Rüzgarın Oğlu Değil, Kendisi; Usain Bolt

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Rüzgarın Oğlu Değil, Kendisi; Usain Bolt

"Bebeğiniz o kadar sağlıklı ki sanki doğmadan önce Dünyaya gelip bir kaç ay yaşamış gibi rahat" 1986 yılının Ağustos ayında çok sağlıklı bir bebek olarak dünyaya gözlerini açtığında yanında bulunan hemşireler annesine müjdeyi bu sözlerle vermişler...

Jamaika'da doğan bu sıra dışı bebek, sanki ileride imzasını atacağı başarıların bir habercisi olarak gülümsemişti hayata. Okula başlamasıyla birlikte koşmaya başlar küçük Usain. 12 yaşına kadar okulun en hızlı çocuğu unvanı ona aittir. Lise çağına geldiğinde ise futbol ve kriket sporlarına merak sarar. Ancak beden eğitimi hocası süratinin farkındadır ve Usain'i atletizim sporcusu yapmakta kararlıdır.

Usain Bolt atletizimde ilk madalyasını, senede bir kez yapılan liseler arası şampiyonada, 2001 senesinde alır. 200 metreyi 22,04 saniyelik dereceyle koştuğu bu organizasyonda gümüş madalya kazanmıştır.

Genç Usain, uluslar arası alanda ise ilk kez ülkesinin başkenti Kingston'da düzenlenen 2002 Dünya Gençler Şampiyonasında kazandığı 1 altın ve 2 gümüş madalyayla adından söz ettirdi. 2003 yılında Dünya Yıldızlar Şampiyonasında da altın madalya aldı. Bolt, vatandaşı Asafa Powell'ın izinden gitti ve en büyük önemi 100 metreye vererek kendisine ait zamanları geliştirebileceğine ve dünya rekoru kırabileceğine inanmaya başladı.

Bolt 2004 yılında profesyonel oldu ve esas büyük çıkışını 2004'te gerçekleştirdi. Aynı sene Bermuda'daki Karayip Oyunları'na katıldı. Ve merdivenleri birer birer çıkmaya başladı.

Çekilin Bolt Geliyor

 • Bolt, 100 metre ile 200 metre dünya rekorlarının ve takım arkadaşlarıyla birlikte de 4 x 100 metre bayrak yarışı dünya rekorunun sahibidir.
 • Ayrıca bu üç farklı yarışta, olimpiyat rekorlarının da sahibidir.
 • 2004 yılında Carifta Oyunları'nda 200 metreyi 19,93 saniye ile koşarak 20 saniyenin altına inen ilk genç sporcu olmuştur ve Roy Martin'e ait olan dünya gençler rekorunu, saniyenin onda ikisi kadar geliştirmiştir.
 • 2004 yılında sakatlıklar geçirmesine rağmen 2004 Atina Olimpiyatlarına katılmıştır.
 • 2007 yılında, 200 metreyi 19,75 ile koşarak, daha önce Donald Quarrie'ye ait olan Jamaika ulusal rekorunu kırmıştır.
 • 2008 Pekin Olimpiyatları'nda üç yarışta da altın madalya kazanarak, Carl Lewis'in 1984 Yaz Olimpiyatları'nda bu üç yarışta da altın madalya kazanmasından sonra, bunu başaran ilk sprinter olmuştur.
 • Ayrıca üç yarışta birden olimpiyat rekoru kıran ilk sporcudur.
 • Mayıs 2008'de ise, 100 metreyi 9,72 ile koşarak dünya rekoru kırmıştır.
 • 2008 Pekin Olimpiyatları'nda, 100 m ve 200 m yarışlarını dünya rekoru kırarak kazanmıştır.
 • Bu şampiyonada, önce 100 metreyi 9,69'la koşarak, yine kendine ait olan 9,72 saniyelik rekoru kırmıştır, sonra da 200 metreyi 19,32 ile koşarak...
 • 2009 Dünya Atletizm Şampiyonasındaki başarılarıyla, 100 m ve 200 m yarışlarında, dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu elinde bulunduran ilk sporcu olmuştur.
 • Michael Johnson'ın 1996 Atlanta Olimpiyatlarında kırdığı rekoru geliştirmiştir.
 • Pekin Olimpiyatlarından bir yıl sonra, Ağustos 2009'da düzenlenen 2009 Dünya Atletizm Şampiyonasında, kendine ait olan 100 m ve 200 m dünya rekorlarını 9,58 ve 19,19 saniyelik dereceleri ile geliştirmiştir
 • Bu rekorlar, tam otomatik zaman ölçümlerinin başlamasından bu yana en yüksek rekorlardır.
 • Bolt, bu başarılarının ardından, 2009 yılında Laureus Yılın Erkek Sporcusu ödülünü kazanmıştır.
 • 2012 Londra Olimpiyatlarında 100 metre dünya rekoru ile adını dünyanın en hızlı insanı ünvanı alarak adını tarihe yazdırdı.
 • Kazandığı başarılardan dolayı, medya tarafından kendisine "Lightning Bolt" (Yıldırım Bolt) lakabı takılmıştır.

Usain Bolt'un Ailesi ve Özel Hayatı

Annesi Jennifer ve babası Wellesley Bolt ile büyüyen Usain'in, Sadeeki adında bir erkek kardeşi ve Sherine adında da bir kız kardeşi vardır. Ailesi kırsal bir bölgede bakkal işletirken, o da kardeşiyle birlikte caddelerde kriket ve futbol oynardı.

Puma'dan 10 milyon Dolar

Özel hayatı herkes tarafından merak edilen Jamaikalı sprinterin idol sponcusu kriket efsanesi olan Pakistanlı Waqar Younis. Futbola da büyük ilgi duyan Bolt, Manchester United ve Real Madrid taraftarı. Ruud Van Nistelrooy'un en fazla sevdiği futbolcu olduğunu söyleyen Bolt, Puma ile yaptığı sponsorluk anlaşmasından yılda tam 10 milyon dolar kazanıyor.

Stresini DJ'likle Atıyor

Jamaika'nın başkenti Kingston'da gece kulübü de işleten Usain Bolt, sık sık DJ'lik yapıp stres atıyor.

Günde 6 saat Antrenman

Usain Bolt'un oyunlar öncesinde günde 6 saat idman yaptığı öğrenildi. Jamaikalı sporcu, antrenörü eşliğinde müthiş bir tempoyla Olimpiyatlar'a hazırlandı.

44,7 km/h hız yapıyor! 100 metreyi yalnızca 35 adımda geçen Usain Bolt, 9,58 koştuğu 100 metre yarışında 60 ile 80. metreler arasında tam 44,7 kilometre hıza ulaşarak dünyayı şaşkına çevirdi.

Usain Bolt'un Menüsü

Usain Bolt'un büyük başarısının sırlarından birisi de menüsü. Bir uzman tarafından sürekli kontrol edilen Jamaikalı sprinter, sabah kahvaltısında patates, kızarmış yeşil muz ve balık salatası yiyor. Bolt'un öğlen yemeğinde en çok tercih ettikleri ise domuz ya da sığır eti ve tavuk nuggets. Usain Bolt akşam yemeğinde ise ızgara biftek ve salata yiyerek gününü tamamlıyor. Tatlı yememeye dikkat eten rekortmen atlet asitli içeceklerden uzak duruyor. Öğlen yemeğinden sonra ise taze sıkılmış portakal veya havuç suyunu tercih ediyor.

Usain Bolt'a Özel

Usain Bolt tüm bu başarıların ardından Amerikan üniversitelerinden aldığı burs tekliflerini reddeden sporcu, Jamaika'daki Teknoloji Üniversitesi'ne devam etme kararı aldı.

  5072 kere okundu

  atletizm yazıları için tıklayınız

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  İyi bir şutörün takımın en iyilerinden olması gerekir. Takımda en az hata yapma lüksü olan oyuncu takımın şutörüdür.

  Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

  Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

  Futbol, ayaklarla topa vurmak suretiyle yapılan bir spordur. Bu sporda karşı tarafta bulunan kaleye top gönderilerek gol atılır. 2 takım içerisinde en fazla gol atan maçı kazanır. Futbol dışarıdan bakıldığında bu kadar basit görünebilir. Peki fizyolojik olarak incelendiğinde bu böyle midir?

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Koşan futbolcu düşünmez, düşünen futbolcu koşmaz

  Socrates