

Evet, işte BESYO'nun size getirdiği en önemli ayrıcalıklardan biri de bu. İleride icra edeceğiniz mesleğinizle ilgili size deneyim kazandıracak kapıların açılması ve bunun maddi anlamda getirisinin olması. Çok az bölüm bu imkanı sağlamakta. Yani, para kazanmak için abes meslekler içine girmenize gerek kalmıyor.
Her dönem aldığınız derslerdeki eğitimi anında işinize aktarabilme olanağına sahipsiniz. Yani kariyerinizi okuldan sonra alacağınız belgelerle değil, okulunuza devam ederken oluşturabileceksiniz. Diğer taraftan yaptığınız spora devam edebilme ve maddi anlamda bir getirisi varsa bunun devamına da mani olmamaktadır BESYO.

  9958 kere okundu

  spor yazıları için tıklayınız

  Bahadır Karababa

  1986 yılında futbolcu bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi, Beykoz Fevzi Çakmak  Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksek okulu mezunu.

  1998 yılından bu yana faal futbol yaşantısını devam ettiriyor.

  Futbolda psikolojik desteğin önemi ve mentörlük üzerine yazılar yazıyor.
  b-karababa@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

  Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

  Futbolda altyapıların ne kadar önemli olduğunu Avrupa'daki futbol kulüplerini inceleyerek anlayabiliriz. Son yıllara baktığımızda çok büyük bir sabırla uygulanan altyapı politikası, özellikle Almanlar'ın futbolda büyük bir devrim yaptığı gerçeğine bizi götürmektedir.

  Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

  Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

  İnsan vücudu, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir yapı bütünlüğü üzerine kurulu, dengeli ve bu üç özelliğin ortak çalışmasıyla meydana gelmiş muazzam bir yapıdır. Bu birbiriyle tam uyumlu ve dengeli çalışan yapı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Kobe şut atmak için zıpladığında, tek yapabildiğimiz şutun girmemesi için dua etmek

  Dwyan Wade