Futbolda Olgun Atak Kavramı

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbolda Olgun Atak Kavramı

Futbolun gelişimi ile birlikte takımların daha organize şekilde hücum ve savunma görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu yazımda "olgun atak" kavramına bir göz atmaya çalışacağım...

Yeni nesil üst düzey teknik adamların futbola getirdikleri yeniliklerle bir çok şey değişmek durumunda kalmıştır. Artık takımlar daha organize bir şekilde hücum ve savunma görevlerini yerine getirmek durumundalar. Takım savunmalarının gelişimi ile birlikte "hücum planı" olmadan gol bulabilmek çok zor. 3'lü savunmaların orta sahadan destek ile bir kaç saniye içerisinde 5'li ve bunun ardından takip eden bir kaç saniye sonrasında 2 tane box-to-box orta saha oyuncusunun da desteğe gelmesi ile birlikte 7 kişiyi bulması ve geri kalan 3 hücum oyuncusunun savunma amaçlı hücum presini kesmemesi sebebiyle "olgun atak" gerçekleştirmeden gol bulabilmek sadece bireysel yeteneğe kalmaktadır.

Aşağıda Barcelona'nın topu kaptırdığında uyguladığı organize savunma ve takım presini inceleyelim:

Barcelona Oyuncuları Topu Nasıl Kazanıyor? - 6 saniye Kuralı

Ve bu savunma presini sadece Barcelona'nın uygulamadığını, UEFA Şampiyonlar Liginde ilk 8'e girebilen takımların 2013-2014 sezonundan itibaren ortak karakteristik özelliğinin bu amansız savunma amaçlı pres olduğunu görebiliriz. Örneğin Atletico Madrid'i finale taşıyan özelliğin veya Dortmund'u altyapısından çıkardığı oyuncularla kısa zamanda Avrupa'nın en güçlü takımlarından biri haline getiren özelliğin takım halinde yaptıkları organize savunma olduğunu çok net gözlemledik.

Bu tür organize ve olgun savunma yapan takımları nasıl geçip skor üretebiliriz?

Bu sorunun cevabı ancak "olgun ataklar üretebilmek" ile olabilir. Artık hazırlık pasları yapmadan, klişe hücum varyasyonlarıyla, 10 kişiyle organize savunma yapabilen bu takımlara karşı gol atabilmek, ancak şans faktörü ile mümkün oluyor.

Olgun Atak Nasıl Yapılabilir?

Olgun atak, takımın bloklarının (defans-orta saha ve hücum) arasını açmadan oyunu organize bir şekilde rakip sahaya yıkmak ve rakip sahada kısa pas yapmakla mümkün olabiliyor. Bunun en güzel örneğini tiki-taka futbol ile gözlemleyebiliriz. Belki tiki-taka yapabilmek, öncesinde uzun süre çalışma gerektiren, çok basit görünen, fakat çok zor bir oyun sistemi olabilir. Fakat yine de çekirdek Avrupa futbol disiplinini tiki-taka hücum stratejisi ile birleştirebilmek futbolun bence geleceği olacaktır.

Tabii ki, büyük takımların da farklı oyun stratejileri bulunuyor. Örneğin birileri Real Madrid'in tiki-taka yapmadığını iddia edebilir. Fakat aslında Real Madrid takımının sadece hücum hattı dünyanın en hızlı oyuncularından kuruludur. Onlar bile çok istisna pozisyonlar dışında tiki-taka yapmadan gole ulaşamazlar. Sonuç olarak dünyanın bütün takımlarının gol atabilmek için tiki-taka yapmaları bir mecburiyet olmuştur. Bunun dışında üst düzey futbolda rakip savunmayı açabilmek pek mümkün değildir.

Aşağıdaki videoda Real Madrid'in çok hızlı hücum yapıyor gibi göründüğü, fakat bütün ataklarını aslında tiki-taka yaparak inşa ettiği atak varyasyonlarını inceleyelim;

Böylece anti-tez olarak Real Madrin'in tiki-taka yapmadığını iddia edebilecekleri saf dışı bırakıyoruz.
Özetle eğer yeni nesil futbol oynayabilmek ve "çağ dışı" futboldan uzaklaşmak istiyorsak

 1. Takımların organize atak ve savunmayı yapmaları bilmeleri
 2. Ne şekilde gol atacaklarını ve hangi pozisyonda, hangi oyuncunun nerede bulunup gol vuruşunu yapacağını önceden çalışarak bilmeleri
 3. Takımların pas yüzdelerini arttırmaları ve oyuncu seçimlerinde, alt yapıdan uygun oyuncuları kadrolarına dahil edip eğiterek kendi takımlarına uygun bir ekol ve oyun sistemi geliştirmeleri

gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, altyapıda oyuncu seçmeleri yaparken "çekirdek Avrupa futboluna" yatkın oyuncuları seçmeleri ve takımlarında modern futbol oynayabilecek oyuncuları oynatmaları bir tavsiye olarak verilebilir.

Artık Türkiye'de çalım atabilen oyunculara "yetenekli" damgası vurulup gelişimlerinin önünün kesilmesi yerine, o oyuncuların çekirdek Avrupa futboluna monte edilmeleri gerekmektedir. Bu futbolun ülkemizde oluşturulabilmesi için antrenörlerin de futbola, mahalledeki insanlarla aynı gözle bakmamaları ve yetenekli çalımcılar yerine, gelecekte çekirdek Avrupa futbolu oynayabilecek oyunculara pozitif ayrımcılık uygulamaları futbolumuzun geleceği açısından faydalı olacaktır.

  4676 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  TFF Gençlik Geliştirme programı nedir?

  TFF Gençlik Geliştirme programı nedir?

  TFF, Türk futboluna bir vizyon ve bir sistem kazandırmak üzere Gençlik Geliştirme Programını uygulamaya koymuştur.

  Sporcu ile Kaliteli İletişim Kurmak

  Sporcu ile Kaliteli İletişim Kurmak

  Karşıdaki için anlaşılmaz şeyler söyleyerek karizmatik olmaya çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kaliteli iletişim, başarının temel taşlarından biridir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  En güzel gol, boş kaleye atılan goldür

  Johan Cruyff