Euro 2016 Takım Analizleri: Çek Cumhuriyeti

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Euro 2016 Takım Analizleri: Çek Cumhuriyeti

Avrupa Şampiyonası 2016 Elemeleri Grup A’nın lideri olarak kupaya katılmaya hak kazanan Çek Cumhuriyeti’ni siz Sportistan okurları için analiz ettik;

Turnuva Öncesi Çek Cumhuriyeti Genel Görünüm

Çekirdek Avrupa futbolunun en önemli örneklerinden biri olan Çek Cumhuriyeti futbol takımı bir sistemi ve disiplin içerisinde maçı sonuna kadar bırakmayan sistemi benimsemektedir.

Çek Cumhuriyeti diğer çekirdek Avrupa takımları gibi 4-4-2 nin defansif varyasyonu olarak tanımlayabileceğimiz 4-5-1 sistemini bozmadan kararlılıkla oynamaktadır. Takım maç sırasında inişler ve çıkışlar göstermez. Bu özellikleriyle Çek takımı Almanya futbol takımına benzer bir oyun ortaya koymakta sadece bireysel kalitesinin Almanlardan daha düşük olması sebebiyle sonuca yani pozisyonu golle bitirmeye ulaşmakta zorlanmaktadır. Bunun dışında Çek takımı hem turnuvalara katılma konusundaki istikrar olsun,hemde oynadığı oyunun sistem açısından kalitesi bakımından olsun Alman Milli Takımından herhangi bir eksikleri bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin Euro 2016’da görev yapması muhtemel oyuncuları ve oyun sistemine bir göz atalım;

Çek Cumhuriyeti Dizilişi

Liderleri Yenersen Lider Olursun!

Hollanda

A grubuna yukarıda betimlediğimiz sistem ve oyun anlayışıyla başlayan Çek takımı ilk 4 maçta oyun disiplini ve hücumdaki kısıtlı kaynaklarını verimli kullanmasıyla fırtına gibi bir giriş yaptı. Özellikle buradaki çıkışta şans faktörü de bu grupta Çeklerle birlikte olmuştur. Şöyleki, ilk maç olan Hollanda maçında Çek takımı son dakikada bulduğu, futbolda eşine az rastlanacak bir şans golüyle Hollanda’yı yenmiştir. Fakat biz profesyoneller Hollanda karşısında atılan gole değil yenmeyen gollere bakarız. Çek takımı Hollanda gibi bir ölümcül hücum armadasından sadece 1 gol yiyerek galibiyete ulaşmıştır. Disiplin ile şans faktörünün doğru yerlerde buluştuğu bu maçta Çek takımı için 3 puan zaten grupta Hollanda ve Türkiye ağırlığının olmayabileceğinin ilk sinyallerini vermiştir.

Hollanda maçına bir göz atalım;

Dünyanın En Zor Deplasmanlarından riri,Cehennemden 3 Puan!

Türkiye

Bu maçta tamamen oyun disiplinine bağlı kalmak ve 4-5-1’i tüm gerekleriyle birlikte uygulamak sayesinde Dünyadaki en zor deplasmanlardan biri olan Türkiye deplasmanından 3 puan çıkaran Çek takımı analiz açısından bakıldığında Cech-Sivok-Kadlec 3’lüsünün takımı grup lideri yapacağının seslerini duyurdular. Dünyadaki bu maçla ilgili literatür ve videolara bakıldığında Türkiye’nin kaçırdığı gollerin ardından yediği basit goller sebebiyle yenildiği düşüncesine kapılınabilir, fakat bu maçı çıplak gözle izleme fırsatım olduğundan dolayı, kesinlikle Sivok ve Kadlec’in adeta 2 uçaksavar gibi oynayarak bu maçı kazandırdıklarını söyleyebilirim.

Disiplinli oyunuyla Çek Cumhuriyeti bütün sporseverler tarafından takdir toplamıştır. Daha sonrasında Çek Cumhuriyeti;

 • Kazakistan 2-4 Çek Cumhuriyeti
 • Çek Cumhuriyeti 2-1 İzlanda
 • Çek Cumhuriyeti 1-1 Letonya
 • İzlanda 2-1 Çek Cumhuriyeti
 • Çek Cumhuriyeti 2-1 Kazakistan
 • Letonya 1-2 Çek Cumhuriyeti
 • Çek Cumhuriyeti 0-2 Türkiye
 • Hollanda 2-3 Çek Cumhuriyeti

skorlarıyla grup liderliğini almıştır.

Rosicky ve Dockal Parlayan Hücum Silahları

Çek Cumhuriyeti’nin dikkat edilmesi gereken en büyük özelliği her türlü atak varyasyonundan gol çıkarabilmesidir. Elemelerde Çek Cumhuriyeti için tek tip gol atıyorlar demek mümkün değildir. Kanat bindirmeleri, orta-gol varyasyonları ve uzaktan şutların yanı sıra korner vuruşlarını da rahatça gole çevirebilen Çek takımı, özellikle Rosicky-Dockal işbirliği ile oldukça ölümcül olabiliyor. Gruplarda çoğu zaman yediği golden fazlasını atmayı başaran Çekler, Darida ve Lafata’nın katkılarının yanı sıra Kaderabeck ve Limbersky’nin uzaktan şutlarıyla da zaman zaman etkili olabiliyorlar.

Zayıf Yönleri ve Kupadaki Beklentiler

Çek takımı Euro 2016 aynı şekilde oyun disiplini ve katı şekilde uyguladığı 4-5-1 formasyonunu oynamayı devam ettirecektir. Fakat her ne kadar oyun disiplini anlamında bu kadar katı olduklarını ve takım halinde defans yaparak takımın boyunu her daim kısa tutmaya çalıştıklarını söylesek de, gruptaki Kazakistan maçları dahil, her maç Çek Cumhuriyeti kalesinde en az 1, en fazla 2 olmak üzere goller görmüştür. Bu veri bizlere göstermektedir ki, Çek Cumhuriyeti eğer bu duruma bir çözüm bulamaz ve goller yemeye devam ederse gruptan çıkma şansını zora sokabilir.

Çek Cumhuriyeti grubu 4. bitirmenin bana göre en büyük adayı ise de İspanya ile oynayacakları maçta alabilecekleri puan onların grubu 2. veya 3.bitirmelerinde belirleyici olacaktır.

Eğer Hırvatistan ve Türkiye gibi hücum hatları ölümcül olan 2 ülke karşısında 1’den daha fazla gol atma çözümü bulabilirler ve İspanya maçından en az beraberlik çıkarabilirlerse, Çek’ler bir kez daha Avrupa Şampiyonası’nda gruptan çıkma başarısı gösterebilirler.

Analizimizi Çek Cumhuriyeti’nin yapabildiği çok çeşitli atak varyasonlarını ve gollerini gösteren akıcı ve izlemesi keyifli bir videoyla sonlandıralım.

  2933 kere okundu

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

  Messi mi, Ronaldo mu?

  Messi mi, Ronaldo mu?

  Spor ve Sporcu
  Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

  Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

  Daha becerikli, daha yatkın bir futbolcu olabilmek için ipuçları derledik. Akademimizdeki konuşmalarımızdan derlediğimiz bu ipuçlarından maksimum fayda sağlayabilir ve futbolunuzu daha şık,kendinizi daha futbola elverişli hale getirebilirsiniz.

  Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

  Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

  Ring sporlarında, bildiğiniz üzere mücadele önce ayakta başlar. Genel anlamda, aslında tüm mücadele sporlarında bu durum aynıdır.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bazen kız arkadaşımla yüzme yarışı yapıyoruz. Arada onu da mutlu etmek lazım, ama hep kazanıyorum. Çünkü kaybetmeyi sevmiyorum.

  Cristiano Ronaldo