Çocuk Futbolcular Nasıl Motive Edilir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Çocuk Futbolcular Nasıl Motive Edilir?

Sporun sadece fiziksel değil, aynı zamanda pisikolojik yetkinlik de gerektirdiği artık çok iyi biliniyor. 10 yaşındaki çocukların %45'i takım sporu yaparken liseyi bitirene kadar bu oran %26'ya iniyor.

İyi bir futbolcunun gelişiminde motivasyonun önemi yadsınamaz önemde. Dr. Nurper Özbar'ın Türkiye Futbol Federasyonu için hazırlamış olduğu "Çocuğunuz için Futbol" kitabında bu konuda önemli bilgi, bulgu ve önerilere yer verilmiş. Evebeyn olarak futbol oynayan çocuğunuzu nasıl motive edebileceğiniz şu şekilde açıklanmış

Çocuğu motive etmek için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Çocuğunuz kazansa da, kaybetse de onu sevdiğinizi bildiğinden emin olun.
 • Çocuğunuz oynadığı futbolla ilgili bir şey konuşurken dinleyin. Onu neyin motive ettiğini ve neyin hevesini kırdığını bulmaya çalışın. Sizi değil, onu memnun eden şeylerin üzerinde durun.
 • Çocuğunuzun futboldan neler beklediğini anlamaya çalışın. Her çocuk aynı şeyi istemez. Bazı çocuklar takımın bir parçası olmak isterler, bazıları mücadele etmeyi arzu ederler, bir kısmı da avaz avaz bağırmak isterler. Çocuğunuzun gereksinimine uygun bir spor dalı seçin.
 • Çocuğunuzun gereksinimlerini anlayın ve onunkilerle sizinkiler arasında bir denge kurun. Çocuk için aktivitenin önemli olması kadar, bunun aile ile uyumlu olması da önemlidir.
 • Bakış açınızı koruyun. Çocuğunuzun sizinle birlikte devam edebilmesini beklemeyin. Ayrıca her çocuğun faklı olduğunu unutmayın ve çocuğunuzu komşu çocuğunun yapabildiğini yapamadığı için kınamayın.
 • Eğlenceli, becerileri arttırıcı, kendi kendine öğrenilebilen aktiviteler planlayın. Bunlar spora bağlanan çocuklar için motivasyon sağlar.
 • Çocuğunuz futbol oynamaya başladıktan sonra olumlu sorular sorun: "Seni en çok eğlendiren ne oldu?" veya " Ne öğrendin?". Çocuğunuzun başarmaya çalıştığını veya gurur duyduğunu bildiğiniz özel bir beceri hakkında soru sorun. Bu alanlara ağırlık vermek, galip gelen takımda olsa da olmasa da çocuğunuzun futboldan zevk almaya devam etmesine yardım edecektir.
 • Çocuğunuzun kuvvet, dayanıklılık ve esneklik için iyi bir temel oluşturmasına yardım edin. Bunlar bütün sporların temel taşıdır.
 • Çocuğunuzun kendi futbol programını geliştirmesine fırsat verin. Bunu giderek daha bağımsız olarak uygulamasına olanak verin.
 • Futbolun sonuçlarından ziyade gelişmelerini ödüllendirin. Bir oyuncu olmak, vücudunu şekle sokmak, zevk almak gibi hedefler belirlemesine yardımcı olun.
 • Unutulmaması gereken en önemli husus en iyi fiziksel performansın zihinsel olarak da en güçlü olunduğu zaman meydana geleceğidir.

Çocuğun motivasyonunu bozacak olan şeyler nelerdir?

 • Çocuğunuzu futbol oynamaya zorlamayın. Çocuğunuza bir branş seçmesi ve çalışması için seçenekler gösterin ve yardımcı olun. Çocukluk hayallerinizin kendi oğlunuzun veya kızınızın aktivitelerinde gerçekleşmesine çalışmayın.
 • Çocuğunuzu azarlamayın veya aşağılamayın. Hatalar olabilir. Kazanmak her şey demek değildir. Eğlenmek ve zevk almak önemlidir.
 • Futbol bir işkence haline gelmemelidir. Antrenmanları, çalışmaları ve maçları izleyin.
 • Futbol güç ve sıkıcı bir şeymiş veya iyi beslenme lezzetli değilmiş gibi davranmayın. Futbolu ve iyi beslenmeyi ilginç ve eğlenceli şekilde projelendirin.
  4905 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Senih Özkiper

  1969 İstanbul Doğumlu,İstanbul Erkek Lisesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi ve İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu,

  TFF Lisanslı Futbol Menajeri.

  Çeşitli şirketlerde  yönetici olarak görev alıyor ve spor yöneticiliği yapıyor. Özellikle futbol altyapıları ile  genç sporcu ve sporcu adaylarına yönelik ürün ve hizmetler alanında çalışmalar yürütüyor.  info@senihozkiper.com
  senihozkiper.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Karbonhidrat, Tuz ve Şekeri Tanıyın!

  Vücudumuzun fazla oksijene gereksinim duymadan, hızlı ve ekonomik enerji ihtiyacını karşıladığımız besin türevleri karbonhidratlardır. Uzun ve tempolu antrenmanlarımızı yorulmadan yapabilmemizi sağlayan karbonhidratlar aşırı alınması sonucu fazla kiloya sebep olabilmektedirler.

  Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

  Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

  Amatör ve profesyonel boks nedir? adlı yazımda söz verdiğim konuları, yazmaya devam ediyorum. "Sporcu kimdir?" sorusunun cevabını verebilmek için ilk olarak "spor nedir?" sorusunun cevabını bilmemiz gereklidir. Hemen belirtmeliyim ki, sporu hobi olarak yapanlar benim konumun dışındadır.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bazen kız arkadaşımla yüzme yarışı yapıyoruz. Arada onu da mutlu etmek lazım, ama hep kazanıyorum. Çünkü kaybetmeyi sevmiyorum.

  Cristiano Ronaldo