Sağlıklı Beslenme Rehberi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Sağlıklı Beslenme Rehberi

Son zamanlarda beslenme konusuna ilgi artışı gözlemlenmektedir. Gerek supplement (sporcu destek besinleri), gerekse şifalı bitki satıcıları son zamanlarda insanların kilo alma, kilo verme kaygıları veya ihtiyaçları üzerinden bir sektör oluşturmaktalar.

İnsanlar doğru veya yanlış bilgiye çok çabuk ve zahmetsizce ulaşabilmekte ve bunları kendileri üzerinde denemekte sakınca görmemektedirler. Bu beslenme rehberi, basit bir şekilde beslenmenin temel bileşenlerini aktarabilmek suretiyle kendi diyetinizi kendi başınıza planlamanızı sağlayabilecek küçük ipuçları verebilmektir.

Günümüzde, herkes her türlü besin diyeti bilgisine rahat bir şekilde ulaşabiliyor ve diyet yapmak isteyen bir kişinin karbonhidratlar, proteinler, vitamin ve mineraller hakkında gerekli bilgisi var. Dolayısıyla ben bu rehberimde herhangi bir besinin tüketim şekli ile ilgili tavsiye vermeyeceğim. Sadece konu başlıklarına değinerek, kişinin kendi başına kişisel beslenme diyeti oluşturma konusunda bilgi sahibi olabilmesini hedefliyorum.

Bu noktada benim gözlemlediğim temel problem, insanların tiplerini ve bulundukları aktivite sınıflamasını yapmamaları ve herhangi bir diyet tarzını hayatlarına entegre etmek suretiyle her durumda aynı beslenme tarzını devam ettirmeleridir. Bu yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine, insanlar kendi vücut tipi ve aktivite sınıflandırmalarını iyi yapabilmelidirler. Bu sınıflamalar

 1. Sedanter insan (spor yapmayan, sadece stabil bir durumda yaşayan insan)
 2. Sedanter olup, sağlık için spor yapan insan (sağlıklı kalabilmek adına haftanın belirli günleri spor yapan insan)
 3. Sporcular
 4. Bedensel işler yapan insanlar

olmak üzere basitçe yapılabilir.

Bu sınıflarda insan tipleri tekrar kendi aralarında ayrılmalıdırlar. Örneğin daha iyi beslenme tarzı isteniyorsa, bir uzmandan "Sedanter bir insanım, fakat Salı günleri şantiyede denetime gidiyorum. Bu benim için yüksek fiziksel aktivite içeriyor. Ayrıca Çarşamba akşamları da halı saha maçım var. Haftanın geri kalanında tamamıyla stabil durumda yaşayan bir sedanterim" tanımını yaparak yardım alınabilir ve diyetini ona göre planlanabilir.

Aslında, diyet bir şeyleri yememek anlamına gelmez. Beynimizde diyet kelimesi geçtiği anda hemen bir şeyleri kısıtlama moduna geçeriz. Fakat, diyet tam olarak ihtiyacımız olan yiyecekleri tüketmek anlamına gelir.

Yukarıda örneğini vermeme rağmen, aslında kişi, insan beslenmesinin temel prensiplerini bildiği taktirde herhangi bir uzman yardımı almadan kendi diyetini kendi kendine planyabilir. Bana göre makbul durum budur, çünkü beslenme uzmanı 24 saat boyunca sizinle birlikte yaşamaz ve hayat akışınız her zaman stabil değildir. Yolda yürüyüş yaparken birden bire komşumuzun evinin taşınmasına yardım etmeye başlayabiliriz. O zaman, vücut farklı bir moda geçmiş olacaktır ve beslenme ihtiyacı yaşanan duruma uygun olarak artacaktır.

Son olarak, karbonhidratlar bizlerin düşmanı değildirler. Vücudumuzun en kolay enerji ihtiyacını karşıladığı besinlerden olan karbonhidrat sağlıklı ve dozunda alınarak ihtiyaç karşılanmalıdır. 0 karbonhidrat diyeti diye bir şey kabul edilemez! O tarz bir diyet, vücudunuzda kas yıkımına neden olacağından ve kilo olarak hafifleseniz bile aslında eskisinden daha güçsüz bir insan olacağınızdan emin olabilirsiniz. Dolayısıyla düşük glisemik index tablolarından mümkün olduğu kadar sağlıklı karbonhidrat tüketmeye çalışalım bkz.(glisemik index) Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Daha ayrıntılı bilgi için kullandığınız arama motorunda glisemik indeks tabloları şeklinde arama yapabilirsiniz.

  3513 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

   Bay Para, Floyd Mayweather

  Bay Para, Floyd Mayweather

  Spor ve Sporcu
  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürekli yeni bir yaşam tarzının içerisine çekiliyoruz. Bu yeni yaşantımızda Fit olmayan, kollarında dövmeler olmayan, six packlerini tek tek sayılacak kadar dışarı çıkarmayanlara pek yer yok gibi görünüyor.

  Doping Nedir?

  Doping Nedir?

  Bir sporcunun, fiziksel veya zihinsel performansını artırmak amacıyla, yasaklı kimyasal madde veya ajanları, çeşitli yöntemler kullanmak suretiyle vücuduna almasına doping denir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Taraftarımızdan tek isteğim, Türk Bayrağına karşı saygılı olsunlar yeter, çünkü Türkler bayrakları için canını verirler.

  Arsene Wenger