Sağlıklı Beslenme Rehberi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Sağlıklı Beslenme Rehberi

Son zamanlarda beslenme konusuna ilgi artışı gözlemlenmektedir. Gerek supplement (sporcu destek besinleri), gerekse şifalı bitki satıcıları son zamanlarda insanların kilo alma, kilo verme kaygıları veya ihtiyaçları üzerinden bir sektör oluşturmaktalar.

İnsanlar doğru veya yanlış bilgiye çok çabuk ve zahmetsizce ulaşabilmekte ve bunları kendileri üzerinde denemekte sakınca görmemektedirler. Bu beslenme rehberi, basit bir şekilde beslenmenin temel bileşenlerini aktarabilmek suretiyle kendi diyetinizi kendi başınıza planlamanızı sağlayabilecek küçük ipuçları verebilmektir.

Günümüzde, herkes her türlü besin diyeti bilgisine rahat bir şekilde ulaşabiliyor ve diyet yapmak isteyen bir kişinin karbonhidratlar, proteinler, vitamin ve mineraller hakkında gerekli bilgisi var. Dolayısıyla ben bu rehberimde herhangi bir besinin tüketim şekli ile ilgili tavsiye vermeyeceğim. Sadece konu başlıklarına değinerek, kişinin kendi başına kişisel beslenme diyeti oluşturma konusunda bilgi sahibi olabilmesini hedefliyorum.

Bu noktada benim gözlemlediğim temel problem, insanların tiplerini ve bulundukları aktivite sınıflamasını yapmamaları ve herhangi bir diyet tarzını hayatlarına entegre etmek suretiyle her durumda aynı beslenme tarzını devam ettirmeleridir. Bu yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine, insanlar kendi vücut tipi ve aktivite sınıflandırmalarını iyi yapabilmelidirler. Bu sınıflamalar

 1. Sedanter insan (spor yapmayan, sadece stabil bir durumda yaşayan insan)
 2. Sedanter olup, sağlık için spor yapan insan (sağlıklı kalabilmek adına haftanın belirli günleri spor yapan insan)
 3. Sporcular
 4. Bedensel işler yapan insanlar

olmak üzere basitçe yapılabilir.

Bu sınıflarda insan tipleri tekrar kendi aralarında ayrılmalıdırlar. Örneğin daha iyi beslenme tarzı isteniyorsa, bir uzmandan "Sedanter bir insanım, fakat Salı günleri şantiyede denetime gidiyorum. Bu benim için yüksek fiziksel aktivite içeriyor. Ayrıca Çarşamba akşamları da halı saha maçım var. Haftanın geri kalanında tamamıyla stabil durumda yaşayan bir sedanterim" tanımını yaparak yardım alınabilir ve diyetini ona göre planlanabilir.

Aslında, diyet bir şeyleri yememek anlamına gelmez. Beynimizde diyet kelimesi geçtiği anda hemen bir şeyleri kısıtlama moduna geçeriz. Fakat, diyet tam olarak ihtiyacımız olan yiyecekleri tüketmek anlamına gelir.

Yukarıda örneğini vermeme rağmen, aslında kişi, insan beslenmesinin temel prensiplerini bildiği taktirde herhangi bir uzman yardımı almadan kendi diyetini kendi kendine planyabilir. Bana göre makbul durum budur, çünkü beslenme uzmanı 24 saat boyunca sizinle birlikte yaşamaz ve hayat akışınız her zaman stabil değildir. Yolda yürüyüş yaparken birden bire komşumuzun evinin taşınmasına yardım etmeye başlayabiliriz. O zaman, vücut farklı bir moda geçmiş olacaktır ve beslenme ihtiyacı yaşanan duruma uygun olarak artacaktır.

Son olarak, karbonhidratlar bizlerin düşmanı değildirler. Vücudumuzun en kolay enerji ihtiyacını karşıladığı besinlerden olan karbonhidrat sağlıklı ve dozunda alınarak ihtiyaç karşılanmalıdır. 0 karbonhidrat diyeti diye bir şey kabul edilemez! O tarz bir diyet, vücudunuzda kas yıkımına neden olacağından ve kilo olarak hafifleseniz bile aslında eskisinden daha güçsüz bir insan olacağınızdan emin olabilirsiniz. Dolayısıyla düşük glisemik index tablolarından mümkün olduğu kadar sağlıklı karbonhidrat tüketmeye çalışalım bkz.(glisemik index) Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Daha ayrıntılı bilgi için kullandığınız arama motorunda glisemik indeks tabloları şeklinde arama yapabilirsiniz.

  3410 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

  Muhafazakar Golcü Demba Ba

  Muhafazakar Golcü Demba Ba

  Spor ve Sporcu
  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Vücudumuzun fazla oksijene gereksinim duymadan, hızlı ve ekonomik enerji ihtiyacını karşıladığımız besin türevleri karbonhidratlardır. Uzun ve tempolu antrenmanlarımızı yorulmadan yapabilmemizi sağlayan karbonhidratlar aşırı alınması sonucu fazla kiloya sebep olabilmektedirler.

  Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

  Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

  İnsana ait GENOM o bireyin tüm genetik bilgilerini kapsar. İnsan genomu yaklaşık 30.000 farklı genden oluşmaktadır. Bu ise çeşitli hastalıkların oluşmadan önce önlenmesine ve teşhisine imkan tanımakla birlikte kişinin yatkınlıkları hakkında da öngörüde bulunmaya yarar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Sahada 5 kişiyi nasıl geçeceğimi değil, o 5 kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm

  Michael Jordan