Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

Elektronik oyunlar dünyasındaki inanılmaz gelişmeler, büyük küçük her kesimden insanın bu oyunlara yönlenmesini de beraberinde getirmiştir. Öyle ki bu oyunlar yaşamın bir parçası hatta vazgeçilmezi haline gelmiştir. Peki ya aktif sporculara etkileri?

İnsanlar her fırsatta mobil cihazları veya akıllı telefonları ile oyun oynamaya başlamışlar, buna bağlı olarak oyun sektöründe inanılmaz bir büyüme gerçekleşmiştir. Rekabet ortamı, oyunlar bazında müthiş yeniliklerin oluşmasına, gerçeğine çok yakın oyunların yapılmasının da önünü açmıştır.

Video oyunlarının, özellikle aktif sporcuların boş vakitlerinde, yaptıkları sporlara ait, benzer oyunlar oynamalarının ne gibi faydalı etkiler yapabileceklerini tespit etmek gerçekten faydalı olacaktır. Bu konuda bir çok araştırmalar yapılmış ve aktif sporcular üzerinde gerçekten de çok faydalı etkiler yaptığı saptanmıştır.

Elektronik bilgisayar oyunlarının, aktif spor yapan elit sporcular üzerinde yaptığı en önemli etkisi; sporcuların görsel yeteneklerinin belirgin şekilde olumlu yönde arttığıdır. Görsel yeteneğin artması sporcularda muhteşem bir hafıza kaydetme yeteneği oluşturmaktadır. Öyle ki, bu oyunları oynayan sporcularda bir noktaya çok dikkatli bir şekilde konsantre olmak, bir noktaya yoğunlaşmak, başka hiçbir şey düşünmeden sadece o noktaya yoğunlaşmak, onlara gerçek yaşamlarındaki sporlarda da benzer yoğunlaşma becerisi kazandırdığı görülmüştür.

Ayrıca el ve göz koordinasyonu, zihinsel ve motorik becerilerinin gelişmesinde üst düzeyde bir yardımcı etken faktör olduğu görülmüştür.

Eğlenerek öğrenme becerisi kazandıkları tespiti yapılmıştır.

Çoklu oynanan oyunlarda ise ekip çalışması bilincinin gelişmesinde yardımcı faktör olduğu görülmüştür. Bu bağlamda aynı zamanda arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinin sosyal anlamda geliştiği de görülmüştür.

Aktif sporcular üzerinde yapılan araştırmalarda, bu oyunlar oynanmaya başlanmadan önce, oynayacakları oyunu en iyi şekilde anlayıp, talimatlarını okuyup, oyunun hikayesini en ince noktasına kadar takip edip öğrendikten sonra oyuna başlamaları, gerçek spor yaşamlarında da onlara düzenli bir dinleme, izleme ve kolay kavrama yeteneği kazandırdığı tespiti yapılmıştır.

Bu oyunların her birinde kendine özel bir mantık ve stratejinin olması, oyunları oynayan sporcuların, oyunlara kendi mantık ve stratejilerini ve de kendi hayal gücüyle oluşturdukları düşünceleri de katarak oynamalarını gerektirmiş, oyuncuya oyunu kolayca çözebilme yeteneğini sağlamış olması açısından, sporcuya gerçek hayatında yaptığı sporda da bu tip beceriler kazandırdığı görülmüştür. Yine bu oyunlar içerisinde kendi hayal gücüyle taktiksel beceriler kullanması sporcunun yaratıcılık becerisinin artması konusunda faydalı olduğu tespiti yapılmıştır.

Çoklu oynanan oyunlarda sporcu oyunu kaybettiği zaman, aynı oyunu tekrar oynama teklifi yaparak yeniden oynaması, sporcu üzerinde olumlu etki bırakarak onun gerçek yaşamındaki yaptığı sporda da kaybetmenin bir devamının olduğunun, bunun önemli bir şey olmadığı, telafisinin olacağı düşüncesi yönünde psikolojik olumlu etkilerinin olduğu da görülmüştür.

Oyunlar sırasında yapılan ani hareketler ve anlık taktikler oluşturarak sonuca gitmeye çalışmak, oynadığı sanal oyundan olumlu sonuçla çıkabilmek düşüncesi, sporcunun farkında olmadan düşünce egzersizleri yapması sonucunu doğurmuştur. Bu egzersizlerin sporcular üzerinde, hızlı düşünme becerilerinin üst düzeye çıkmasının etkeni olduğu görülmüştür.

Örneğin elektronik futbol oynayan bir futbolcu, açık ara mağlup olduğu bir oyunda oyunu yarıda bırakmayıp oyunun süresi bitene kadar sonucu kendi lehine çevirmeye çalışması, onun gerçek yaşamındaki futbol oyununda da böyle bir davranış içinde olması yönünde olumlu etkiler bıraktığı tespiti yapılmıştır.

Önemli futbol kulüplerinin kamplarda antrenman sonrası veya akşam dinlenme zamanlarında, takım hocalarının futbolculara FIFA serisi futbol oyunları tavsiye ederek oynattıkları görülmektedir. Gerçek bir futbol maçına çok yakın olan bu oyunların futbolcular üzerinde bir similasyon görevi yaptığı söyleniyor. Kesinlikle öğretici faktörlerinin olduğu söyleniyor. Dinlendirici ve rahatlatıcı olduğu görülüyor. Arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinin üst düzeye çıkmasında yardımcı olduğu görülüyor.

Barselona Futbol Kulübü oyuncularının kampları sırasında yatmadan önce devamlı olarak FIFA serisi elektronik futbol oyunu oynadıkları görülmektedir. Sorulduğunda ise hocalarının tavsiyesi ile oynadıklarını söylüyorlar. Aynı durum Ajax Futbol Kulübü bünyesinde de vardır. Öyle ki bu oyunlar alt yapılara kadar indirilmiştir. Özellikle alt yapılarda eğitici elektronik spor oyunları oynanması için, her türlü olanakların sporculara sağlanmakta olduğu, kulüpler bünyelerinde görülmektedir. Avrupa’da bazı futbol kulüplerinde özellikle bu iş için elektronik bilgisayar oyun salonları kurulduğu görülmektedir.

Bu konuda verebileceğimiz örnekleri çoğaltabilir, diğer bütün spor dallarındaki sporculara da yaptıkları spor alanındaki elektronik sanal oyunlar oynamalarını tavsiye edebiliriz diye düşünüyoruz.

  3694 kere okundu

  elektronik spor yazıları için tıklayınız

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

  Nasıl daha becerikli bir futbolcu olurum?

  Daha becerikli, daha yatkın bir futbolcu olabilmek için ipuçları derledik. Akademimizdeki konuşmalarımızdan derlediğimiz bu ipuçlarından maksimum fayda sağlayabilir ve futbolunuzu daha şık,kendinizi daha futbola elverişli hale getirebilirsiniz.

  Bisiklete Binmeden Önce Nasıl Beslenmeliyiz?

  Bisiklete Binmeden Önce Nasıl Beslenmeliyiz?

  Bisiklete binmeden önce beslenme konusunda dikkat etmemiz gereken bazı kurallar mevcut. Öncelikle bisiklete tok karnına binmeyin. Keyiflice sahilde dolaşacaksanız bir nebze kabul edilebilir ancak spor amacıyla yapılacak bir sürüş için yemeğinizi 1-2 saat önceden yemiş olmalısınız.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bir gün bir NBA oyuncusu olacağımı söylediğimde herkes bana gülüyordu. Şimdi ben onlara gülüyorum.

  Allen Iverson