Futbol okulu nedir? Nasıl olmalıdır? Futbol okulu nasıl seçilmelidir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbol okulu nedir? Nasıl olmalıdır? Futbol okulu nasıl seçilmelidir?

Yollarda birçok yerlerde bez pankartlar ile sürekli futbol okulu reklamları görüyoruz. Peki futbol okulları nedir? Ne iş yaparlar? Hangi ihtiyacımıza cevap vermek üzere kurulmuşlardır?

 • Falan futbol okulları kayıtlara başlamıştır..
 • Roket Spor Kulübü 10-16 yaş yaz okulu başlamıştır..

Yollarda birçok yerlerde bez pankartlar ile sürekli futbol okulu reklamları görüyoruz. Peki futbol okulları nedir? Ne iş yaparlar? Hangi ihtiyacımıza cevap vermek üzere kurulmuşlardır?

Bu zamana kadar birçok defa futbol okulları pankartları ile karşılaştınız çocugunuzu gönderdiniz veya göndermeyi düşündünüz.

Bugün bu olguyu incelemeye çalışacağım.

Öncelikle futbol okulu çocuğunuzu belli miktarlarda aylık aidatlar ödeyerek futbol oynamaya gönderdiğiniz bir yer midir?

Sorunun cevabı sizin bakış açınıza göre değişkenlik gösterir. Eğer çocuk futbol oynasın diye gönderiliyorsa evet. Belki de ülkemizdeki bakış açısı ile bakıldığında evet.

Peki Avrupalıların bakış açısını öğrenmek istermisiniz?

Cevabınız yine evet ise şimdi Real Madrid'in Fundacion Realmadrid (İnternational Projects and Cooperation) -General İnformation 2011/2012 kitapçığından bulduğum ipuçları ve yıllardır içerisinde bulunduğum futbol birikimi ve Türkiye'nin en iyi spor üniversitesinde aldığım eğitim ışığında cevaplar vereceğim.

Kitabı ilk açtığımda bir motto ile karşılaşıyorum.

"Team sports foster communication,emotion and identity. They don't know frontiers,languages nor passports"

(Takım Sporları iletişimi duyguları ve kişilik sahibi olmayı teşvik eder. Sınırları pasaportları ve dilleri bilmez)

Farkındamısınız çocuğunuz futbol oynayacak ve futbol bir takım sporudur. Eğitmeni onun idolü olacak ACABA GÖNDERDİĞİNİZ FUTBOL OKULU ONA BU MESAJI VEREBİLECEK Mİ?

Tabi siz de çocuğunuzun bu mesajı almasını istiyorsanız..Eğer cevabınız hayır ise lütfen yazımın devamını okumaya devam etmeyiniz. Çünkü bizler aksi düşünceye sahip bir spor kültürü ve algısını reddediyoruz.

Bir futbol okulunun öğrencilere sağladığı kazançlar

 • Saygı
 • Ekol sahibi olmak
 • Takım çalışması
 • Liderlik Vasfı
 • Halden Anlamak
 • Sözünün eri olmak
 • Dayanışma ruhu
 • Başarı ruhu
 • Disiplinli olmak
 • Aidiyet duygusu
 • Evrensellik

Yine Real Madrid Foundation kitapçığına göre bir futbol okulunun öğrenciye kazandırması gereken olgular yukarıda sıralanmaktadır.

Yine tekrarlıyorum ACABA ÇOCUĞUNUZU EMANET ETTİĞİNİZ FUTBOL OKULU BU OLGULARI ÇOCUĞUNUZA KAZANDIRABİLECEK Mİ?

Evet demek kolay değil. Bir futbol okulunun olması gereken çizgiyi ülkemiz standartlarının bir anda çok çok üzerine çıkardığımın farkındayım ve şimdi bence bana ya sen de sevgili yazar, bunlara evet demek kolay mı? Dışarıdan bakarak çocuğumuzu kayıt ettirmeye gittiğimiz futbol okuluna bakarak bunlara nasıl cevap vereceğiz? diyebilirsiniz.

Gelelim çözüm yaklaşımına...

Diyelim ki, yukarıda belirttiğimiz olguları çocuğumuzun kazanmasını istiyoruz. Futbol okulunun uygunluğunu nasıl seçeceğiz?,

Real Madrid kitapçığında bir futbol okulunun sahip olması gereken 4 temel anahtar faktör şöyle açıklanıyor.

1.Fiziksel Futbol Antrenmanlarının Kaliteli Biçimde Uygulanabilirliği

Hemen cevabı ülkemize göre uyarlıyorum. Futbol Okuluna gidiyoruz ve eğitmene şu basit soruyu yöneltiyoruz: "Hangi Üniversite'nin hangi bölümünden mezunsunuz?"

Futbol Okulundaki eğitmenin mutlaka ülkemizdeki bir BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEK OKULU mezunu olması gerekiyor. Bu size futbol antrenmanlarının kaliteli biçimde uygulanabilirliğini garanti edecektir. Peki yeterli mi? Tabiki HAYIR...

BESYO'larda birkaç farklı bölüm bulunmaktadır. O okula giren öğrenciler Beden Eğt.Öğretmenliği-Antrenörlük-Rekreasyon gibi farklı dallarda eğitim almaktadırlar.

Ne yazık ki, ülkemizde Beden Eğitimi Öğretmenleri FUTBOL OKULLARINDA ANTRENÖRLÜK HATTA TAKIMLARDA TEKNİK DİREKTÖRLÜK YAPIYORLAR. Fakat universitelerde onlara futbol antrenörlüğü üzerine, Futbol becerilerinin aktarımı üzerine dersler VERİLMİYOR!

Bu dersleri antrenörlük bölüm mezunu öğrencileri görüyorlar. Bu yüzden eğer gittiğiniz futbol okulundaki eğitmen Beden Eğitimi Öğretmeni ise hemen kafanızda bir soru işareti oluşması gerekiyor. Gözlem yapmalısınız deneme antrenmanı isteyiniz.

Yanlış anlamışmaların önüne geçmek adına istisna da olsa çok iyi antrenman verebilme özelliklerine sahip Beden eğitimi öğretmenlerinin yanı sıra çok kalitesiz antrenman yaptıran Antrenörlük mezunları da ne yazık ki var. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Lütfen gözlem yapınız. Beden eğitimi öğretmeni arkadaşlar üzerlerine alınmasınlar. Onlar da Öğretmenlik mesleğini tabi ki antrenörlerden daha iyi yaparlar!

2.Beceri Ve Taktik Futbol Antrenmanlarının Uygulanması

Burada yine yukarıda belirttiğim gibi Futbol Okulumuzda bir futbol antrenörüne ihtiyacımız var. Öğretmenlere okullarda ihtiyacımız olduğu gibi!

3.Eğitimsel ve Psiko-Sosyal Eğitim Programlarıının Uygulanırlığı

Burada eğitmeninizin mutlaka üniversite mezunu olması gerekliliği aşikardır. Yani böylelikle öğretmen veya antrenörlük bölümü mezunu bir eğitmen olmalıdır. Bu maddeyi üniversite mezunu olmayan hiçbir eğitmen veremez. Dolayısıyla yine çocuğunuzun eğitimi eksik olacaktır.

4.Antrenmanlarda Eğitici Ve Pedagojik Metodların Kullanılması

Yine aynı kapıya çıkıyoruz sevgili okurum. Beceri Öğrenimi,Spor Pedagojisi gibi dersler BESYO öğrencilerine bu eğitimleri yaptırabilsinler diye veriliyor.

Sonuç olarak yukarıda uzun uzadıya belirtilen madde ve kriterleri dilerseniz yazdırın ve gidip kayıt yaptırmayı düşündüğünüz futbol okulu eğitmenlerine sorun. Çoğunun bu terimler hakkında bilgi sahibi bile olmadıklarını göreceksiniz. Futbol okulu seçerken marka değil bilgi önemlidir.

YETERSİZ EĞİTMEN VE FUTBOL OKULLARINA ÇOCUĞUNUZU EMANET EDERMİSİNİZ? Gördüğünüz gibi futbol okulu sadece TOP OYNANAN yer değildir!

Yazımın futbol okulu seçimi yapılırken rehber niteliği taşıması dileri ile...

  11187 kere okundu

  futbol altyapı yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scout (okunuşu: sıkaut), yani yetenek avcıları, ulusal ve uluslarası alanlarda genç futbol oyuncuları keşfetmeye çalışmaktadırlar. Bir yetenek avcısı (scout) tarafından fark edilmek bir futbolcunun rüyasının gerçekleşmesi sağlayacak en önemli adımdır.

  Sporcularda Etik

  Sporcularda Etik

  Spor, Antik Yunan medeniyetlerinden beri var olan bir olgudur. Kimi zaman toplumların algılarının yönetilmesinde kimi zaman savaşların yerine, kimi zaman ise barışların aracılığını yapan sporun temel bileşeni tabiki sporcunun kendisidir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Maç bittiğinde Jordan'dan 63 sayı yediğimize hiçbirimiz inanamıyorduk

  Larry Bird