Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbolcu gelişiminde destekleyici çalışmalar

Futbol bir takım sporu olmasından dolayı dünyadaki talebin ve rekabetin en yüksek olduğu spor dallarından biridir.Dolayısıyla futbolcu olmak isteyen sporcular gelişimlerinde destekleyici unsurlardan yardım almalıdırlar.

Futbolcu adaylarının bulundukları seviyelere göre antrenman takımlarında yaptıkları antrenman rutinleri bulunmaktadır. Bu antrenmanlar genellikle takım halinde özellikle altyapılarda tek antrenör eşliğinde yapılan çalışmalardır. Sadece Türkiye’de sizinle aynı yaş aralığında bulunan yüzbinlerce futbolcu adayı bulunmaktadır. Onların önüne geçebilmek için mutlak surette ekstra çalışmalar yapılmak durumundadır.

Öncelikle en temel anlamda vücudumuzun ihtiyaçlarına bakarsak; takım harici kuvvet ve kondisyon antrenmanlarına destek olarak salon çalışmaları yapılmalıdır. Futbola göre hazırlanmış, sporcuyu ağırlaştırmayacak, fakat esnek-kuvvet geliştirmesine yardımcı olacak bir antrenman programı uygulanmalı bu sayede fiziksel limitler yükseltilmelidir.

Vücut analizi yapılmalıdır

Futbolcunun vücut yağ oranı, kas oranı yapısı ölçülmeli, mutlak surette raporlanmalı sayısal olarak numaralandırmalı ve iyi-kötü yanları çıkarılmalı ve ona göre eksik özelliklerinin geliştirilmesi üzerine fiziksel kapasite arttırıcı çalışmalar yapılmalıdır.

Özel futbol antrenörü ile çalışmak

Takım antrenörünüz genellikle sizinle birebir çalışıp zayıf yönlerinizi düzeltmenizi sağlayacak kadar zamanı size ayıramaz. Aynı zamanda ülkemizdeki çoğu antrenör sporcunun birebir futbol gelişimiyle ilgili tespit yapıp ardından çözüm geliştirici antrenmanları verecek yeterliliğe sahip değildir. Bu sebeple maddi şartlarınızın el vermesi durumunda, en az haftada 1 defa özel futbol antrenörünüzden dersler alarak futbol-teknik gelişim sağlama yoluna gitmelisiniz.

Örneğin toplu dripling yapabilme yeteneğiniz zayıfsa takımınızdaki antrenörünüz -bunu tespit edebilirse- sizi top sürüşü zayıf adam olarak adlandıracak, fakat size bu sorunu çözmenin yolunu gösteremeyecektir. Bireysel futbol antrenörünüz bu noktada devreye girecek ve size bu sorunu halletmeniz için bir reçete sunacaktır.

Futbolcu gibi beslenmeyi öğrenmek

Futbol seviyenizi destekleyici faktör olarak futbolcu gibi beslenebilmeyi öğrenmenin önemi büyüktür. Doğru beslenme sayesinde vücudunuzun dinlenme zamanlarında toparlanma iyi olacak, bu sayede sürekli fiziksel gelişim gösterme karşısındaki en büyük engeli aşabileceksiniz. (bkz. Futbolcu Nasıl Beslenmeli?)

Futbol testleriyle sürekli performans ölçümü

Sene boyunca sporcu müsabaka, hazırlık, tatil dönemlerinde futbol performans testleri aracılığıyla kendisini ölçmeli ve değerlendirmelidir. Bu sayede mümkün olduğu kadar fiziksel performansının aşağı düşmesini engelleyici önlemler alabilmesi mümkün kılınacaktır.

Sakatlıklardan kaçınmayı öğrenmek

Aşağıdaki yazılardan sakatlıklardan kaçınmayı ve bu sayede yıllık antrenman ve maçları kaçırmamayı gelişimde destekleyici faktör olarak kullanabilirsiniz. Bu yazıları inceleyiniz

Modern futbolu ve güncel maçları takip etmek

Aktif olarak üst düzey futbol takımlarını oynadıkları tarz ve oyuncu profillerini, özelliklerini analiz etmek futbolcu gelişimini destekleyici faktörlerden biri olarak kullanılabilir. Futbolcu, özellikle dünya klasmanında kendi yaşındaki seviyeyi takip edebilmelidir. Bu sayede futbolda fiziksel performansın ve çalışmanın yeteneğin önüne nasıl geçtiğini gözlemleyip günümüz futbolunun gidişatını görebilmek mümkündür. Böylelikle bir ölçme değerlendirme imkanı yakalayabilirsiniz.

Mental destek

Futbolcu gelişiminin önünde hep fiziksel olarak aşılması gereken engelleri göstersek de bu engelleri aşabilmek için öncelikle mental yeterlilik gerekmektedir. Öncelikle bunları yapabileceğine inanmayan sporcu başaramaz. Bu noktada sporcu mutlaka karşısında duran zihinsel barajlara karşı destek almalıdır. Heyecan, konsantrasyon, ideal kaygı durumuna ulaşabilme, gereğinden fazla stres, maça performans yansıtamama gibi zihinsel barajları futbolcunun kendi kendine aşması beklendiğinde sonuç genelde başarısızlık olacaktır.

Bu konuda fiziksel ve zihinsel engelleri aşmanızda kullanabileceğiniz temel bir mentalite içeren sözle yazımı sonlandırıp, futbol hayatınızda başarılar diliyorum.

“Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.”

  10822 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu beslenmesi konusunda yanlış bilinen konuları düzelttiğimiz ve pratik bilgiler verdiğimiz yazının 2.bölümü

  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  İyi bir şutörün takımın en iyilerinden olması gerekir. Takımda en az hata yapma lüksü olan oyuncu takımın şutörüdür.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yalnızca topu gerçekten hissedebildiğinde, ona istediğin her şeyi yaptırabilirsin

  Kaka