Biathlon

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Biathlon

Biathlon, kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış sporunun adıdır. Olimpiyatların resmi spor dalıdır. Kadınlarda ve erkeklerde olmak üzere 2 ayrı kategoride yarışmalar yapılmaktadır.

Yarış mesafesi kadınlarda 15 km, erkeklerde 20 km'dir. Bireysel sprint, takım (relay), takip (pursuit) ve toplu çıkış (mass start) etkinlikleri vardır. Tümü engebeli parkurlardaki turlarda yarışmaya ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeye dayalı bir spor dalıdır. Seyir zevki son derece yüksektir.

Biathlon Tarihçesi

Sporun 18. Yüzyıl İskandinavya’sına dayanan askeri kökenleri vardır. Askerlerin uzun olan Norveç ve İsveç sınırlarında devriye görevi yaparlarken, kayarak dolaşıp iyi nişan alabilmeleri ve hızla kayabilmeleri gerekiyordu. İşte bu ihtiyaçtan doğan bir spor dalıdır. Zamanla geliştirilip kurallara bağlanarak bir spor etkinliği haine dönüştürülmüştür.

Biathlon Yarışmacı Sporcu Profili

Her biathloncu yarışmacı sporcu için gerekli olan iki özellik vardır.

  • keskin nişancılık
  • kardiovasküler uygunluk

Ayrıca kayarken gösterilen çabadan, iyi bir atış pozisyonuna geçebilmek için yüksek konsantrasyon yeteneği gerekmektedir.

Biathlon Yarışları

Yarışmaya başlangıç genellikle önceden belirlenen uygun zaman aralıklarıyla yapılmaktadır. Yarışmacılar "skating" stili ile kayarlar ve zamana karşı yarışırlarken hedefi vurabilmek için dururlar. Ateş edebilmek için ayakta ya da yüzükoyun uzanmayı tercih edebilirler. Sporcunun belirlenen hedefi vuramayarak kaçırması ceza almasına neden olur. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı yapılan etkinliğe bağlı olarak değişebilir.

Sprint ve Nöbetleşe Yarışlar

Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireyseldir ve dört ateş etme evresi içerir. Erkeklerde 10 km olan sprint mesafesi, kadınlarda 7,5 km'dir ve iki atış evresinden oluşur.

Nöbetleşe yarışlarda ise, 4 biathloncunun her biri 6 ile 7,5 km kayar ve iki kez ateş eder.

Takipteyse 10-12,5 km'den oluşan bir parkurda dört ateş etme evresi için durulur.

Biathlonda Atış Takımı

Her yarışmacı yarışma boyunca sırtında 3,5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5,6 mm'lik fişekleri elle doldurulur veya 5 fişeklik şarjörleri vardır.

Poligon

Poligonlar yarışmanın başlangıç ve bitiş çizgisinin yanına yerleştirilmişlerdir. Sıradan bir atış mesafesi uzaklığı sağdan sola doğru numaralandırılmış 30 kulvardan oluşur. Sol taraf ayakta, sağ taraf ise yüzükoyun yatık atış yapmak üzere hazırlanmış iki alan bulunabilir.

Hedef Dışı

Ateş etmeye başlamadan önce bütün yarışmacılar tamamen durmak zorunda ve iki batonu tamamen bırakmak zorundadır. Kalp atışlarını düzenlemek için atış alanına gelmeden hemen önce yavaşlayabilirler, bu durum alınacak başarıyı etkileyebilir. Bir hedef kaçırılması halinde sporcuya ceza puanı verilir. Bireysel etkinliklerde kaçırılan her hedef için bir dakikalık ceza süresi yarışmacıya eklenir. Diğer etkinliklerde ise yarışmacılar kaçırdıkları her hedef için 150 m kaymak zorundadır. Seçkin atletler için bu ceza kayması 30 saniye kayıp demektir, yani yarışma bitiriş derecesine 30 saniye eklenmesi demektir.

Biathlon Sporcu Katılım Şartları

  1. Sadece ulusal yüksek öğrenim kurumlarınca tanınan üniversite ve eş değer enstitülerde öğrenime devam etmekte olan öğrenciler

  2. (a) bendinde belirtilen eğitim kurumlarından oyunların yapıldığı bir önceki dönemde diplomalarını almış olan öğrenciler

  3. 2 milyondan daha az nüfusu olan ülkelerde ve 5.000'den daha az sayıda üniversite öğrencisi olan ülkelerde lise öğrencileri FISU faaliyetlerine katılabilir.

Bütün sporcular aşağıdaki şartları taşımak zorundadır:

  • Temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmak,
  • Faaliyetin yapıldığı yıl 1 Ocak itibariyle 17 yaşından küçük, 28 yaşından büyük olmamak.

Biathlon Güvenlik Kuralları

Biathlon silah ve mühimmatlarını taşıyan sporcu ve antrenörlerin silahları için kayıt formunu doldurması ve organizasyon komitesine teslim etmeleri gereklidir. Bu silahların ve mühimmatlarının yarışma boyunca tutulması veya depolanması FISU yönetmeliği hükümleri ve kurallarına tabidir.

Biathlon Yarışma Kuralları

Biathlon yarışmaları Uluslararası Biathlon Birliği’nin (IBU) en son yapılan kongresinde alınan kararlar dahil en yeni teknik düzenlemeler doğrultusunda organize edilecektir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda IBU teknik kurallar kitabı geçerli sayılacaktır. Tüm kurallar bu çerçevede değerlendirilecektir.

Biathlon Yarışma Disiplinleri

  • ERKEKLER: Bireysel: 20 km, Sprint: 10 km, Takip: 12,5 km, Toplu çıkış:15 km
  • KADINLAR: Bireysel: 15 km, Sprint: 7,5 km, Takip:10 km, Toplu çıkış: 12,5 km

Biathlon Katılımcı Sayısı

ERKEKLER

Sadece 8 sporcu arasından 6 tanesi bireysel ve sprint mesafesi yarışlarına katılabilir.

TAKİP

Sprint mesafesinin en iyi 60 sporcusu otomatik olarak seçilmiş olur. Her hangi bir şekilde sporcular arasında yer değiştirme veya çıkış almayanın yerine yenisini ekleme yapılmayacaktır.

TOPLU ÇIKIŞ

Tüm madalya kazananlar ve ek olarak IBU WC puanlama sistemine göre son 3 yarış içerisinde en iyi dereceye sahip sporcular 30 kişiye kadar sıralanarak seçileceklerdir.

KADINLAR

Sadece 8 sporcu arasından 6 tanesi bireysel ve sprint yarışlarına katılabilir.

TAKİP

Sprint müsabakasının en iyi 60 sporcusu otomatik olarak seçilmiş olacaktır. Herhangi bir şekilde sporcular arasında yer değiştirme veya çıkış almayanın yerine yenisi ekleme yapılmayacaktır.

TOPLU ÇIKIŞ

Tüm madalya kazananlar ve ek olarak IBU WC puanlama sistemine göre 3 yarış içerisinde en iyi dereceye sahip sporcular 30 kişiye kadar sıralanarak seçileceklerdir.

BAYRAK YARIŞLARI - KARIŞIK

Karışık Bayrak yarışları 2x6 km kadın +2x7,5 km erkek yarışını içerir. Her bir ülke 2 kadın ve 2 erkek sporcu içeren sadece 1 takım işle karışık bayrak yarışına katılabilirler. Yapılacak ilk toplantıda Kafile başkanı veya temsilcisi CIC tarafından akredite edilmiş sporcuların yarışma listesini imzalayarak onaylar.

Biathlon yarışma formatı genel hatları ile bu kadardır. Seyir zevki hayli yüksek bir spor dalıdır. Ülkemizde birçok biathlon tesisi mevcuttur. Her ilerleyen zamanda lisanslı sporcu sayısı artmaktadır.

  • Mike Hewitt/Getty Images
14235 kere okundu

kış sporları yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

Elektronik Oyunların Aktif Sporcular Üzerindeki Etkileri

Elektronik oyunlar dünyasındaki inanılmaz gelişmeler, büyük küçük her kesimden insanın bu oyunlara yönlenmesini de beraberinde getirmiştir. Öyle ki bu oyunlar yaşamın bir parçası hatta vazgeçilmezi haline gelmiştir. Peki ya aktif sporculara etkileri?

Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

Glisemik indeks kavramı, Toronto Üniversitesinde hangi besinlerin diyabet hastaları için uygun olduğunu tespit etmek üzere yapılan çalışmalarda bulunmuştur.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Beni futbol oynuyor zannetmeyin. Benim yaptığım şey sevgilimle 90 dakikalık dilimler halinde zaman geçirmek.

Wagner Love