Snowboard Nedir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Snowboard Nedir?

Snowboard, Uluslararası Kayak Federasyonuna bağlı bir kış sporudur. 1960'lı yıllarda yapılmaya başlanmış ve 1970'lerde bir gurup arkadaş tarafından yaygınlaştırılmıştır. Ve her geçen yıl kullanılan ekipmanlardan yarış yapılan pistlere kadar sürekli gelişim göstermiş bir spor dalıdır.

Snowboard (okunuşu: snovbord), yani kar tahtası. Kış aylarında ilk akla gelen aktivite olan kar üzerinde kayma prensibine dayanır. Kay kay ve surf sporlarının kar üzerinde yapılma şekli de denilebilir. Düz ve özel tasarlanmış bir tahta (BOARD) üzerinde karda ilerlemeye dayanan, yoğun efor gerektiren bir doğa sporudur. Yaş ve cinsiyet ayrımı yoktur. Yani temel spor faaliyetlerini yerine getirebilen herkes yapabilir. Sporcunun kişisel yeteneği ile ilerleyebileceği, kendini çok rahat geliştirip milli takımlar seviyesinde profesyonel olarak yapabileceği bir spordur.

Snowboard Tutkunlarının Genel Özellikleri

 • Kış aylarına kaç gün kaldığını sayarlar.
 • Kaymadan önce fazla sıvı tüketmezler.
 • Boardı dümdüz aşağıya inmek için değil, uçmak için kullanırlar.
 • Boardlarına isim koyar ve o şekilde hitap ederler.
 • Yaz aylarını kışa hazırlık dönemi olarak görürler.
 • Pistlerden uzak kalmamak adına sakatlanmamaya dikkat ederler.
 • Sürekli daha yükseğe zıplamaya çalışırlar.
 • Birbirleri ile sıcak dostluklar kurarlar.
 • Pist dışında da yeni yerleri keşfetmek için farklı yamaçlarda da kaymayı denerler.

Hangi Özelliklerde Board Seçilmeli?

Seçeceğiniz board ölçüleri boy ve kilonuza göre olmalıdır.

Board Uzunluğu

 • Yetişkinler için: 156 cm
 • Çocuklar için: 100 cm

Özellikle yanınızda tuttuğunuzda çenenizin hizasını geçmeyecek uzunlukta boardları seçmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hızlı bir şekilde manevra yapabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için idealdir.
Orta ve uzun boardlarla ise, dik yokuşlar gibi farklı arazi ortamlarında da kayabilirsiniz.

Board Genişliği

Bu oran tamamen ayak numaranızla alakalıdır.
Doğru board genişliğini bulmak için en iyi yol, boardu yere koyup üzerine çıkmaktır. Bağlamalarınızı bağlayın ve kayarken durduğunuz duruşunuzda olmaya dikkat edin. Kendinizi rahat hissettiğiniz board genişliği doğru genişliktir.

Snowboard Stilleri

Freestyle (Serbest Stil)

bu stil, sporun gösteri kısmıdır. Board ile olabildiğince gösterişli, serbest hareketler yapmaktır.

Freeride (Serbest Kayış)

kendi içinde hem hız, hem de gösteri stillerini barındırır. Serbest hareketleri hızlı bir kayış sırasında yapmaktır.

Speed (Hız)

Esnekliğin daha az olduğu stildir. Mümkün olan en hızlı şekilde kaymaktır.

Dünyada ve Türkiye'de Snowboard

Dünyadaki popülaritesindeki artış 1990'lı yıllarda olmuştur. Türkiye'de 1993-1994 yılında bazı kişiler tarafından yapılmaya başlanıldıysa da, popüler hale gelmesi 4-5 yıl sürmüştür ve halen büyük bir hızla snowboard yapan kişi sayısında büyük bir ilerleme vardır. Türkiye'nin ilk ve tek Snowboard Parkı Fun Park'tır. Parkta zorluk dereceleri farklı rampalar ve etaplar yer almaktadır.

Snowboard, Amerika'da hızla yayılmış ve son yıllarda bu sporla uğraşan spor severlerin 7 milyon kişiye ulaştığı tespit edilmiştir. 1998 yılında ise, Japonya Olimpiyatlarında faal spor dalı olarak kabul edilmiştir.

Uluslaraarası Kayak Federasyonu FIS'in düzenlediği Snowboard Dünya Kupaları bu spordaki en büyük organizasyonlardır. Bunun yanında üniversite oyunları adı altında çeşitli yarışmalar da yapılmaktadır.

Snowboard Yarışmaları

Snowboard yarışları üç farklı başlıkta yer alır

Serbest Stil Yarışları

Sporcunun, rampalardan oluşan pistte yaptığı hareketlerin zorluk ve başarı dereceleri üzerinden puan aldığı yarışlardır

Alp Disiplini

Sporcunun işaretlenmiş dağ pistinde yaptığı iniş yarışlarıdır

Kros

Yarışmacıların yan yana start aldığı, tepeler ve virajlardan oluşan parkuru en önde bitirenin kazandığı yarışlardır.

Nasıl Snowboard Sporcusu Olunur?

Kesinlikle ilk başlayan sporcuların özel yardıma ihtiyaç duyduğu bir spordur. Bu sporda tüm vücudumuz yerden kesilmiş bir şekilde boarda bağlıdır. Öndeki ayak yön verme kabiliyetimizi ve board kontrolümüzü sağlamak için kullanılır. Sağ veya sol olmasının hiçbir etkisi yoktur. Tamamen vücut dengesi ile alakalıdır. Ön ayağınız sağ ise siz "Sağ ön kayarsınız". Sol ise "sol ön kayar".

Board seçerken ve ayarlarken de bu seçim önemlidir. Ön ayağınızı belirleyin, snowboard malzemelerine eriştikten sonra kısa bir tepeye ya da serbest bir alana çıkın. Önemli olan kimseye zarar vermemeniz, kayanları engellememeniz ve kimsenin size çarpmayacağı bir boşlukta olmanız. Zirveden yamaca doğru yan durulur. Yüz karşıya bakıyor olsa da ayaklar arkaya doğru dizilir. Diz hafif bükük, ayaklara baskı yapılır ve sırt dik tutulur. Kollar neredeyse tamamen yanlara açılır. Ayaklarınızdan kontrol ederek pistin eğimine vücudunuzu vererek düşe kalka da olsa kaymayı öğrenirsiniz.

Ünlü Snowboard Sporcuları

 • Jack Burton Carpenter
 • Chuk Barfoot
 • Tom Sim
 • Shannon Dunn
 • Todd Richards
 • Shaun White
24481 kere okundu

kayak snowboard kış sporları yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

Futbolda altyapıların ne kadar önemli olduğunu Avrupa'daki futbol kulüplerini inceleyerek anlayabiliriz. Son yıllara baktığımızda çok büyük bir sabırla uygulanan altyapı politikası, özellikle Almanlar'ın futbolda büyük bir devrim yaptığı gerçeğine bizi götürmektedir.

Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

Amatör ve profesyonel boks nedir? adlı yazımda söz verdiğim konuları, yazmaya devam ediyorum. "Sporcu kimdir?" sorusunun cevabını verebilmek için ilk olarak "spor nedir?" sorusunun cevabını bilmemiz gereklidir. Hemen belirtmeliyim ki, sporu hobi olarak yapanlar benim konumun dışındadır.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Benim için iyi insan olmak, iyi futbolcu olmaktan daha önemlidir.

Lionel Messi