Futbol Branşında Adım Adım Spor Akademisi Rehberi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbol Branşında Adım Adım Spor Akademisi Rehberi

Futbol oynarken öğrenim hayatını da devam ettirebilme fırsatı, Spor Akademisini çok cazip kılıyor. Ancak şunu bilmeni istiyorum ki, çok yetenekli bir futbolcu olman akademinin kapısından elini kolunu sallayarak gireceğin anlamına gelmiyor.

Parkurun en zor aşaması olarak nitelendiren üçüncü ayağını hatasız bir şekilde tek atışta geçmiş ,son etaba doğru koşmaya başlamıştı. Temmuz ayının kavurucu güneşi bir taraftan, sıcaktan şişen ayak tabanları bir taraftan canını yakıyordu. Kazanmak zorunda olduğu aklına geldi. Önünde duran 10 adet topa şöyle bir baktı. Sol ayağının altıyla sağ ayağının önüne çekti bir tanesini. Kronometrenin ilerlediğini biliyordu. Bu yüzden derin bir nefes alacak vakti bile yoktu. Yarım nefesle yetindi. Ceza sahası yayından (18m) 2 metre karelik bir boşluk bulunan kaleye hayatının vuruşunu yapması gerektiğini düşündü. Babasını düşündü. 30 senedir fabrikadaki işine gitmek için sabah 5:30'da kalktığı gözünün önüne geldiği an, sağ ayağının iç üst diye tabir edilen bölgesiyle atışını yaptı. Sergen Yalçın'ın Denizlispor'a attığı ve henüz top kale çizgisini geçmemişken topun gol olacağını anlayıp taraftara koşması gibi, foto finişe doğru koşmaya başladı, top ayağından çıktığında. (bkz Sergen Yalçın Denizlispor).

Bir yandan koşuyor, bir yandan skorborda bakıyordu. Çizgiyi geçtiği an, saniyeler 39'u gösteriyordu. Bu, rekor demekti. Ve kendisinden sonraki 100 küsur kişi de bu dereceyi geçemeyince 328 kişi arasında parkur rekoru kırarak Spor Akademisini kazandı.

Herkesin bir hikayesi var tabi ki.. Dönüm noktaları, keskin virajları.. Ben de üniversite yıllarımda tanıdığım Tarık arkadaşımın gerçek hikayesiyle başlamak istedim bu yazı dizime. Sizlere, Spor Akademisi öğrencisi olma hayali ile başlayıp, bu hayali nasıl gerçekleştirebileceğinizin yollarını aktarmaya çalışacağım.

SEÇİMLERİNDE DOĞRUYU BULMAYA ÇALIŞ!

Şunu kabul edelim ki, bundan 30-40 sene önceki gibi çok zor değil üniversite okumak ve mezun olmak..
Özel üniversitelerin artması, meslek lisesi çıkışlı öğrencilere tanınan 2 senelik meslek yüksek okuluna direk geçiş imkanı, bu iki senelik okulu bitirenlere 4 seneye tamamlama şansı vs.. Bu durum ilk bakışta güzel bir fırsat gibi görünse de üniversite okumak için okumak, evden, aileden, mahalle baskısından uzaklaşmak veya açıkta kalmamak için yapılan bilinçsizce tercihler sonucunda, yetişmiş kaliteli mezun sayısının azaldığını ve işsiz üniversite mezunlarının çoğaldığını net bir şekilde görebiliyoruz. Bu olumsuz durumdan faydalanma çabasına düşen kesimi de buna ekleyince gençlerimizin kafası gerçekten karışıyor. Ve bir çok yetenekli öğrenci henüz yolun başında kaybolup gidiyor. Çok derinlemesine incelenmesi gereken bir konu olduğunu biliyorum.

Ancak biz spor eğitimcilerine düşen görev, kendi branşımızda doğru bir planlama ve uygulama ile izlenilmesi gereken rotayı çizmektir. Spor akademilerine giden yolda, başından sonuna kadar nelerle karşılaşacağına, gel birlikte bakalım ve şimdiden karar ver; bu okul sana göre mi yoksa değil mi?

NOT: Birazdan okuyacaklarınız futbola gönül vermiş, belli bir yeteneği olan ve bu yeteneğini üniversite eğitimi için kullanmak isteyenler için kaleme alınmıştır. Bu yüzden sözlerime başlamadan önce şunun altını çizmek isterim ki, farklı branştaki meslektaşlarıma duyduğum saygıdan ötürü, sizlere sunacağım bilgiler sadece FUTBOL branşına özel olacaktır.

FUTBOL VE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Gol atmayı dünyanın hiçbir hazzına değişmeyeceğini okumuştum, Almanların ünlü golcüsü Klinsmann'ın hayat hikayesini incelerken. Hemen hemen hepimizi de, gönül verdiğimiz bu oyunun içine çeken yegane duygu olmuştur gol atmak. Topu ağlarla buluşturduğumuzda -sadece o anlık- özel biri olduğumuzu hissetmişizdir. Bilinçaltından gelen bu dürtü, bizi biraz daha bağlamıştır futbola. Lise yıllarından sonra üniversite okuma isteği ve futboldan kopmama arzusu bir araya gelince kafalarda hemen Spor Akademisi ışığı yanar.

Futbol oynarken öğrenim hayatını da devam ettirebilme fırsatı, Spor Akademisini çok cazip kılıyor.
Ancak şunu bilmeni istiyorum ki, çok yetenekli bir futbolcu olman akademinin kapısından elini kolunu sallayarak gireceğin anlamına gelmiyor. Bunun için bir çok şeyi bir araya getirmen gerekecek. Ve okulu kazandıktan sonra da, futbol yaşantına aynı şekilde devam edebileceğin düşüncesini değiştirmen gerekebilir.

Burada iş tamamen sana ve uzun vadedeki planlamana kalıyor. Doğru bir strateji ile her ikisini de birlikte yürütebilirsin. Ve faal futbolculuk yaşantın da okul hayatında sekteye uğramadan güzel bir şekilde devam eder.

Üzerine basarak söylüyorum, içerisi hiç de dışarıdan göründüğü gibi değil arkadaşlar. Öyle dersler alıyorsunuz ki, vize ve final dönemlerinde öyle sınavlara giriyorsunuz ki anlatamam. Öyle ki, sert geçen ve mağlup olarak dönülen bir deplasman sonrası insanın kılını kıpırdatacak hali olmuyor, bırakın ders çalışmayı.

Adım adım, sana rehberlik etmek için,okula girerken ve girdikten sonraki aşamalarda yükünü hafifletmek için buradayız.

FUTBOL GEÇMİŞİ ve PARKURA YATKINLIK

Ortalama 58-66 saniye süren, fakat stres, kaybetme endişesi, kalabalık, uzun bekleme süresi, sıcaklık gibi faktörler yüzünden, bir çok amatör ve profesyonel futbolcu yetenek parkurunu başarıyla tamamlayamıyor. İşte tam burada kişinin yeteneği ve muhatap olduğu parkura ne kadar hazır olduğu gerçeği çıkıyor. Bu ayrıntıyı en başta söylüyorum, çünkü gecesini gündüzünü akademi kurslarında antrenman yaparak geçirenlerin hayal kırıklığına uğradığına şahit oldum. Süper lig futbolcularının parkuru tamamlayamadan sahayı terk ettiklerine de..

Üzerine düşen, gerçekten disiplinli olarak çalışmak. Bir kursa bağlı olarak, ya da bireysel.. Rekabet ortamında başarının arttığını düşünüyorsan, bu işin kursu en iyi ortam. Yok kendi kendine çalışarak performansının yükseleceğini düşünüyorsan tek başına çalışmak en mantıklısı. Dediğim gibi sana kalmış. Yeteneklerinin farkındaysan, gereken mesaiyi de harcadıysan, biraz konsantrasyonla çok da zor olmadığını anlayacaksın. Bazı püf noktalarını çalışma planına dahil ederek mutlu sona ulaşabilirsin.

YETENEK SINAVINDA BAŞARI İÇİN YAPILACAKLAR

 • Yetenek sınavına girmeden bir sene önceki yetenek sınavını git yerinde izle, atmosferi solu ve ortamı gör.
 • Sınava girenlere parkur hakkında merak ettiklerini sor. Geri bildirim al.
 • İmkanın varsa futbol parkur kitapçığı edin.
 • Bir sonraki yetenek sınavı için kendi planını oluşturmaya başla.
 • Üniversite sınavı çalışmalarına çok önem vermelisin. Çünkü alacağın puanın akademiyi kazanma aşamasında önemi büyük.
 • Aynı zamanda antrenmanlarını aksatma. Programına sadık kal.
 • Parkur 2-3 senede bir, ufak tefek ekleme veya çıkartmalarla değişebiliyor. Gündemi kaçırma.
 • Deneme sınavları ve parkur çalışmalarındaki derecelerini aylık olarak gözden geçir. Kendi performansının takipçisi ol.
 • Mental açıdan her türlü sonuca hazırlıklı olman gerektiğini unutma.
 • Sınav tarihine 1 ay kala uyku düzenini ayarla.
 • Yetenek sınavına giderken, antrenmanlarda en rahat olduğun şort, tişört ve ayakkabılarını koy çantana.
 • Hafif bir kahvaltı yap, çünkü sıranın sana ne zaman geleceği, sınav saatinde belli olacağı için dolu bir mideyle sahaya çıkman iyi olmaz.
 • Sınav anı tribünde konuşulanlara ve yapılan yorumlara kulak asma.
 • Erkek adaylardan isen, sabah sakal tıraşını sinek kaydı ol, zira sınava giremezsin.
 • Sınav günü sıcaktan en az etkilenerek sınava girmeye bak.

  yazının devamı için tıklayın

  9595 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Bahadır Karababa

  1986 yılında futbolcu bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi, Beykoz Fevzi Çakmak  Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksek okulu mezunu.

  1998 yılından bu yana faal futbol yaşantısını devam ettiriyor.

  Futbolda psikolojik desteğin önemi ve mentörlük üzerine yazılar yazıyor.
  b-karababa@hotmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

  Hagi mi, Alex mi?

  Hagi mi, Alex mi?

  Spor ve Sporcu
  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürekli yeni bir yaşam tarzının içerisine çekiliyoruz. Bu yeni yaşantımızda Fit olmayan, kollarında dövmeler olmayan, six packlerini tek tek sayılacak kadar dışarı çıkarmayanlara pek yer yok gibi görünüyor.

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Sporcularda kaygı (endişe) halinin tespiti ve yorumlanması

  Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bir akşam yemeğine üç kişi davet edecek olsam, bunlar Al Pacino, Diego Maradona ve eşim olur.

  Zlatan Ibrahimovic