Sedanter insanlarda beslenme

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Sedanter insanlarda beslenme

Aktivite tiplerine göre sınıflandırılmış insan gruplarından ilki olan Sedanter, yani spor yapmayan, durağan yaşayan insanlar için beslenme rejimi nasıl olmalıdır?

Sedanter (spor yapmayan, sadece stabil bir durumda yaşayan) bir insan diyetini mümkün olduğu kadar vücut yağ, protein, mineral ve vitamin dengesini ideal durumda tutmak, ideal yaşam kilosuna inmek veya çıkmak için ayarlamalı ve ideal duruma vücudunu getirdikten sonra aynı şekilde yaşamaya devam etmek için farklı diyetler uygulamalıdır. Tek tip ve diyet tarzında beslenme, vücudumuzun formunun değişmesiyle ve en basit örnekle anlatmak gerekirse şimdi verilen kiloların diyet dönemi bitince tekrar geri alınmasıyla sonuçlanacaktır.

Yeterli karbonhdirat (pilav, makarna ve türevleri) alınmayan bir sedanter insan diyetinde kısa süre içerisinde sonuç alınabilir. Fakat vücut doyamadığı ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı için karbonhidrat bulduğu anda onu hemen harcamak yerine depolamak yoluna giderek verilen kiloların uzun dönemde tekrar geri alınmasını sağlayacaktır. Beslenme diyetleri yapan insanlar unutmamalıdır ki, vücudumuz HAYATTA KALMAYA programlanmıştır. Ve bunun için gereken her şeyi yapmaya hazırdır. Dolayısıyla kilo alma ve kilo verme diyetlerinizde lütfen vücudunuzun ihtiyaçlarını tam olarak karşılamanız gerektiğini unutmayın.

İhtiyaçlarımızı nasıl tam olarak karşılarız?

Bunun için glisemik indeks tablolarından faydalanacağız. Zaten stabil ve çok yüksek fiziksel aktiviteler içermeyen bir hayatınız olduğundan dolayı glisemik indekse dikkat ederek beslenmemiz çoğu beslenme problemini çözecektir. Glisemik indeksi düşük ve orta seviyede olan besinlerden beslenmemiz, yeterli ve doğru besin alımının yanı sıra sedanter bireyler için en önemli faktör olan “GEREKSİZ KALORİ” alımını engelleyecektir. Örnek, düşük glisemik indeks tablosundan seçip tükettiğiniz bir porsiyon yeşil mercimek hem gereksiz yere kan şekerinizin yükselmesini önleyecek, hem de size uzun süre enerji sağlayıp tok tutabilecektir. Doğrudan besleme etkisinin yanı sıra daha uzun süre kan şekerinizi dengeleyebileceği için bir düşük glisemik indeks besini sizleri abur cubur tüketiminden de uzak tutacaktır.

Sedanter bireyler günün büyük bölümünde ihtiyaçlarını hesaplamalı ve düşük veya orta glisemik indeks tablolarını ana besin kaynağı olarak kullanmalıdırlar. Tabi ki, yüksek glisemik indeks tablosundan besinler içeren öğün kaçamakları, abartmamak kaydıyla yapılabilir. Fakat bu durumlarda sedanter bireylerin kilo kontrolü yapmaları ve hem beden, hem de ruh sağlıkları için kendilerine en uygun sporu seçerek yapmaları önerilir.

  2891 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Çocuk mu, Sporcu mu?

  Çocuk mu, Sporcu mu?

  spora erken yaşlarda başlamanın önemi herkes tarafından biliniyor. Peki acaba çocuklar bu yüzden baskı altında kalıyorlar mı?

  Çocuklar için Ağırlık Antrenmanı

  Çocuklar için Ağırlık Antrenmanı

  Çocuk sporcularda gözlemlediğim en önemli sorunlardan birisi, ağırlık antrenmanlarının (çoğu insan buna fitness da diyebilir) yapılıp yapılmaması konusudur. Sporcular, antrenörler ve veliler ağırlık antrenmanı konusuna net bir çerçeveden bakamıyorlar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Kobe şut atmak için zıpladığında, tek yapabildiğimiz şutun girmemesi için dua etmek

  Dwyan Wade