Oğlum futbolcu olur mu? (3)

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Oğlum futbolcu olur mu? (3)

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

futbolcu adayları güçlü bir pisikolojik altyapıya sahip olmalıdır. Serinin bu yazısında pisikolojik hazırlık konusu ele alınıyor

Psikolojik Hazırlık

Uzun olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Aslına bakarsanız bu yazımın başlığını atttıktan sonra yukarıda yazdığım cümle ile birlikte bu yazıyı bitirmek istedim, çünkü aşağıda açıklamaya çalışacağım bütün mesajları bu cümle içerisindeki derin anlamda bulabilirsiniz. İsterseniz "çalışmak, çalışmak, çalışmak" deyin ne derseniz deyin.

Sporda, aslında hayatın tam içerisinden kesitler vardır. Bir hedefe ulaşmak için ipin boyunu uzatmak gerekebilir de, gerekmeyebilir de. Hayattaki konumumuz, şu anda ne kadar başarılı olduğumuz kendi ipimizin boyunu uzatıp uzatmadığımız ile ilgili değil midir aslında?

Spor hayatın aynasıdır. "Oğlum futbolcu olur mu?" dedik. Bu futbolculuk yolunun en önemli noktalarından birisi psikolojik hazırlık evresidir.

Bir sporcuya küçüklükten itibaren ipin boyunun uzatılması gerekliliğinin öğretilmesi, ona hayatında yapılacak büyük iyiliklerden biridir.

Arsene Wenger, dünyanın en büyük oyuncu yetiştiren ve gençlerle çalışan ekol sahibi antrenörlerinden biridir. Kim ne derse desin, o yaşayan bir efsanedir. Bir anlatımda der ki:
"Genç futbolculara kötü oynadıklarında soruyorum. Aldığım cevaplar genelde bahaneler. Kötü futbolcular sürekli bahaneler bulurlar. Zemine, ayakkabılarına, takım arkadaşlarına ve bu bahanelere gerçekten kendilerini inandırır ve kendilerini geliştirme şansını kaybederler. İyi oyuncular ise, asla bahane bulmayan, hatalarını, eksiklerini kabul eden, kendini tanıyıp geliştirmeye çalışan oyunculardır."

Çocuğunuzla iletişime geçerken her zaman kendisini geliştirmesinin gerekliliğinden bahsediniz. Ve sporda korkuya yer yoktur. Kendini tanıyıp, eksi ve artı yönlerini bildikten sonra İdeal Performans gösterebilmesi için önünde çok fazla engel kalmamıştır. Bahanelerin arkasına sığınmamayı ve gerekli çabayı göstermesi gerekliliğini öğrendikten sonra geriye çok fazla sorun kalmayacaktır.

Geri kalan olası psikolojik sorunlar; rakibi ciddiye almama, gereğinden fazla ciddiye alma gibi bazı telkin ve derslerle bunun yanı sıra oyun tecrübesi ve yaşının büyümesiyle doğru noktaya doğru ilerleyecektir ve her yazımda bahsettiğim gibi bu işin olmazsa olmazı iyi bir antrenördür. Pusulamız olmadan yolumuzu bulamayız. Ve iyi bir antrenörün önemi, oyuncuları antrene etmenin yanı sıra, psikolojik hazırlık noktasındada kendini gösterecektir.

  6665 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

  Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

  Çocukların yaşamında futbol, önceleri peşinden koşulan top, sonrasında beceri gösterisi ve nihayet yaşam biçimi olarak yer alır. Yaş ilerledikçe çocuğun yapabilecekleri de artmaktadır.

  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu beslenmesi konusunda yanlış bilinen konuları düzelttiğimiz ve pratik bilgiler verdiğimiz yazının 2.bölümü

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yalnızca topu gerçekten hissedebildiğinde, ona istediğin her şeyi yaptırabilirsin

  Kaka