Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

Daha becerikli, daha yatkın bir futbolcu olabilmek için ipuçları derledik. Akademimizdeki konuşmalarımızdan derlediğimiz bu ipuçlarından maksimum fayda sağlayabilir ve futbolunuzu daha şık,kendinizi daha futbola elverişli hale getirebilirsiniz.

Kondisyonunu Geliştir

 • Haftada en az 3 defa 5-6 kilometrelik inişli çıkışlı koşular yap!
 • Kondisyon vücudunda biriktirmen gereken en önemli parametrelerdendir. Kondisyonun olmadan vücuduna hükmedemez ve ona istediklerini yaptıramazsın.
 • Eğer yeterince fit değilsen 90 dakika boyunca futbol sahasında ayakta kalamayacağın için, hayalini kurduğun büyük futbolcu olma konusunda geri kalabilirsin. Bu yüzden eğer büyük futbolcu olmak istiyorsan Büyük Futbolcular gibi antrenman yap!
 • Dünyanın en iyi oyuncuları gerçekten çok sert ve zorlu antrenmanlar yapıyorlar. Onlardan birisi olmak istiyorsan en az onlar kadar çok çalışmalısın.

İpucu: Eğer yeni başlayan biriysen ve sakatlanmak veya bkz. http://sportistan.com/surantrenman-overtraining-nedir sürantrene olmak istemiyorsan ilk başlarda bu koşuyu düşük tempoda yapmalısın. Daha sonra yokuş yukarı çıkarken sprint atmaya çalışarak kendini daha hazır hale getirebilirsin. Koşulara başlamaktan korkma ve sounucu gör! Her yeni gün daha yüksek tempoda daha hareketli koşabileceksin.

2 ayağını birden kullanmayı öğren!

 • Özellikle son yıllarda değişen futbolda topu, kullandığın ayağına alacak kadar zaman yok!
 • Evet haklı olabilirsin! Televizyonlarda izlediğin birçok oyuncu dahi futbol sahasında sadece tek ayağını kullanıyor. Fakat neden daha iyisini, yani 2 ayağını birden kullanabilmeyi denemeyesin?
 • Böylelikle topu diğer ayağına almak için zaman kaybetmeyeceksin. Bu sayede rakibin ayağını önüne koymadan önce sana vuruş yapman için gerekli olan, o yarım saniyelik zamanı kazanabilir atağı gol veya asistle bitirebilir, ya da o en çok baskıyı yediğin anda pasını arkadaşına aktarabilirsin.
 • Zayıf ayağını temel noktalarda kullanabilecek kadar geliştirebilmen için zayıf ayağınla basit antrenmanlarla başlayabilirsin. Önce ayak içi paslar, sonra ortalar derken bir bakmışsın çoğu pozisyonda diğer ayağını kullanabilir hale gelmişsin!

İpucu: Zayıf ayağın gerçekten ayak içi pas atamayacak kadar zayıfsa onu çalıştırmaya top sektirme çalışmaları yaparak başlayabilirsin. Bu sayede zayıf ayağını iyice hissedebilir ve diğer seviyeye geçerken onu hazırlayabilirsin.

Her Gün Yeni Şeyler Öğren

 • Futbol her gün kendini yeniliyor, bundan geri kalamazsın!
 • Günlük bir liste yapmalı ve bunu aklına, ya da duvarına asmalısın. Futbolda öğrenmek, gerçekten sınırsızdır. Eğer futbolda kendini geliştirmenin bir sınırı olsaydı Messi, Ronaldo gibi büyük oyuncular artık antrenman yapmak durumunda olmazlardı!
 • Her gün yeni bir hareket, ya da zaten yapabileceğin şeylerin daha iyisini yapabilmek adına yaptığın bir çalışma büyük futbolcu olma yolunda sana yardımcı olacaktır.
 • Eğer her gün 30 dakikanı futbolla ilgili yeni bir şey öğrenmeye ayırırsan, bu sana sonunu “iyi bir futbolcu olmak” ile sonlandıracağın bu uzun maratonda inanılmaz katkılar sağlayacaktır.

Profesyonel Maçları İzle

 • Onlar gibi olabilmek, ya da onları geçebilmek istiyorsan onları tanımalısın!
 • Onlar gibi olabilmek veya onları geçebilmek istiyorsan profesyonel maçlar hakkında bilgi sahibi olmak zorundasın! Pozisyonlarda ne tepki veriyorlar? Tempoları nasıl? Nasıl kademe yapıyorlar? Bunların tamamını bilmek durumundasın ki, yarın o sahneye çıkma şansı sana geldiğinde önceden kendini bu duruma hazırlamış ol.
 • Maçları izlemeye, çevrende oynananları ÇIPLAK GÖZLE yani stadyuma giderek izlemeye çalış. İllaki profesyonel maçlardan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Real Madrid, Inter aklına gelmesin. Çevrende oynanan, herhangi bir şekilde ucuz bilet temin edebileceğin alt ligler veya alt sıra üst ligler karşılaşması sana inanılmaz futbol bilgileri ve atmosferi koklama fırsatı sunacaktır.

İpucu: Maçları taraftar gibi değil, formayı almak zorunda olan yedek bir futbolcu gibi izle. Onlar neler yapıyorlar? Senden iyi ve kötü tarafları ne? Nasıl onları geçebilirsin? Bunların hesabını iyi yaparsan bugün tribünde izlediğin o adamları yarın sana pas atarken bulabilirsin.

Özet Çıkar

 • Futbol sahasında yaşadıklarını, dün izlediğin maçta olanları kısaca olanları özetle!
 • http://sportistan.com/genc-futbolcu-rehberi-swot-analizi
 • Adresindeki yazıyı oku!Analiz yapmayı öğren!
 • Böylelikle kendi zayıflıklarını, güçlü yanlarını öğrenip güçlü olanları daha güçlü, zayıf olanları daha iyi yapabilirsin. Etrafında olup bitenleri özetleyip onlardan faydalanmayı bildikçe yolun daha açık olacaktır.
 • Böylelikle kendine iyi bir antrenman rutini oluşturabilir ve bunlardan maksimum fayda sağlayabilirsin.

Ne duruyorsun? Harekete geç!

  13793 kere okundu

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

  Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

  Elektronik oyunlar dünyasındaki inanılmaz gelişmeler, büyük küçük her kesimden insanın bu oyunlara yönlenmesini de beraberinde getirmiştir. Öyle ki bu oyunlar yaşamın bir parçası hatta vazgeçilmezi haline gelmiştir. Peki ya aktif sporculara etkileri?

  Her Sporcunun Yemesi Gereken 5 Yiyecek

  Her Sporcunun Yemesi Gereken 5 Yiyecek

  özellikle sporcular için yağsız, kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olmak çok önemlidir. Sportif bir vücuda sahip olmak için ise, doğru beslenmek gerekir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Hayal edebilirseniz, gerçekleştirebilirsiniz.

  Alex de Souza