MMA (Karma Dövüş Sanatları) Sporuna Nereden Başlamalı?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
MMA (Karma Dövüş Sanatları) Sporuna Nereden Başlamalı?

Ülkemizde artık bir çok salon MMA eğitimi vermeye başladı. Yalnız, MMA tek bir mücadele sporundan ibaret değildir. Belli mücadele sporu sistemlerinin bir çatı altında toplanmasıdır MMA.

Öncelik temel teknik bilgilerin öğrenilmesidir. Guard ve yumruk vuruşları ile ayak mücadelesi başalayabilir. Malum, önce ayakta nasıl durmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Ardından tekme vuruşlarına geçilir. Bir sonraki aşamada diz ve dirsek vuruşları ayak dövüşüne ilave edilir.

Bu çalışmalar, bireyin gölge boksu, (tek başına ayna karşısın da hareketleri boşlukta çalışma, aynada kendinizi görmeniz ve açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olur) torba çalışması, lapa çalışması, eşli çalışmalar şeklinde uygulanır. Son aşamada antrenörünüz size sparring (antrenman maçlarıdır. Sporcuyu koruyacak korumalıklar giyilerek yapılır) yaptırmaya başlar.

Buraya kadar ayak mücadele sporlarından olan boks, kickboks ve thai boks (muay thai) branşlarının içerisindeki teknikleri sırasıyla öğrenmiş oldunuz. Bundan sonraki aşama, yerde mücadele. Burada rakibinizi yere alabilmeniz için gerekli olan tutma, sarılma, fırlatma, tek dalma, çift dalma, kafa kol, tek salto, çift salto, koltuk altı geçiş gibi teknikleri öğrenmeye başlarsınız. Burada görüldüğü üzere, güreş ve judo sporlarından yararlanıyoruz.

Rakibinizi yere aldığınızda half guard, mount control, side control, open guard, closed guard teknikleriyle rakip kontrolü sağlamayı öğrenirsiniz. Yer mücadelelerinde jiu jitsu bilmek önem arz eden unsur. Boyun, bacak ve kol kilitleri tamamen bu sporun özüdür. Mücadele yerdeyken, kilit alma ve kilit açma olayına döner, ki gerçekten bu tekniklerde uzmanlaşmanız gerekecek.

Arm bar, omaplata, kimura, leg bar, heel hook (topuk çengeli), rear naked choke,(giyotin) guillitone, triangle, arm lock, anaconda brezilian jiu jitsuda temel kilit teknikleridir. MMA (karma dövüş sanatı) içerisinde de yerde iyi bilinmesi ve uygulanması gereken tekniklerdir.

Bu farklı mücadele sporlarının mutlaka belirli bir sırayla öğrenilmesi çok önemlidir. Amaç her sistemin içerisinden bizi iyi bir karma dövüşçü yapacak teknikleri almak ve öğrenmek. Teknikleri doğru öğrenmek ve temel teknikler de ustalaşmak sizi istediğiniz hedefe götürecektir.

Gördüğüm en büyük yanlış, yurt içerisinde katıldığım bir çok antrenmanda ve eğitim organizasyonlarında sporcu dostlarımın tekniği, bir iki uygulama yaptıktan sonra, hemen güç ve kuvvete dökerek tekniği arka plana atmaları olmuştur. Bunu lütfen yapmayın.

Bir MMA karma dövüş sanatı sporcusu üst düzey kondüsyon ve kuvvete sahip olmalıdır. Ben bu konuda en başta sporcularıma sprint, kısa mesafe 60-100 metre koşuları mesafe-zaman aralığında yaptırıyorum. Tempolu ip atlama, torba dövme, jump burpee push up ( zıplama şınav), jumping gibi patlayıcı antrenmanları tercih ediyorum. Ring içerisinde kalp ve nabız atımınız o kadar ani iniş ve çıkışlar gösterir ki, beyine giden kan ve oksijen seviyeniz bu tür ani ataklar karşısında nasıl tepki vereceğinizi belirler. Patlayıcı antrenman, bir ring sporcusunun olmaz ise olmazı. Mutlaka antrenman programında yer almalı.

Gelecek yazımda "iyi bir MMA antrenörü nasıl anlaşılır?" konusunu ele alacağım.

  78677 kere okundu

  dövüş mma yazıları için tıklayınız

  Yalçın Altun

  • 1980 İstanbul doğumlu.
  • 1995 yılında Muay, Thai ve Fitness branşlarıyla spor hayatına başladı.
  • 1997 gençlerde Türkiye Kickboks şampiyonu oldu.
  • 2010 yılında MMA yapmaya başladı.
  • 2013-2014 MMA Türkiye şampiyonu oldu. 
  • 2014 Ukrayna'da WMMAF (World Mixed Martial Arts Federation) in Dünya Şampiyonasında dünya ikinciliği yaptı.
  • 2014 yılında Ankara'da antrenör eğitim kampında branşında en iyi antrenör seçildi.
  Şunu der : MMA, antrenman olarak size, kas, güç, kuvvet, dayanıklılık, pratik düşünce ve sağlam bir yürek kazandırır.

  yalcin-altun@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Nasıl Boksör Olurum? Amatörlükten Profesyonelliğe..

  Nasıl Boksör Olurum? Amatörlükten Profesyonelliğe..

  Boks, iki müsabık sporcunun ring denilen ölçüleri belli bir alanda, önceden belirlenmiş kurallarla, birbirlerine üstünlük sağlayarak galip gelebilmeyi amaçlayan sporun adıdır. Daha önceki yazılarımda geniş olarak boks sporunun kurallarını ve bu kurallara göre uygulanışını yazmıştım.

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Bugün hiç susadınız mı? Eğer susadıysanız bu vücudunuzun susuz kaldığı için size sinyaller gönderdiği anlamına geliyor.Yani vücudunuz sizi onu sulamaya çağırıyor.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yetenek maçı kazandırır.. Ama zeka ve takım oyunu Şampiyonluğu!

  Michael Jordan