Euro 2016 Takım Analizleri: Türkiye

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Euro 2016 Takım Analizleri: Türkiye

Eleme grubu-A’dan en iyi 3. olarak direkt şampiyonaya kalifiye olan Türkiye'nin gruptaki maçları ve finallerde neler yapabileceğini analiz ettik

Eleme Grupları Öncesi - Sonrası Yapılan Güncelleme Ve Değişimler

Türkiye'nin analizi eleme gruplarında Dünya tarihinde eşine az görülür şekilde ilginç bir hikaye, zorluklar ve aynı zamanda futbol açısından önemli güncellemeler barındırması açısından muhtemelen en uzun analiz olacak.
Eleme gruplarına öncelikle 09 Eylül 2014 tarihinde oynanan İzlanda maçıyla birlikte başlayan Türkiye, kadrosunu en mantıklı formasyon olarak görülen eskiler-yeniler kombinasyonu ile kurmaya çalışmıştı. Fakat İzlanda maçında alınan şok 3-0'lık mağlubiyet ve ardından gelen Kadıköy'deki Çek Cumhuriyeti mağlubiyeti, kadroyu sistemi ve antrenörü sorgulatmaya başlamıştı.

Aslında burada çoğumuzun gözden kaçırdığı nokta, teknik direktör Fatih Terim’in jenerasyon ve sistem değişikliliğinin gerekliliğini erken fark etmesidir. Şüphesiz, güncellemenin gerekliliğini zor da olsa yerine getiren Fatih Terim Türk Milli Takımının kupaya katılabilmesindeki önemli etkenlerden birisi olmuştur.
Şimdi İzlanda maçından itibaren kadrodaki güncelleme ve değişikliklere bakalım.
3-0 kaybedilen İzlanda maçındaki 11 ve oyun sistemi;

analiz grafiği

1- Onur Kıvrak, 21- Ömer Toprak, 15 Mehmet Topal, 22- Ersan Gülüm, 8- Selçuk İnan, 5- Emre Belözoğlu, 7- Gökhan Gönül, 18- Caner Erkin, 10- Arda Turan, 20- Olcay Şahan, 17- Burak Yılmaz

Kısaca maça bir bakalım

Burada analiz açısından gözden kaçırmamamız gereken anahtar faktör Türkiye’nin defans anlamında büyük problemlerinin bulunması ve orta sahasının oyunu ele alamamasıydı. Takımların bazı karakteristik defans problemlerinin bulunması mümkündür. Örneğin bir futbol takımı kornerlerden çok gol yiyebilir. Fakat Türkiye bu oyunda İzlanda karşısında futbol sahasında gol olabilecek farklı varyasyonların tamamında gol yemiştir. Bunlar

 • 1.gol kornerden
 • 2.gol uzaktan şut
 • 3.gol defans arkasına atılan uzun top

olarak videoda gözlemlenebilir.

1. Güncelleme; Türkiye-Çek Cumhuriyeti

Bu maçta sorunların oyuncu ve oyun formasyonu tarafında olduğunu gözlemleyen teknik ekip öncelikle işe kaleci aramakla başladılar. Milli takım kalesi Onur’dan alınıp Tolga’ya verildi. Ardından oyuncu bazındaki değişiklikler Emre’nin kadroya alınmaması ile devam etti. Ardından 3'lü savunmanın bırakılıp 4'lü savunmaya geçilmesi ve eleme gruplarının son maçına kadar 4'lü savunma ile devam edilmesi kaçırılmaması gereken noktalardan biridir. Türkiye bu maçtan sonra genel formasyon olarak 4-3-3 ü benimsedi.

Ayrıca daha çok koşan orta saha ve daha dinamik forvet hattı benimsendi. Fakat bu güncelleme, savunma hattındaki zayıflıkları ve hücumdaki çözümsüzlükleri ortadan kaldırmamıştır. Sonuçta Çek Cumhuriyeti maçı da 1-0 öne geçilmesine rağmen 2-1 kaybedilmiştir.

Bu maçtaki ilk 11'e bir göz atalım.
1- Tolga Zengin, 7- Gökhan Gönül, 15- Mehmet Topal 2- Semih Kaya, 18-Caner Erkin, 8- Selçuk İnan, 10- Arda Turan, 16- Ozan Tufan, 11- Gökhan Töre, 9- Umut Bulut, 21- Olcay Şahan

analiz grafik2

Kısaca oyuna bir göz atalım


Gördüğünüz gibi yine kornerden kafa vurdurmak suretiyle gol yeme problemi devam ediyor. Ayrıca ceza sahası içerisinden aynı maçta 2 gol yenerek savunma bloğunun oturmadığını analiz etmek mümkündür.

Güncelleme 2. Artık kaybetmek yok, her maç gol yemek var

Takip eden Letonya maçı ile Türkiye hala Mehmet Topal'lı 4'lü savunmada ısrarcı. Burada teknik ekibin takımın zaafını devam ettirerek geç gördüğünden bahsetmek mümkündür. Nitekim Letonya maçından sonra Mehmet topal tekrar stopere dönmemiş, fakat Türk Milli Takımı Letonya, Hollanda ve Kazakistan maçlarının tamamında gol yemeye devam etmiştir. Bu maçlardaki skorlar sırayla Letonya 1-1 Türkiye, Türkiye 3-1 Kazakistan, Hollanda 1-1 Türkiye şeklinde sıralanmaktadır.

Özellikle 1-1 biten Hollanda maçında ceza sahası içerisinden gol yenilmemiş, fakat bu düzeyde olmaması gereken bir hata sebebiyle, uzatmalarda ceza sahası dışından rakip oyuncuya şut çektirilmesi suretiyle yenilmiştir. Bu gole göz atıldığında takım savunmasındaki küçük bir adam-alan paylaşım hatasının gole sebebiyet verdiği rahatça gözlemlenmektedir.

12 Haziran 2015 Kazakistan-Türkiye

Futbolda bireysel kalite ile çözüm bulabilmenin önemi

Burada Türkiye'nin diğer sıradan Avrupa takımlarına fark attığı ve çılgın Türkler etiketinin altında yatan temel faktör ortaya çıkıyor. Evet Türkiye her maç gol yiyor, fakat Eleme Gruplarındaki maçların tamamında en az 1 gol atabiliyor. Ayrıca bu maç Türk takımının bireysel kalitesinin çözüm bulma noktasında ne kadar güçlü olduğunu bizlere gösteriyor.

Bu maçta takım her türlü organize atak varyasyonunu denemesine karşın, sizin de izleyeceğiniz gibi bir türlü maçı getirecek golü bulamamıştır. Fakat ekstra oyunculardan Gökhan Gönül'ün getirip Arda’ya servis ettiği topta Arda’nın yaptığı müthiş kalite kokan vuruşu sayesinde Türkiye oyun karakterini ortaya koyup tüm turnuvalarda olduğu gibi “Türkler otobüse binmeden maç bitmez” geyiklerinin ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkarıyor. Ve bu “bireysel çözüm” bulma becerisi sayesinde Türkiye maçı 1-0 kazanarak gruplarda 3.olup play-off oynayabilme şansına göz kırpıyor.

Bu defans bizi öldürecek! 3 Eylül 2015 Türkiye-Letonya

Yine Hollanda maçında yenilen golün benzeri bir gol daha. Fakat burada öne çıkan, gol yemekten daha önemli problem, girilen pozisyonların bitirilememesidir. Milli takım, gördüğünüz üzere 10 tane ve üzeri net gol pozisyonuna girdiği maçta bitiricilik noktasında problemler yaşıyor. Bu problemler takımda halen devam etmektedir. Analizimizin final bölümünde bunu tartışacağız.

Zafere Giden Yolun Açıldığı Gün, 6 Eylül 2015 Türkiye-Hollanda

Oyuna baktığımızda konuşulacak nokta, Türkiye’nin çok rahat pozisyon bulduğu, fakat gününde olduğu zaman, ya da rakip takım kalecisinin gününde olmadığı zaman bunları bitirebildiği, gününde olmadığı zaman bitiremediğidir. Neyse ki, o gün her şey Türkiye'nin lehineydi. Bu maçın en önemli noktası, Türkiye defansının tamamen oturduğu ve grup maçlarının sonuna kadar gol yemeyeceğidir.

Geri kalan 2 maçta Parola Güzel Oyun ve İyi Savunma

Sıradan Avrupa takımlarına karşı yapılacak en güzel şey sıkıştığınız anlarda topu onlara vermek olabilir. Kupaya gidip gidemeyeceğini belirleyecek en zor maçlar olan Çek Cumhuriyeti ve İzlanda karşılaşmalarında Türkiye zaman zaman bunu yapmış, zaman zaman ise ölümcül hücum hattıyla oyunu karşı sahaya hapsetmeyi bilmiştir.

Sıradan Avrupa takımlarının istifade edilmesi gereken en zayıf yönleri top ayaklarındayken gol yapabilecek çözümü ve bitiriciliği bizim kadar rahat bulamamalarıdır. Bu olay teknik ekip tarafından iyi analiz edilmiş ve bu sayede Çek cumhuriyeti maçı deplasmanda 2-0 kazanılmıştır. Bu arada Milli Takımın savunma iskeleti tamamıyla oturmuş ve kupadaki şekline bürünmüştür.

Direkt Katılım Hakkı Bireysel Kaliteyle Geldi! Türkiye 1-0 İzlanda

Maç hakkında konuşulacak çok fazla bir şey yok. Savunmasındaki problemleri ufak tefek güncelleme ve rötuşlarla bu grup için yeterli seviyeye getiren Türkiye yine hücum hattında bitirme sıkıntıları yaşadı. Fakat Selçuk İnan’ın efsanevi vuruşuyla kupaya "en iyi 3." kontenjanından doğrudan katılım hakkı alındı.

Euro 2016 Finallerinde Türkiye'yi Neler Bekliyor?

Uzun bir analiz ve saatlerce video izleyip, bunları futbol bilgilerimle harmanlayarak çıkarımlar yaptığımda 3 tane temel konunun bizi Yarı Final oynamak ile gruplardan çıkamamak noktasında aşağı yukarı getirip götüreceğini düşünüyorum. Maçlara yönelik tek tek analizleri, kupaya yakın, kalp atışlarımızın yükseldiği anlarda yayınlayacağım. Şimdilik genel Türkiye analizi ile bu noktalara göz atalım

1. Takım Savunması

En geriden başlamak gerekirse ligimizin umut veren en genç ve en kaliteli kalecisi olan Volkan Babacan'a eldivenlerin teslim edilmesi sadece Fatih Terim’in yapabileceği cesur bir tercih. Kaleci noktasında kupada bir sorun yaşanacağını hiç sanmıyorum. Volkan finallerde istikrarlı oyununu devam ettirecektir.

Türkiye, gruplarda çok zor yollardan geçmesinin sonucunda takım savunmasını sıradan Avrupa takımlarına üstünlük sağlayacak noktalara getirmeyi başardı. Fakat İspanya ve sıradan takımlardan biraz daha iyi olan ve daha kolay gol çözümleri bulabilen Hırvatistan'a karşı savunabilmek için bu savunmanın toplam kalitesini biraz daha yukarılara çekmesi gerekecektir. Ancak bu sayede gruptan çıkabilir ve yarı final görebiliriz.

Fakat bunu başaramasa bile, mevcut durumla birlikte Çek Cumhuriyeti'ni tekrar yenip altına alarak muhtemel bir 4 puan ile gruptan 3.olarak çıkabilir. Bu yüzden yine Hırvatistan karşısında iyi savunma yapabilmek gerecektir. Sonuç kısır döngü gibi, takım savunmasının toplam kalitesinin daha yukarıya çıkabilmesi ile ilgilidir.

2. Dinamik orta sahanın takım savunmasına katkısı

Türkiye orta sahası grup maçlarında yapılan güncellemelerden sonra Oğuzhan Özyakup ve Ozan Tufan'ın girişleriyle turnuvanın en dinamik orta sahalarından birisi olarak göze çarpmaktadır. Bu orta saha kupada yarı final oynatabilir. Fakat bu bölgede görev alacak oyuncuların muhtemel ön libero Mehmet Topal'a daha fazla defansif katkı vermeleri gerekmektedir. Çalhanoğlu ve Selçuk eğer bunu başarabilirlerse grup maçları boyunca alınan 1-0 ve 2-0 ya da 2-1'lik galibiyetler gibi galibiyetler görmek çok zor olmayacaktır.

3. Hücum hattının bitiriciliği

Gördüğünüz üzere, takım bir çok net gol pozisyonuna girebilmesine rağmen bir türlü bitiricilikte akıcılık ve istikrar sağlayamamakta, girdiği pozisyonları gol olmadan harcamaktadır. Bu problemin ana faktörlerinden biri ileri uçta görev yapan (Burak, Umut, Cenk) oyuncuların performanslarının ve kalitelerinin yetersizliğidir.
Burak bu konuda senelerdir saman alevi gibidir. Atarsa "büyük forvet", atamazsa "futbolcu değil" sınıflaması arasında gidip gelen bir Burak her şeye rağmen Türkiye'nin en önemli kozu olacaktır.

Burak'tan beklenti, bu kupada kendisini daha yukarıya çekip, yoğun şekilde bitiricilik çalışarak iyi performans göstermesi ve "Büyük Forvet" olarak sonsuza kadar anılmasıdır. Eğer şu anda birincil forvetimiz olarak görünen Burak kendisinden beklediğimiz çizgiye ulaşabilir ve girdiği pozisyonları golle bitirebilirse yarı final oynamanın önünü açacak en önemli anahtarlardan birisi olacaktır.

Kupaya katılabilmekle bile büyük bir işi başarmış olan Türk Milli Takımına Finallere renk katma potansiyeline fazlasıyla sahip.

  4507 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

  Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

  Çocukların yaşamında futbol, önceleri peşinden koşulan top, sonrasında beceri gösterisi ve nihayet yaşam biçimi olarak yer alır. Yaş ilerledikçe çocuğun yapabilecekleri de artmaktadır.

  Futbol İyi Olanın Kazandığı Bir Oyun Değildir, O Yüzden İyi Olan Kazanır!

  Futbol İyi Olanın Kazandığı Bir Oyun Değildir, O Yüzden İyi Olan Kazanır!

  Bazı spor dallarında iyi olan kazanır. Voleybol, basketbol, halter, yüzme... Bunlar gibi spor dallarında iyi olmak için çalışılır. Kendi kalitenizi yükseltmeniz oyunu kazanmanız için yeterlidir.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Maçtan sonra neden sevinmedin diyenlere; Ben o klübe 17 senemi verdim, kimse zil takıp oynamamı beklemesin.

  Tolga Zengin