MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

Bu konuda en doğru ve güvenilir kaynak olan federasyonun atamış olduğu resmi temsilcilerden bilgi alma konusunda tereddüt etmeyin. Benim Tavsiyelerim ise şöyle;

Son günlerde bununla igili çok fazla soru alıyorum. Öncelikle Türkiye MMA Federasyonunun resmi sitesi olan www.mmafederasyonu.org.tr adresini mutlaka takip edin. Ana sayfada bulunan temsilcilikler bölümünden, il temsilcilerinin telefon numaralarına ulaşarak iletişime geçebilirsiniz. Arama konusunda çekincesi olan dostlara tavsiyem, MMA federasyon başkanından sekreterine, il temsilcilerinden antrenörlere kadar herkes size yardımcı olmak için elinden gelen gayreti gösterecektir. Bu konuda en doğru ve güvenilir kaynak olan federasyonun atamış olduğu resmi temsilcilerden bilgi alma konusunda tereddüt etmeyin.

MMA Sporuna başlamak istiyorum, acaba yapabilirim?

Bunu lütfen çok iyi düşünün. Bildiğiniz üzere mücadele sporları yüksek motivasyon, kondüsyon ve dayanıklılık gibi unsurları içerisinde barındıran branşlardır. Bir de MMA gibi hem ayakta, hem de yerde mücadele içeren bir branşla ilgileniyorsanız bu unsurların önemi daha da artmaktadır.

MMA Antrenmanlarında Neler Öğretilir?

Benim MMA antrenman planım aşağıdaki gibi;
Programın Toplam Süresi 2 saat 30 dakika

 1. Süre 20 dakika. Kondüsyon ve kuvvet çalışması (koşular, ip atlamalar, ağırlık çalışmaları vs.)
 2. Süre 50 dakika. Güreş, judo ve BJJ teknik çalışma. (Taekdownlar, tek çift dalma, nage, katame, atemiwaza, tutma, fırlatma teknikleri, triangle, armbar, americana, kimura, leg lock gibi kilit teknikleri, open guard, mouthguard, side control gibi yer teknikleri)
 3. Süre 20 dakika. Ayak dövüşü sparring (antrenman maçı, yeni başlayan teknik çalışma)
 4. Süre 20 dakika. Judo güreş sparring
 5. Süre 20 dakika. BJJ sparring
 6. Süre 30 dakika. MMA sparring

2 buçuk saati bulan bu antrenman bir MMA sporcusuna gerekli olan her şeyi sunmaktadır. Yalnız görüldüğü üzere, pek de kolay değildir.

Tepeleme iş yapmayı asla sevmem. Bir sporcuya bir tekniği öğretirken, hem beynen, hem de bedenen o tekniği devamlı uygulanabilir bir hale getirmeden, bir sonraki adıma asla geçmem. İşin ehli bir çok master da bunu yapıyor. Ayrıca unutmayın tekniklerde en iyi seviyeye ulaşmanın yolu o tekniği ne kadar çok tekrar ettiğinizden geçer, ki tekrarlar da maalesef bir çok insanın sıkılmasına ve şu soruyu sormalarına vesile olur "bu ne ya... Kaç ders oldu hala aynı şeyi yap dur. Bu hoca bu işi bilmiyor."

MMA için sadece fizik gücü yeterli mi?

MMA'i bir satranç oyunu gibi düşünün. Rakibiniz hamle yapar. Hamlesini iyi okuyamazsanız, 2 adım sonra son kaçınılmazdır. Bir boyun kilidi veya kol kilidi sizin şah-mat olmanıza yetecektir. Unutmayın, kilit de sizsiniz kilidi açacak olan anahtar da. Hızlı düşünmek, çabuk karar vermek, doğru atağı yapmak, ya da baskı altında panik anını kontrol edebilmek, bedenimizi beynimiz kontrol edip yönetiyorsa, onun da beden kadar hızlı ve aktif durum da olması gerek. MMA gibi işin içerisinde boks, tekme, güreş, judo, BJJ gibi bir çok sistemin bulunduğu bir sporu yapmak için beyninizin ve bedeninizin koordinasyonunun gerçekten iyi olması gerekli.

Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi mail yoluyla sitemiz ve kişisel mail adresimizden çekinmeden bize ulaştırabilirsiniz.

  22995 kere okundu

  dövüş mma yazıları için tıklayınız

  Yalçın Altun

  • 1980 İstanbul doğumlu.
  • 1995 yılında Muay, Thai ve Fitness branşlarıyla spor hayatına başladı.
  • 1997 gençlerde Türkiye Kickboks şampiyonu oldu.
  • 2010 yılında MMA yapmaya başladı.
  • 2013-2014 MMA Türkiye şampiyonu oldu. 
  • 2014 Ukrayna'da WMMAF (World Mixed Martial Arts Federation) in Dünya Şampiyonasında dünya ikinciliği yaptı.
  • 2014 yılında Ankara'da antrenör eğitim kampında branşında en iyi antrenör seçildi.
  Şunu der : MMA, antrenman olarak size, kas, güç, kuvvet, dayanıklılık, pratik düşünce ve sağlam bir yürek kazandırır.

  yalcin-altun@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

  Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

  Futbol bir takım sporu olmasından dolayı dünyadaki talebin ve rekabetin en yüksek olduğu spor dallarından biridir.Dolayısıyla futbolcu olmak isteyen sporcular gelişimlerinde destekleyici unsurlardan yardım almalıdırlar.

  Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

  Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

  Şişman çocuk, kilolu çocuk ve çocuk şişmanlığı sorunları yasak listesi ile değil spor ile giderilmelidir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Takımı kaybettiğinde ağlamayan futbolcu, yıldız olamaz.

  Gheorge Hagi