Genç Futbolcu Rehberi -3 : Sürekli Gelişim Stratejisi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Genç Futbolcu Rehberi -3 : Sürekli Gelişim Stratejisi

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Hayal kırıklığına uğramamak için, kendinizi çok iyi tanımalı ve buna göre ulaşacağınız noktayı inancınıza göre hayal ettmelisiniz. Yani gerçekçi hedefler koymalısınız.

Profesyonel futbolcu olma yolunda nasıl bir strateji izlemelisiniz?

Yaşamımızda din,okul, yol bulma, sinemaya gitme gibi konularda bile bir “Rehber” ihtiyacı duyuyoruz. Bunlar için ister istemez bir strateji sahibi oluyor ve kararımıza göre inandığımız yolda ilerliyoruz. Aynı şekilde bu “Rehber” ve “Strateji” ihtiyacımız sporda da var.

Öncelikle planlamanızı kendinize uygun bir şekilde yaparak, nereye ulaşmak istediğinizi belirlemelisiniz. Şöyle ki, 2.Lig seviyesinde profesyonel bir futbolcu olma hedefini kendinize daha yakın görüyorsanız, bunun için bir strateji ve sürekli gelişim planı belirlemelisiniz. Hayal kırıklığına uğramamak için, kendinizi çok iyi tanımalı ve buna göre ulaşacağınız noktayı inancınıza göre hayal ettmelisiniz. Yani gerçekçi hedefler koymalısınız.

Örneğin, kendinizi Süper Lig'te 3 büyük takım futbolcusu olarak görüyor ve stratejinizi buna göre belirliyorsanız, şüphesiz katetmeniz gereken yol 3.Lig profesyonel futbolcu seviyesine göre çok daha zor olacaktır.

Ben, futbol okulları ve kulüplerinde futbol antrenörü olarak çalışırken oyuncularımda hep şu hatayı gözlemledim.

"Profesyonel futbolcu olma hedefiniz var mı?" diye sorduğumda
"Evet" der hepsi ellerini havaya kaldırırlar...
"Hangi düzeyde futbol oynamak istiyorsunuz?" diye sorduğumda
"Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Real Madrid, Barcelona" derler.

Aldığım cevaplar hep bu doğrultuda oldu. Bunun üzerine düşündüm ve sorularıma bir soru daha ekledim.

"Buna hangileriniz gerçekten inanıyor?"

Bu soruyu sorduğum anda parmakların tamamına yakını hemen aşağıya iniyor. Ya eğitim sistemimizden, ya da popüler kültürün sürekli pompalanmasından, tam olarakr bilmiyorum, fakat bu büyük bir problem.

Almanya'da Köln Sporthochschule'de (Köln Spor Yüksek Okulu) tanıştığım öğrenci arkadaşlarım vardı. Onlarla da aynı konuyu konuşup fikirlerini öğrenme fırsatı buldum. Düşünce sistemlerimiz arasında çok büyük farklılıklar olduğunu tespit ettim. Şöyle ki, orada bir arkadaşımdan aldığım cevap şuydu.

"Ben kariyer planlamamı yaparken 2.Lig seviyesinde futbol oynayacağımı farkettim. Bunu düşündüm, analizini yaptım. Benim hedeflerim için gayet yeterliydi ve bu hedefi kabul edip buna göre çalıştım. Şu anda tam olarak geleceğimi planladığımda olmak istediğim yerdeyim. Ve bu hedeflerimi yukarıya GÜNCELLEYECEĞİM."

Bakın bu hedeflerimi yukarıya güncelleyeceğim sözü bence en önemli noktadır. Bu noktayı yakalayın. Hedefleriniz yukarıya veya aşağıya doğru güncellenebilir olmalı.

"15 yaşındayken; 2.Lig seviyesinde bir futbolcu olacağım ve bir Spor Yüksek Okulunda spor üzerine Lisans eğitimi (Lisans eğitimi, 4 yıllık üniversite eğitimi anlamına gelir) alacağım diye kendimi planlamıştım."

demişti.

Şimdi ise kendisi 26 yaşında ve bana önümüzdeki yıldan itibaren hedefini güncelleyeceğini söyledi. Güncellemek istediği hedefi ise şu.

"2.Lig'te daha yukarılara oynayan bir takıma transfer olmak istiyorum ve Sporthochschule Köln'de spor turizmi dalında yüksek lisans programına kayıtlanarak spor turizmi konusunda akademik anlamda ilerlemek istiyorum."

Bakın, hedefini yukarıya doğru güncelledi ve bunlara ulaşmak için çalışacağından eminim. Benim gözlemlediğim kadarıyla, bu arkadaşımın maddi durumu ve yaşantısı gayet kabul edilebilir ve gayet kaliteliydi. Biz de, siz de, hedeflerinizi buna göre gerçekçi ve ulaşılabilir koymalıyız.

Örneğin;
"Türkiye profesyonel futbol liglerinde 25 yaşıma kadar 3.Lig düzeyinde oynayacağım. Bu arada bir spor üniversitesinde okuyacağım ve okulum bittiğinde, kendimi 2.Lig düzeyinde bir takıma transfer olmuş şekilde görmek istiyorum." gibi bir hedef bence harika! Neden herkes Real Madrid'te oynamak zorunda olsun?

Böylelikle, gerçekçi, ulaşılabilir ve motivasyonu yüksek kalabilirsiniz. Bu yazımdan lütfen Fenerbahçe'de oynama hedefini koymayın, küçük hedefler koyun, gibi bir düşünce çıkarmayın. Fenerbahçe'de oynama hedefiniz bile olsa, bunu adım adım yapın. Öncelikle bir profesyonel lig, sonra 1.lig, sonra Süper Lig ve sonrasında Fenerbahçe hedefim var diyebilmek bence çok daha gerçekçi görünüyor.

Sonuç olarak bir anda çok yüksek sıçramalar yerine, daha küçük, fakat sürekli kılınan gelişmelerin profesyonelliğe adım atacağınız spor hayatınızda sizlere daha fazla faydası dokunacağını düşünüyorum.

  yazının devamı için tıklayın

  21920 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

  MMA Karma Dövüş Eğitimi Veren Yerlere Nasıl Ulaşabilirim?

  Bu konuda en doğru ve güvenilir kaynak olan federasyonun atamış olduğu resmi temsilcilerden bilgi alma konusunda tereddüt etmeyin. Benim Tavsiyelerim ise şöyle;

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bazen kız arkadaşımla yüzme yarışı yapıyoruz. Arada onu da mutlu etmek lazım, ama hep kazanıyorum. Çünkü kaybetmeyi sevmiyorum.

  Cristiano Ronaldo