Erkekler 110m Engelli Koşu Yarışmaları

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Erkekler 110m Engelli Koşu Yarışmaları

Standart 110 m engelli yarışlar, Büyük Erkekler, Genç Erkekler ve Yıldız Erkekler olmak üzere 3 katagoride yapılmaktadır. Eşit aralıklarla dizilmiş 10 adet engeli mümkün olduğu kadar hızla geçerek varış noktasına ulaşma amaçlı yarışmalardır.

Atletizmin içerisinde engelli sürat yarışları katagorisindeki Olimpik bir yarışmadır. Sadece erkeklerde bu mesafe koşulmaktadır.

Koşu Pisti

Standart 400 m'lik atletizm pistinin bu yarışma için hazırlanmış bölümünde koşulur. 8 kulvardan oluşur. Her kulvarın numaraları pist üzerinde yazılıdır. Pistin uzunluğu çıkış çizgisinden varış çizgisine kadar 110 m'dir.

Engeller ve Dizilişi

Bu koşu sadece erkeklerde koşulduğundan kadınlara göre çıta yüksekliği farklıdır. Çıta yüksekliği Büyük erkeklerde 1,067 m, Genç erkeklerde 0,991 m ve Yıldız erkelerde 0,914 m'dir. Geçilmesi gereken toplam 10 engel vardır. Bu engellerin dizilişi ise çıkış noktasından ilk engele olan uzaklık 13,72 m'dir.
Engeller arası mesafe ise 9,14 m'dir. Son engelden sonra varış noktası uzaklığı 14,02 m'dir.
(Diğer tüm yarışma kuralları ve çıkış takozları durumu 100 m engelli kadınlar koşusunda olduğu gibidir. Bknz. 100 m engelli kadınlar koşuları adlı yazımız.)

Çıkış, Engel Geçiş ve Varış (Finish)

Start yani çıkış noktasından, çıkış takozlarına yerleşerek çıkmaya dayalıdır. Çıkıştan sonra 8. adımda ilk engele gelinir. Engeller arasında hızlanmak çok zor olduğundan atletler 1. engele kadar maksimum hızı yakalamaya çalışarak engele yaklaşırlar. Bu durum ise atletin çıkış takozundan iyi bir çıkış ivmesi yakalayarak çıkmasına ve ilk adımı atmasına bağlıdır.

Sporcunun ilk engele diğer yarışmacılardan önce varabilmesi, yarışmaya etkinliğini koyması anlamı taşır. Aynı zamanda bu varış, yanında koşan diğer atletlerle olabilecek temaslardan kurtulmak demektir. Bu durum ise atletin daha rahat koşmasını sağlayacaktır.

Eşit aralıklarla dizili duran engelleri aşabilmek için iyi bir sprinte ilaveten, iyi bir koşu tekniği ve kalitesi mutlaka gereklidir. Sürekli hızlanmaya dayalı bu koşu tekniği aynı zamanda kendine özel bir engel geçme ritmini de oluşturmaktadır. Engel aralarındaki koşu ve bu engelleri başarılı bir şekilde geçebilmek için uygun ve çok ayarlı adımlara ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç aynı zamanda uygun koşuyu da gerektirmektedir.

Engelleri geçme adımı atma esnasında vücudun ağırlık merkezinin izlediği yolun yere yakın tutulabilmesi, geçme sırasında yavaşlamadan kaynaklanan zaman yitiminin asgaride tutulması için çok önemlidir. Yani bu sayede az sürat kaybı yaşanmalıdır. Sonuç olarak engel geçme adımının olabildiğince zemine yakın olması, çabuk ve amacına uygun engeller arası koşuya geçişi sağlamaktadır.

Engelleri geçiş, arka arkaya savurma ve çekme bacağının engel üzerinden geçirilmesi ve diğer destek ayağı ile zemine basma ile gerçekleşmiş olacaktır. Savurma bacağının yönlendirici fonksiyonu, özellikle engelleri geçişteki ritmin belirlenerek yakalanması açısından önemlidir.

Bacağın öne savrulmasından sonra, savurma bacağı aynı anda engeli sıyırarak öne ve aşağıya doğru hareket eder. Savurma bacağının topuğu engeli geçmeden bacak tam olarak açılır geçiş yapıldıktan sonra bükülür. İnişe geçilir. Böylece çekme bacağının öne doğru hareketi sağlanmış olacaktır.

Engel geçişleri tamamlandıktan sonra varış koşusu yapılır. Bu bölüm en hızlı koşulacak olan bölümdür. Yarıştaki atletlerin sıralamaları genelde burada olmaktadır. Sporcular bu bölümde olabilecek maksimum hıza ulaşırlar. Yarışma varış çizgisine vücudun bir bölümünün ulaşmasıyla tamamlanır.
Seyir zevki son derece yüksek ve çok popüler bir branştır.

110 m Engelli Koşu Dünya Rekoru

  • Arries MERRITT ABD 12,80 2012 Brüksel

2012 Londra Yaz Olimpiyatları Sıralaması

  • Arries MERRITT ABD 12,92
  • Jason RICHARDSON ABD 13,04
  • Hansle PARCHMENT JAM 13,12
17764 kere okundu

atletizm yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

Futbolda Çocukların Gelişim Evreleri

Çocukların yaşamında futbol, önceleri peşinden koşulan top, sonrasında beceri gösterisi ve nihayet yaşam biçimi olarak yer alır. Yaş ilerledikçe çocuğun yapabilecekleri de artmaktadır.

Sporcu ile Kaliteli İletişim Kurmak

Sporcu ile Kaliteli İletişim Kurmak

Karşıdaki için anlaşılmaz şeyler söyleyerek karizmatik olmaya çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kaliteli iletişim, başarının temel taşlarından biridir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Beni futbol oynuyor zannetmeyin. Benim yaptığım şey sevgilimle 90 dakikalık dilimler halinde zaman geçirmek.

Wagner Love