Futbolda darbeye bağlı sakatlıklardan korunmak

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbolda darbeye bağlı sakatlıklardan korunmak

Futbolda yaralanmaları, futbolcu adaylarının küçük yaşlardan itibaren üzerlerine gitmeleri gereken konulardan biridir. Her yıl futbolcular darbeye bağlı sakatlıklar sebebiyle bazı maçları kaçırabilmektedirler

Dışarıdan gelen ve öngörülemeyen sakatlıklara karşı korunabilmek belli ölçülerde mümkündür.

Darbeye bağlı sakatlıklardan korunabilmek için neler yapılmalıdır?

Darbeye bağlı sakatlıklardan korunabilmek için kuvvet antrenmanlarını tamamlamış olmak

Böylelikle öngörülemeyen bir darbe durumunda, sporcuda, darbenin sakatlık yaratabilme ihtimali düşecek, kasların darbeye karşı mukavemet gösterebilme ihtimali artacaktır. Bu sayede, sporcu aldığı darbe karşısında daha fazla direnç gösterebilecek ve kuvvetsiz sporculara göre daha az veya daha hafif yaralanacaktır.

İyi bir koşu tekniğine sahip olmak

Futbolda sakatlığa karşı korunma noktalarından önemli birisi de, iyi bir koşu tekniğine sahip olmaktır. Bu sayede, sporcu dağınık koşmayacak, dolayısıyla ikili mücadelerde daha az darbe ile karşılaşacaktır.

İyi bir savunma tekniğine sahip olmak

Futbol ayak ile oynanan bir oyun olduğu için gözden kaçan en önemli nokta üst gövde kullanımıdır. Sporcu, ikili mücadelerde özellikle hava toplarında üst gövdenin iyi kullanımı sayesinde rakibi kendine yaklaştırmayabilir. Böylece olası bir darbe engellenmiş olacaktır.

İyi bir koordinasyona sahip olmak

İyi bir koordinasyona sahip olmak en basit haliyle vücudunuzun ince becerilerinin artması demektir. Yeterli koordinasyon antrenmanlarını yaptığınız taktirde ince becerilerinizin artması sayesinde kıvraklaşacaksınız. Böylelikle darbeden kaçınmak için kıvrak hareketler yapma ihtimaliniz mutlaka artacaktır.

İyi bir göz refleksine sahip olmak

İyi bir göz refleksine sahip olmak bu işin en önemli noktalarından biridir. Gözleriniz sayesinde rakibinizin yapacağı hareket daha başlamadan, bu hareketin darbe olarak geleceğini anlayabilirsiniz. Ya da darbeyi görerek belki çeyrek saniye önce ayağınızı o bölgeden çekerek darbeye bağlı sakatlanmalardan kurtulabilirsiniz.

Kısa mesafelerde çabukluğun geliştirilmesi

Bu sayede darbeye uygun olan küçük alanlarda ve ikili mücadelerde rakipten önce topu alarak, ya da hemen saklama pozisyonuna geçerek, ya da çabukluğunuz sayesinde topu hemen aksiyon bölgesinin dışına taşıyarak ikili mücadelerden kaçınabilir, böylelikle darbe alma ve darbelere bağlı sakatlanma riskini azaltabilirsiniz.

Darbeye direnmek yerine uyumlanmak

Vücudunuza yönelen darbe hareket enerjisi barındırır. Bu enerji direnç ile karşılaştığı bölgeye yüklenir. Bu nedenle darbeyi hissettiğinizde ayağınızı yerden keserek, yani hafifçe zıplayarak, darbe enerjisinin, sabir durmaya çalışan bacağınızda değil vücudunuzu hareket ettirerek boşalmasını sağlayabilirsiniz. Görüntü olarak çok daha kötü düşebilirsiniz, ama darbenin etkisi çok daha az olacaktır.

Son bir ipucu olarak da her maçta, vücudunuzda küçük ya da büyük darbeler, ayrıca belirli noktalarda, futbol branşı için söylemek gerekirse, özellikle dizlerde zorlanmalar oluşur. Bu zorlanmaları giderebilmek ve daha çabuk toparlanma sağlayabilmek için maçlardan sonra mutlaka dizlerinize ve küçük darbeler aldığınız yerlere buz kompres uygulamalısınız. Bu sayede darbe alan ve zorlanan bölgelerdeki yenilenme sürecini hızlandırarak iyileşme ve toparlanmayı arttırabilirsiniz.

Sakatlık ve yaralanmasız bir futbol sezonu geçirmeniz dileğiyle

  yazının devamı için tıklayın

  6551 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Takım Sporları için Çocuklarda Sağlık Taraması

  Takım Sporları için Çocuklarda Sağlık Taraması

  Takım sporlarına katılım için sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir. Kulüp veya okul düzeyinde bir çok spor kuruluşu sağlık kontrolünü şart koşmaktadır.

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scout (okunuşu: sıkaut), yani yetenek avcıları, ulusal ve uluslarası alanlarda genç futbol oyuncuları keşfetmeye çalışmaktadırlar. Bir yetenek avcısı (scout) tarafından fark edilmek bir futbolcunun rüyasının gerçekleşmesi sağlayacak en önemli adımdır.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Walcott o kadar hızlı ki, bazen antremanlarda kendini kaptırıp topu geçtiği oluyor.

  Arsene Wenger