Bisiklet Turları

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Bisiklet Turları

Bisiklet sporunun ünlü turları her yıl milyonlarca izleyici toplar. Türkiye, Fransa ve İtalya Bisiklet Turlarına yakından bakalım.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Tour Of Turkey)

Güzel Ülkemizde gerçekleşen, Dünyanın çeşitli bölgelerindan farklı takımların ve izleyicilerin geldiği, uluslararası bir yarıştır. Ülke tanıtımımız için önemli olmakla beraber, insanlarımıza bisiklet sevgisini de aşılamaktadır.

Cumhurbşkanlığı Bisiklet Turu

1963'te Marmara Turu adıyla başlamıştır, 1966'da uluslararası nitelik kazanmıştır. 1968'de de Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu adını almıştır.

Yarış, Türkiye'nin en güzel il ve ilçelerinde gerçekleşiyor. 100'lerce ülkeye TRT ve Eurosport kanalları ortaklığında, havadan ve karadan kameralarla, Türkçe ve onlarca farklı dilde yayınlanıyor. (50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 196 ülkede yayınlanmıştır.)

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Etap Geçişi

Tarih olarak genelde Nisan sonu gibi belirleniyor. Tur Akdeniz bölgesinden başlayıp (Alanya gibi), turistik bölgelerden geçerek Ege bölgesi ve son olarak Marmara bölgesinde İstanbul'da son buluyor.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Boğaziçi Köprüsü Geçişi

Toplam 8 etaptan oluşuyor. Her tur, seçilen rotaya göre 100-200 km arasında değişebiliyor. Toplam kat edilen mesafe 1200 km civarında.

Yarışta farklı etap derecelerine göre çeşitli renklerde mayoları giyiyorlar. Her bir renk farklı kategorideki liderliği belli ediyor. Dağ tırmanma klasmanı kırmızı mayo, sprint genel klasmanı yeşil mayo, genel klasman turkuaz – mavi mayo, Türkiye güzellikleri klasmanı beyaz renk mayo ile belirtilmektedir.

21-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkiye'de, 49.'su düzenlenen turda, Torku Şeker Spor'dan Mustafa Sayar genel klasman birincisi olmuştur. Ancak daha sonra doping iddalarının kanıtlanması sonucu birincilik Eritreli sporcu Natnael Berhane'ye verilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Klasman

2014 yılında 50.'si düzenlenen turda aralarında dünyaca ünlü bisikletçilerin de bulunduğu 20 takımdan 160 profesyonel bisikletçi yarıştı. Ayrıca dünyanın en hızlı bisikletçisi seçilen Mark Cavendish de turda yer almıştır.

Mark Cavendish Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda

Turun 3. yarışı Finike-Elmalı etabı, sporcular açısından en zor etap olmuştur. Sporcular, Elmalı etabında 1850 metreye tırmanırken, bu etapta sporcuların kalp atış hızlarının (nabız) 190'ı bulduğu belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Finike-Elmalı Etabı

Turun genel klasman birincisi, 30 saat 26 dakika 22 saniye ile Orica-GreenEDGE'dan Adam Yates olmuştur. Sprint genel klasmanında 88 puanla Mark Cavendish, dağ tırmanma genel klasmanında 15 puanla Marc De Maar, Türkiye güzellikleri genel klasmanında 15 puanla Mattia Pozzo ve takım genel klasmanında 91 saat 24 dakika 42 saniye ile Cofidis 1. olmuştur.

Tour de France (Fransa Bisiklet Turu)

Bisiklet sporunun en bilinen, prestijli yarışlarından biridir. İlk olarak 1903 yılında düzenlenmiştir, zamanla önemli bir organizasyon haline gelmiştir. 1960'lı yıllardan sonra popülaritesi iyice artmıştır.

Le Tour de France Logo

Tur'un etapları artık Benelux ülkeleri, İtalya ve İsviçre'yi de kapsayacak şekilde gerçekleşmektedir. Tur önemli spor yayıncıları tarafından (ZDF, Eurosport, RAI Sport) üç hafta boyunca canlı olarak ekrana getiriliyor. Fransa Bisiklet Turu en fazla izlenen spor organizasyonları arasındadır.

Tour de France Paris Geçişi

Fransa Turu'nda ismi çok sık yer alan Amerikalı sporcu Lance Armstrong üst üste 7 şampiyonlukla kendinden çok bahsettirmiştir. Ancak Armstrong doping yaptığı gerekçesiyle şampiyonluk unvanları elinden alınmıştır.

Lance Armstrong Tour de France'da

Fransa Turu'nda genel klasman birincisi sarı mayo giymekte. Turun ilk etabında önceki yılın şampiyonu sarı mayoyu taşımaktadır. Her gün yapılan dereceler hesaplanarak genel klasman belirlenir ve sarı mayo belirlenen sporcuya giydirilir.

Tur'da en iyi sprint derecesinden en yüksek puanı toplayan sporcuya yeşil mayo giydirilmektedir.
En iyi tırmanış yapan sporcuya da kırmızı mayo giydirilmektedir. Tırmanış etaplarından gelen puanlar toplanarak, turun en iyi tırmanış sporcusu seçilir.

Tour de France Tırmanış

Beyaz mayo ise, turun en iyi genç bisikletçisine verilmektedir. Sadece 25 yaş altı bisikletçilerin girebildiği bir klasmandır.

Tour de France Beyaz Mayo

Giro d'Italia (İtalya Bisiklet Turu)

Fransa Bisiklet Turu ile birlikte en prestijli bisiklet turu olarak bilinir. Aynı Fransa Turu'ndaki gibi, haftalarca bilinen spor kanallarından yayınlanır.

Giro d'italia logo

Giro d'Italia (Ciro ditalya) ilk olarak 1909 tarihinde düzenlenmiş profesyonel yol bisikleti yarışlarındandır. Genellikle mayıs ayında başlar ve 3 hafta sürer. Tur İtalya ve yakın ülkelerde düzenlenmektedir. Sardunya ve Sicilya adalarında da yarışılmıştır.

Giro d'ilatlia Sardunya Geçişi

3 farklı etapla tur dereceleri elde edilmektedir. Bunlar; Sprint etabı, dağ etabı, zamana karşı etabıdır. Mayolar pembe, cyclamen, yeşil, beyaz ve siyah mayo olarak toplam derecelerle kategorilerine ayrılmıştır.

giro d'italia beyaz mayo

Pembe mayo (Maglia rosa), ilk olarak 1931 yılında uygulamaya konmuştur. Turu düzenleyen La Gazzetta Dello Sport gazetesi pembe renkli kağıt kullandığından bu renk seçilmiş. Pembe mayo toplam puan birincisine giydirilmektedir. Etap zamanları toplanarak en az olanlara verilir.

Cyclamen mayo (Maglia ciclamino), 1966'da uygulamaya konulmuştur. Sporcuların sprint noktalarını geçen sıralarına göre puanları verilir, toplam en yüksek puanı alana giydirilir.

Yeşil mayo (Maglia verde), 1933'te uygulamaya konulmuştur. Tırmanış ödülüdür. Bu dalda Gino Bartali 7 kez liderliği kazanarak yeşil mayonun sahibi olmuştur.

Beyaz mayo (Maglia bianca), 1976'da uygulamaya konmuştur, 1994'de iptal edilmiştir. Fakat 2007 yılında tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Tüm etaplardaki zaman toplamının en az olanı hesaplanıp 25 yaşın altındaki genç sporculara verilmektedir.

Siyah mayo (Maglia nera), toplam puanın en sonuncusuna verilen mayodur. 1946'da uygulamaya konulup 1952'de iptal edilmiştir. 1993 yılında Dali Mauritzo şaka amacıyla giymiştir. 2008'de Maglia nera yerine Numero nero olarak tekrar kullanılmaya başlanmıştır.

  4781 kere okundu

  bisiklet yazıları için tıklayınız

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

   Bay Para, Floyd Mayweather

  Bay Para, Floyd Mayweather

  Spor ve Sporcu
  Sakatlık ve Yaralanmalarda Sportif Tedavi Yaklaşımları

  Sakatlık ve Yaralanmalarda Sportif Tedavi Yaklaşımları

  Aslına bakarsanız hepimiz küçük veya büyük yaralanmalar sonucunda eklem açıklığımızı veya hareket kabiliyetimizi belirli oranlarda kaybedebiliyoruz.

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Su İçerek Hayatınızı Değiştirmenizi Sağlayacak 10 Neden

  Bugün hiç susadınız mı? Eğer susadıysanız bu vücudunuzun susuz kaldığı için size sinyaller gönderdiği anlamına geliyor.Yani vücudunuz sizi onu sulamaya çağırıyor.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Yedek beklemeyi bilmeyen futbolcu, büyük futbolcu olamaz

  Zinedine Zidane