Sokak Kızağı Sporu

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Sokak Kızağı Sporu

Sokak kızağı (street luge), tabanı tekerlekli bir tahta üzerine uzanılarak rampa aşağı hızlı bir şekilde kayma prensibine dayanan ekstrem spor dalıdır. Kızakların bazıları ahşaptan, bazıları alüminyumdan yapılır.

Hepsinin dört tekeri, dingilleri ve tırabzanları vardır. Kızaklar 2.6 m uzunluğunda ve 40 cm genişliğindedir.
Biniciler, yerden sadece bir kaç cm yüksekteki kızakların üzerinde yatarak, beton bir pist ya da yoldan aşağı 100km'yi geçen bir hızla giderler. Sokak kızaklarının frenleri yoktur. Biniciler yavaşlamak için ayaklarını kullanmak zorundadır. Amaç yolun sonuna ilk varan olmaktır.

Kaza ve yaralanmaların yoğun olduğu bir spor olduğu için sporcuların korunmaları gerekir. Kask, tulum, eldiven ve botlar genel donanımlardır.

Sokak Kızağı Tarihi

Sokak kızağı, 1970'lerde Amerika'da, Kaykaycıların kaykayların üzerine yattıklarında yokuş aşağı daha hızlı gidebildiklerini keşfetmeleriyle ortaya çıkmıştır. Sokak kızağı, Amerika dışında Kanada, Avustralya, Fransa, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde de yaygındır.

Sokak Kızağı Federasyonu

Bu spor henüz federe edilmiş bir branş değildir. Sokak kızağını destekleyen kuruluş Uluslararası Yerçekimi Sporları Birliği IGSA'dır

Türkiye'de Sokak Kızağı

Aslında aynı çalışma prensibine dayanan, fakat biraz daha farklı şekilde tasarlanmış bir mekanizması olan bilyalı kızak, özellikle Karadeniz köylerinde rampa aşağı kayılan, küçükten büyüğe herkesin kullandığı bir eğlence aracıdır. Sokak kızağı, tekerlekli paten ve kaykaya nazaran pek yaygın bir spor olmamasından ötürü çok az sayıda kişinin ilgisini çekmektedir. Uygulama alanlarının olmaması ve sokak kızağına erişimin zorluğu bunun başlıca nedenleridir.

Sokak Kızağı Şampiyonaları

Sokak kızağının ilk dönemlerinde yarışçılar çoğunlukla California'da halka açık otoyollarda yarışırdı. İzleyicilerin de karıştığı bir çok kaza oldu. Bu yüzden Uluslararası Yerçekimi Sporları Birliği, eğimi % 3'ten daha dik bayırlarda ve 20 kg'dan ağır kızaklarla yarışılmasını yasakladı.

İlk profesyonel yarış 1975'de Signal Hill, California'da yapıldı. Herhangi bir yönetim organı, ya da kural dizisi yoktur. Fakat yarışçıların birbirlerini yoldan dışarı itmesi ve tekmelemesi yasaktır. Kızakların önünde ve arkasında tamponlar vardır. Uzunluk, genişlik ve ağırlık özellikleri denetleme organlarına göre çeşitlilik göstermektedir. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise yarış kuralları ve kullanılan ekipmanlarda düzenlemeler yapıldı. Yeraltı Yarış Derneği (URA), Uluslararası Yerçekimi Yarış Birliği (FIGR) ve Uluslararası Kızak (Luge) Derneği gibi kuruluşlar tarafından amatör ve profesyonel yarışlar düzenlenmiştir.

Sokak kızağı sporunun en ciddi organizasyonu her yıl yapılan Sokak Kızağı Dünya Kupasıdır. Yarışmacı sayısı 4 ile 6 kişi arasında olup, yarışlar güzergahları farklı rotalarda ve genelde 1–5 km arasında değişen mesafelerde yapılır. Her biri oldukça zorlu bir kaç çeşit yarışma vardır .

Sokak Kızağı Kullanmak

Uluslararası Spor Organizasyonlarınca onaylanmamış, ya da kategorileştirilmemiş olmasına rağmen, riskli, aşırı uçta, sınırları zorlanmış, olağan üstü heyecan verici bu spor, son zamanlarda gençler tarafından oldukça yaygın biçimde gerçekleştirilmeye başlamıştır. Adrenalini, heyecanı, yarışmayı sevenlerin gönül verdiği bu spor aslında çok basittir. Fakat bir çok tehlikeye açık olduğundan gerekli tedbirleri aldıktan sonra yapmak gerekir. Dünyada yaklaşık 1200 aktif sokak kızağı binicisi bulunmaktadır.

Ünlü Sokak Kızağı Sporcuları

  • Abdil Mahdzan
  • Will Stephenson
  • Mikel Echegaray Diez
  • Chris McBride
  • David Dean
21706 kere okundu

sokak kızağı yerçekimi yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Sporda Zaman Kullanımı ve Yönetimi

Sporda Zaman Kullanımı ve Yönetimi

Bir sporcu için zamanı iyi kullanarak yönetebilmenin başarıya ulaşabilme şartı olduğu bilincini sporcuda oluşturmak, hedefe ulaşma yolundaki en önemli ayaklardan biridir.

Sakatlık ve Yaralanmalarda Sportif Tedavi Yaklaşımları

Sakatlık ve Yaralanmalarda Sportif Tedavi Yaklaşımları

Aslına bakarsanız hepimiz küçük veya büyük yaralanmalar sonucunda eklem açıklığımızı veya hareket kabiliyetimizi belirli oranlarda kaybedebiliyoruz.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Küçükken David Beckham hayranıydım. Büyüdüm ve şimdi bakıyorum da, hiç bir şey değişmemiş.

Neymar