Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

Ring sporlarında, bildiğiniz üzere mücadele önce ayakta başlar. Genel anlamda, aslında tüm mücadele sporlarında bu durum aynıdır.

O zaman bizim MMA içerisinde de ayakta nasıl hareket etmemiz gerektiği, nasıl atak yapmamız ve yumruklarımızı nasıl kullanmamız gerektiğiyle ilgili cevabı bize klasik boks teknikleri verecektir. Bu sebeple guard alma, direk, kroşe, aparkat, swing, gövdeye vuruş, fent eskiv gibi boks içerisinde yer alan genel teknikleri öğrenmemiz ve iyi uygulayabilmemiz gerek. Tabi unutmayın, bir MMA sporcusu ringteki bir boksör gibi dövüşmez. Bunu yaparsanız yakın mesafeden tutulmanız, fırlatılıp yere alınmanız kaçınılmaz olur. Çünkü güreş, judo ve bjj gibi ayak dövüşçüsünü yakın mesafede çok zor duruma düşürebilecek geniş bir hareketler zinciri ring ya da kafeste bizleri bekliyor. Bizler de boks çalışmalarımızı klasik boks üzerine kurup, zamanla tarzımızı MMA'ya göre şekillendiriyoruz.

MMA Yapmak için Neden Muay Thai?

Bir çok mücadele sporunun çıkış noktası gibi Muay Thai de Uzakdoğu ülkelerinden Tayland'ın geleneksel mücadele sporlarındandır. Bugün izlemiş olduğumuz profesyonel Kickboks müsabakalarında duyduğumuz (lowkick) bel altı vuruş, (knee kick) diz vuruşları, (clinch) boyundan sarılma, (elbow) dirsek vuruşu gibi sıkça duyduğunuz terimlerin, emin olun hepsi Muay Thai'den alınmadır. Lakin ülkemizde halen insanlar bu sporu tanımadıkları için bir çok yerde Muay Thai kelimesi yerine Kickboks denilmektedir, ki bu da yıllardır bu sporu yapan bir eğitmen olarak beni üzmekte.

Muay Thai, bize yumruk ve tekme vuruşlarının yanında, diz vuruşları, dirsek vuruşları, rakibimizi boyundan yakalama, dizinden yakalama, tekmesini tutma ve yere düşürme gibi MMA içerinde gerçekten işimize yarayacak bir çok alternatif sunmaktadır. Ve bir ring sporunda ayakta olması gereken bütün serbest vuruşları bize vermektedir. Bu yüzden Muay Thai, bokstan sonra bize diğer uzuvlarımızı kullanarak yapabileceğimiz vuruşlarda yol gösterecek en iyi dövüş sporlarından bir tanesidir. Ve MMA içerisinde Muay Thai tekniklerine sıkça rastlarız.Muay Thai dövüşçüleri, gerçekten dayanıklılık ve sertlik konusunda bu işte master yapmış sporculardır. Tamamen diz, dirsek, kaval kemiği vuruşları ve kavalla yapılan blok bir çok farklı branştan sporcunun canını fena halde acıtır. Normal bir insanın bile dirseği azıcık bir yere çarpsa canının nasıl acıdığını düşünün! Ve Muay Thai vuruşları tamamen bu kemik eklemleri üzerine kurulmuştur. Vücudunuz bu kemik darbelerine, vuruşlarına alıştıkça çelikleşmeye başlarsınız. İşte bir Mixed Martial Arts (MMA) sporcusuna gerekli olan büyük unsurlardan birisi daha.

  4323 kere okundu

  dövüş mma boks yazıları için tıklayınız

  Yalçın Altun

  • 1980 İstanbul doğumlu.
  • 1995 yılında Muay, Thai ve Fitness branşlarıyla spor hayatına başladı.
  • 1997 gençlerde Türkiye Kickboks şampiyonu oldu.
  • 2010 yılında MMA yapmaya başladı.
  • 2013-2014 MMA Türkiye şampiyonu oldu. 
  • 2014 Ukrayna'da WMMAF (World Mixed Martial Arts Federation) in Dünya Şampiyonasında dünya ikinciliği yaptı.
  • 2014 yılında Ankara'da antrenör eğitim kampında branşında en iyi antrenör seçildi.
  Şunu der : MMA, antrenman olarak size, kas, güç, kuvvet, dayanıklılık, pratik düşünce ve sağlam bir yürek kazandırır.

  yalcin-altun@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Madde 1, Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur

  Madde 1, Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur

  Dünyanın en iyi antrenörleriyle de çalışsan, aldığın nefesin KENDİ ciğerlerinden geçtiğini asla unutma!

  Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

  Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

  Futbol bir takım sporu olmasından dolayı dünyadaki talebin ve rekabetin en yüksek olduğu spor dallarından biridir.Dolayısıyla futbolcu olmak isteyen sporcular gelişimlerinde destekleyici unsurlardan yardım almalıdırlar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yetenek maçı kazandırır.. Ama zeka ve takım oyunu Şampiyonluğu!

  Michael Jordan