Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Şişman çocuk, kilolu çocuk ve çocuk şişmanlığı sorunları yasak listesi ile değil spor ile giderilmelidir.

Büyük şehirlerin yeni teknolojileri ve yaşamları, oyun konsolları, gıda firmaları ve onların yeni nesil gıda teknolojileri...

Artık bambaşka bir yaşam tarzının içerisinde doğru gün be gün çekiliyoruz. Belki de daha hareketsiz herşeye daha kolay ulaşılabilen, büyüklerimizin anlattığı, o siyah beyaz günler artık çok uzaklarda görünüyor.

Peki ya çocuklarımız?

Bu yazımızda çocuk şişmanlığına sahip çocuklarımızın olması gereken spor yaklaşımları ile ilgili bir yazı kaleme alacağız. Şöyle ki;

Bildiğiniz üzere, şişmanlık kavramı, vücuttaki yağ yüzdesinin belirli sınırların üzerinde olması durumudur.Ve KİLO PROBLEMİ OLAN BİR ÇOCUĞA ASLA BİR DİYET LİSTESİ İLE YAKLAŞILMAMALIDIR.

Duygusal Açlık İnsanı Özellikle de Çocukları Daha Çok Yemek Yemeye Sevk Ediyor

Doyma dürtüsü iki yönlüdür. Duygusal açlıkla doyum ve fiziksel açlıkla doyum ilişkilerine psikolojide geniş yer verilmiştir.

Bu sebeple çocuğunuza yasaklarla dolu bir diyet listesiyle yaklaştığınız takdirde, onu belki de duygusal açlığa sevkedebilir, dolayısıyla, istemeyerek onu daha zor dönemlere doğru itebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey

Yiyecekleri; doğru zamanda, doğru miktarlarda, doğru ve sağlıklı olanlarını seçip yeterli düzeyde tüketmektir.

Bunun için adeta büyük bir insan ile konuşuyormuşçasına gıdalar hakkında çocuğunuza bilgilendirme yapınız. Çok yakın zamanda gıdalar, türleri ve ne işe yaradıkları ile ilgili bilgilendirme yazıları kaleme alacağım. Yazacağım yazıları takip ederek gıda türleri ile ilgili yeterli bilgiyi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, biraz İnternet araştırması ile gıdalar hakkında bilgiler edinebilir,siz ve çocuğunuzu daha sağlıklı bir geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Ve kilo fazlası olan çocuğunuzun geleceği için onu mutlaka sevdiği bir spora yönlendirmelisiniz. Ve bunu SPOR OKULLARI yolu ile sağlamalısınız. Spor okulunda çocuğunuza olan yaklaşım, ona daha hareketli bir antrenman sağlamak ve oynadığı oyundan keyif alması için gereken desteğin verilmesi şeklinde olacaktır. Bunun yerine, eğer çocuğunuzu bir performans, yani yarışmacı grup içerisinde bir SPOR KULÜBÜNE gönderirseniz çocuğunuz büyük zorluklarla başbaşa demektir!

Herşeyden önce kilo fazlası demek daha az hareket özgürlüğü demektir.Yarışan çocukların içerisinde, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere daha sonra telafisi zor durumlar yaşayabilir. (örneğin diğer çocukların rahatça yaptıkları bir hareketi yapamaması ile diğer çocukların içerisinde komik durumlara düşmek gibi!)

Yani, çocuğunuzun sağlığı için hemen bugün spora bir Spor Okulu içerisinde başlamalı ve spor hayatını ömrünün sonuna kadar devam ettirmelidir. Sağlık spordan geçer.

Atamızın da dediği gibi: SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR!

  7192 kere okundu

  spor yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Her Sporcunun Yemesi Gereken 5 Yiyecek

  Her Sporcunun Yemesi Gereken 5 Yiyecek

  özellikle sporcular için yağsız, kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olmak çok önemlidir. Sportif bir vücuda sahip olmak için ise, doğru beslenmek gerekir.

  Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

  Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

  Glisemik indeks kavramı, Toronto Üniversitesinde hangi besinlerin diyabet hastaları için uygun olduğunu tespit etmek üzere yapılan çalışmalarda bulunmuştur.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Eğer ben Amerika'da doğmuş olsaydım, herhalde bu cüsseyle ya basketçi, ya da Amerikan futbolcusu olurdum. Tanrıya şükür ki Jamaikalı'yım ve atletizm yapıyorum 

  Usain Bolt