Bir Futbolcuda Bulunması Gereken 6 Temel Özellik

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Bir Futbolcuda Bulunması Gereken 6 Temel Özellik

Sizlere futbolcu olmak için gereken en temel 6 özelliği tanıtıp, bu özelliklerin neler olduğuna kısaca bir göz atalım.

Böylelikle siz de bu özelliklerin neler olduklarına,hangilerinin sizde olup hangilerinin olmadığına bakabilir ve bir sonuç çıkarabilirsiniz.Her futbolcuda olması gereken bu 6 temel özelliği tek tek sıralayıp açıklamak gerekirse;

1- İsabetli Pas

Hepinizin tahmin edeceği üzere pas,futbolun en temel ihtiyaç duyulan özelliklerinin başında gelmektedir. Temel teknikler kullanmayı öğrenip bu tekniği iyi bir şekilde oturtuttuktan sonra otomatik hale getirebilirseniz pas, futbolunuzu geliştirmenizdeki en önemli silahınız olacaktır.

Burada göz önüne getirmeniz gereken en önemli nokta pas atabilmek göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bunu yapabilmek için birçok antrenman saatine ihtiyacınız olduğunu unutmayın ve paslarınızı geliştirmeniz gerektiğini asla gözden kaçırmayın!

2- Top alabilmek

Belki de 2.en önemli özellik olarak top alabilmeyibilmeyi gösterebiliriz. Pas verdikten sonra topu alabilmek için hareketlenmek ve sonrasında gerekli yere koşuyu yapıp tekrar topu almak gerekir. Eğer bunu bilmiyorsanız yeterince iyi futbolu olamayacaksınız demektir.

Ayrıca eğer takım arkadaşlarından top almayı bilmezseniz, pas atmak için genellikle başkalarını arayacaklarından emin olabilirsiniz!

3- Top Kontrolü

En önemli 3. özellik topu kontrol edebilmektir. Aldığınız topları kontrol edemeden futbol oynamanız hemen hemen imkansızdır. Bundan dolayı top kontrolu yapmayı iyi bilmeli ve her şartta kendi hareket alanınız içerisinde topu kontrol edebilmelisiniz. Böylelikle hareket halinde ya da durağan haldeyken top kontrol edebilir, top sizin kontrolünüze geçtikten sonra da ona istediğiniz gibi hükmedebilirsiniz!

4- Dripling (Toplu-Topsuz)

Toplu ve topsuz dripling yapabilmeyi kesinlikle bilmeniz ve futbol sahasında bunu uygulamanız gerekir. Rakip savunmanın arasına yapacağınız koşuları veya savunma kademe yaparken yapmanız gereken koşu ve driblingleri yapmadan iyi futbolcu olamazsınız. Bu yüzden toplu-topsuz driplingleri yapabilmeyi iyi öğrenmeli ve bu silahı doğru kullanmayı bilmelisiniz!

5- Şut

Şut atabilmek futbolun olmazsa olmazlarındandır. Eğer şut atmayı bilmiyorsanız kesinlikle futbol oynamayı denemeyin bile!

Yok yok o kadar da karamsar değiliz. Şut silahı futbolun meyvesi olan gole ulaşmanızı sağlayan anahtar faktördür ve temelde şut atabilmeyi öğrenmek sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte gerçekten zaman harcama işidir. Unutmayın, şut için güce değil tekniğe ihtiyacınız var. Bu yüzden kaslı bacaklar yerine tekniği iyi bilen bacaklar için bu işi iyi öğrenmeye bakın!

İyi bir şutör olabilmek için salondaki halterlerden daha çok beyninizin iyi öğrenip tekniği oturtmasına ihtiyacınız var!

6- İsabet ve Hassaslık

Pasın, kontrolün, top alabilmenin, şut çekebilmenin ve dripling yapabilmenin en önemli futbol özellikleri olduğunu söyledik. Peki ya isabet ve hassaslık? Topun sertlik derecesini, topu yumuşatabilmeyi, ya da sertleştirebilmeyi, bir gol vuruşu yaparken o vuruşu kalenin içerisine göndermeyi ancak isabetli vuruşlarla ve hassaslık özelliklerimizin gelişmesiyle yapabiliriz.

Televizyonlardan izlediğimiz uluslar arası yıldızlar, mesela Andres Iniesta’nın kusuruz futbolunun altında yatan teknik, şüphesiz basettiğimiz bu meziyetleri uygularken gereken ince ayar ve kuvvetleri en doğru zamanda en doğru şekilde verebilmesidir. Yani, isabet topu istediğimiz yere atmamızı sağlarken, hassaslık bu özelliklerin hepsini iyi kullanmanızı sağlayan temel tekniktir! İyi bir isabet ve hassaslık ayarına sahipseniz oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

İyi Oyunlar, Tadını Çıkarın ;)

  12549 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Kaygı Kavramı

  Kaygı Kavramı

  Psikolojik açıdan sportif performansı etkileyen önemli faktörlerden biri olan kaygı, bireyin günlük yaşantısını, kişiler arası ilişkilerini, sosyal etkilerini ve öğrenimini etkilemektedir.

  Doping Yöntemleri ve Maddeleri

  Doping Yöntemleri ve Maddeleri

  Doping Maddeleri ve uygulama yöntemleri hakkında geniş bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Maçtan sonra herkes ter kokarken, Beckham parfüm kokuyordu.

  Cristiano Ronaldo