Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

Futbol, ayaklarla topa vurmak suretiyle yapılan bir spordur. Bu sporda karşı tarafta bulunan kaleye top gönderilerek gol atılır. 2 takım içerisinde en fazla gol atan maçı kazanır. Futbol dışarıdan bakıldığında bu kadar basit görünebilir. Peki fizyolojik olarak incelendiğinde bu böyle midir?

Bu yazımda bu konuyu incelerken, diğer bir yandan da ülkemizdeki futbolcu yapısını gözlemlerime göre yorumlayacağım. Şöyle ki, futbol ayak parmaklarını hareket ettiren sinirlerinizden tutun da, omuzunuzu yukarıda tutma işinin katılımcılarından biri olan trapezius kaslarınıza kadar kullanılma ihtiyacı barındıran vücudun tümünün çalıştığı bir spor branşıdır.

Ülkemizdeki profesyonel yerli futbolcularda dahi sürekli çok büyük ve telafi edilemez bir hata yapılmakta, sadece alt gövdenin yapı ve yaptıklarına odaklanılmaktadır. Bu odaklanma, şüphesiz performans ekonomisini etkilemekte ve kazanan ile kaybeden arasındaki ince çizgiyi (özellikle Avrupa takımlarıyla mücadele ederken) hep kaybeden olarak geçmemizi sağlar. Örneğin futbolcu koşarken bacakların onu koşturduğu düşünülür, oysa ki üst gövdesi de bu koşma işi içerisinde denge ve ivmelenmenin arttırmını sağlayarak koşuyu mükemmelleştirir.

Kollarınızı kullanmadan koşmayı deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Ülkemizdeki futbolcularda "upper body" yani üst gövde kesinlikle yeterince antrene edilmemiştir. Bu, çok büyük farklar yaratır.Yani, neden bir krampon giyerek performansınızı arttırmak varken, çıplak ayakla futbol oynamakta ısrar edesiniz ki? Üst gövde çalışmaları aynen bu örnekteki gibidir ve kusursuzca, adeta bir 100 metre sprinterinin üst gövdesinde olduğu gibi, futbola özgü mükemmelleştirilmelidir.

Üst gövde antrenmanlarının planlanması, yaşa ve sporcunun seviyesine göre uygulanması çok önemlidir. Antrenörlerin bile, performans geliştirme dalında eğitim yapmamış olanlarının, üst gövde çalışmalarını iyi bir şekilde planlayıp antrene edebilmeleri çok zordur. Bu sebeple, futbol oynarken bütün kasların gerekliliği göz önünde bulundurulmalı ve işin ehli olan iyi antrenörler tarafından bu yol gösterilerek sporcular antrene edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, şeytan ayrıntıda gizlidir. O topa vurarak gol yapabilmeniz ile defans oyuncusunun araya girip topu uzaklaştırması arasındaki fark, üst gövdenin iyi antrene edilmesinde saklıdır.

İyi antrenmanlar!

  4234 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Takım Sporları için Çocuklarda Sağlık Taraması

  Takım Sporları için Çocuklarda Sağlık Taraması

  Takım sporlarına katılım için sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir. Kulüp veya okul düzeyinde bir çok spor kuruluşu sağlık kontrolünü şart koşmaktadır.

  Outdoor Spor Yaparken Cildinizi Güneşten Koruma Yolları

  Outdoor Spor Yaparken Cildinizi Güneşten Koruma Yolları

  Yaz aylarında dışarıda spor yaparken güneş ışınlarına doğrudan maruz kalırız. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalındığında cilt lekelenmeleri ve yaşlanma etkileri ortaya çıkar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bir takım küme düşerse futbolcular gider, adamlar kalır

  Pavel Nedved