Messi mi, Ronaldo mu?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Messi mi, Ronaldo mu?

Bence Ronaldinho! Yazılarımı takip eden okuyucularım Ronaldinho hayranı bir futbolsever olduğumu bilirler. Ancak son yıllarda futbol dünyasındaki cevabı kesinleşmemiş en önemli soru; Dos Santos Aveirove Cristiano Ronaldo mu, yoksa Lionel Andrés Messi mi? Yani kısacası RONALDO mu ve MESSİ mi?

Futbol tarihinde dönem dönem yapılan oyuncu kıyaslamalarını hepimiz biliriz. Konunun açıldığı her ortamda da fikrimizi söylemekten kendimizi alı koyamayız. Bir iki örnek vererek, altını doldurmadan, şahsi fikrimizin doğru olduğu yanlışına düşeriz anlamasak da.

10 senedir dünya futbol gündeminde olup, özellikle son 5 yıla tam anlamıyla damgalarını vurmuş oyuncular oldukları için, her ne kadar istemeseler de bu karşılaştırmanın içine çekilmekteler. Bir rekabet olduğu aşikar. Ama şunu söyleyebilirim ki, ikisi de bu durumu profesyonellere yakışır şekilde idare etmekteler.

Bu iki oyuncu arasındaki kıyaslama, Ronaldo'nun, Messi'nin takımı Barcelona'nın ezeli rakibi Real Madrid'e transferiyle daha da fazla gündeme geldi. Çünkü artık aynı ligde, aynı takımlara karşı maç yapacaklar ve en önemlisi karşı karşıya oynayabileceklerdi. Bu karşılaştırmayı sürekli dile getiren kesim, bundan daha güzel bir fırsat yakalayamazdı. Artık istatistikler daha net öne sürülecek, ligde kupada atılan goller, yapılan asistler rekabete dahil edilebilecekti. Bu durum o kadar çok büyüyecekti ki, oyun konsollarına bile taşınacaktı rekabet. Ancak tüm bunlara rağmen, her iki oyuncu da kendi işini o kadar konsantre icra ediyordu ki, yapılan yorumlara kafa yormadan sahada hep daha iyisini istiyorlardı.

Messi, Barcelona'nın tabiatı gereği daha fazla takım oyuncusu olarak gözüküyor. Kendi istatistiklerinde artış olduğunda bu takıma da yansıyor. Bu Barcelona'nın kendi geleneğiydi. Takım olmak, bir çarkın dişlileri gibi hareket etmek. Bu durum göz önüne alındığında Messi'nin başarısında Xavi, Puyol, Pique, Iniesta, Alves, Busquest, Fabregas, Villa, Pedro gibi oyuncuların payını yabana atmak olmaz. Bu oyunculara bakıldığında kulüp kariyerlerinin zirvesi Messi'nin kırdığı rekorların tabanını oluşturdu.

Her kaliteli oyuncu, bu oyuncularla aynı başarıları yakalayabilir anlamı çıkmaz tabi ki.. Messi'nin bu başarılarında Barcelona'nın sistemi kadar, kişisel yeteneklerinin de etkisi var mutlaka.
Messi'nin başarısına etki eden bir diğer faktör de teknik direktörleri oldu. Çünkü, Messi 13 yaşından beri belli bir sistemin içindeydi ve çalıştığı tüm hocalar bu sisteme uygun olarak çalışmak zorundaydılar.

Ronaldo ise, Madrid galaksisindeki en parlak yıldız gibi. Diğer yıldızlar kaysa bile, o parlamaya devam edecek sanki. Öyleki, Ronaldo'nun 2-3 gol attığı bir maçta, Real Madrid sahadan mağlup ayrılabilir. Bunun örnekleri de vardır. Bu yüzden takım olabilmeleri biraz zaman alabilir. Ronaldo'nun bir önceki kulübü M.United'daki performansından istatistik olarak daha yukarılara çıkmasının başlıca nedeni bu. Çünkü Real Madrid mevkisinin en iyisi sayılan oyunculardan oluşmak zorundadır. Bu yüzden, Real Madrid'in kuruluşundan bugüne Barça'ya göre misyonu farklı olmuştur. Yetiştirme, üretme anlamında pek mesai harcamak istemez. Yetişmiş ve yıldız statüsüne ulaşmış oyuncularla sonuca gitmek ister.

Netice olarak, birbirine çok uzak yapıda iki takımın en iyi oyuncularıdır. Her ikisi de, dönem dönem birbirlerine göre daha üstün performans sergilemiştir. Ancak bu, birinin diğerinden keskin çizgilerle daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Çünkü futbolda "daha iyi" kavramı istatistiklerin arasında anlatılacak bir şey değildir. Öyle olsa, Avrupa'nın önemli kulüplerine ayak basmamış Pele, ya da bir Dünya Kupası, bir Lig, bir de UEFA kupasından başka uluslararası bir başarısı olmayan, hatta yaşamının çoğu ciddi sorunlarla geçmiş Maradona, dünyanın en iyi futbolcuları olarak görülmezdi. Kısacası en iyisi olabilmek için gollerden, asistlerden, kupalardan, ödüllerden başka şeylere de ihtiyacınız var. En iyisi olarak kabul görülmek için, sanırım futbol yaşantılarına son vermeleri ve öyle değerlendirilmeleri gerekecek.

İki oyuncu da şu ana kadar Dünya Kupasını kazanamadı. Şampiyonlar ligini kazandılar. Gol krallığı, Lig kupası zaferini yaşadılar. Yılın en iyi futbolcusu seçildiler. Baktığımızda, an itibariyle Ronaldo formda gözükse de, bundan 3-4 sezon önce Messi'nin yanına yaklaşmak imkansızdı. Nirvanaya ulaşmıştı çoktan. Ronaldo ise, kariyerindeki benzer üst düzey başarıları farklı iki ligde farklı iki takımda da yakalama şansı buldu. Messi'nin Barcelona dışında (milli takım hariç) bir takımda ne yapacağı konusunda bir yorum getiremiyoruz.

Messi, oyun içinde daha sakin, rakip oyuncularla, hakemle olumsuz diyaloglardan kaçınan görüntüde. Ronaldo ise tam tersi, daha hırçın diye tabir edeceğimiz agresif tarzını oyuna da yansıtan yapıda. Messi'nin olağan üstü son vuruş özelliğinin karşısında, Ronaldo’nun mesafe tanımayan şutlarının olduğunu söyleyebiliriz. Ronaldo, daha geniş alanda süratini kullanan, freestyle (serbest stil) denilen çalım hareketlerini sürekli denemekte. Messi ise, dar alanda çok çabuk hızlanmasıyla öne çıkmakta. Dripling halinde Messi bir adım önde. Top ayağına gerçekten yapışıyor. Ancak Ronaldo, inanılmaz hava topu hakimiyeti ve fizik kuvveti ile Messi yi geride bırakıyor. Her ikisi de bulundukları takımların penaltı ve duran top kullanıcıları. Messi, Ronaldo’ya göre daha çabuk ve gol pozisyonlarında başarı yüzdesi daha yüksek. Ronaldo ise daha hızlı. Messi, topsuz oyunda yaptığı koşular ve pozisyon alması ile takımına daha çok katkı sağlarken, Ronaldo'da bu özelliğin pek ön planda olduğunu göremiyoruz.

Ronaldo attığı gollerden sonra tribünde bulunan yakınlarını işaret ederken, Messi gol sevinçlerini takım arkadaşları ile paylaşmakta. Ronaldo kart göremeye daha yaktın bir oyuncu iken, Messi sakatlanmaya daha yakın bir futbolcu. Her ikisi de 10 üzerinden 10'luk bir değerle profesyonel olup, iş ahlakları son derece yüksek.

Kişisel Bilgiler

Messi Ronaldo
Doğum Yeri Arjantin Portekiz
Doğum Yılı 1987 1985
Kullandığı Ayağı Sol Sağ
Boyu 169cm 186cm
Ağırlığı 67kg 83kg
Mevki

Forvet,

Ofansif Orta Saha

Sol Açık
Sponsor Adidas Nike

Profesyonel Kariyer

Ronaldo

Dönem Takım Maç Gol
2002-2003 Sporting Lizbon 25 3
2003-2009 Manchester United 196 84
2009- Real Madrid 179 202
Toplam 400 289

Messi

Dönem Takım Maç Gol
2004-2005 Barcelona B 22 6
2004 Barcelona 295 259
Toplam 317 265
54453 kere okundu

futbol yazıları için tıklayınız

Bahadır Karababa

1986 yılında futbolcu bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi, Beykoz Fevzi Çakmak  Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksek okulu mezunu.

1998 yılından bu yana faal futbol yaşantısını devam ettiriyor.

Futbolda psikolojik desteğin önemi ve mentörlük üzerine yazılar yazıyor.
b-karababa@hotmail.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

İDOL FUTBOLCULAR

 Bay Para, Floyd Mayweather

Bay Para, Floyd Mayweather

Spor ve Sporcu
Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

İnsana ait GENOM o bireyin tüm genetik bilgilerini kapsar. İnsan genomu yaklaşık 30.000 farklı genden oluşmaktadır. Bu ise çeşitli hastalıkların oluşmadan önce önlenmesine ve teşhisine imkan tanımakla birlikte kişinin yatkınlıkları hakkında da öngörüde bulunmaya yarar.

Doping Yöntemleri ve Maddeleri

Doping Yöntemleri ve Maddeleri

Doping Maddeleri ve uygulama yöntemleri hakkında geniş bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Portekiz ve İspanyolların pasla, Türklerin ise kalbi ile oynadığı oyunun adıdır futbol

Manuel Fernandes