Beyzbol Nedir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Beyzbol Nedir?

Beyzbol 1800'lü yılların ortalarında kriket oyunundan esinlenilerek ortaya çıktığı düşünülür. İlk olarak Amerika'da oynanmaya başlanmış ve yaygınlaşmıştır. Amerika'da milli spor olarak da görülür.

1900'lü yılların başında, bazı olimpiyat oyunlarında gösteri maçı olarak sahne almıştır. İlk resmi olimpiyat deneyimini ise, 1992 Barcelona Olimpiyatlarında yaşamıştır. 1876'da Profesyonel Beyzbol Kulüpleri Ulusal Ligi, daha sonra, 1901'de de Amerikan Ligi kurularak beyzbol müsabakaları yapılmaya başlamıştır.

Bir top ve sopayla oynanan oyun diye tanımlanabilir. Özel yapım tahta bir sopa, deri kaplı bir top ve oyuncuların giydikleri yine deriden yapılma özel eldivenler ile oynanır. Bu oyunda 4 adet kale bulunur. Beyzbola özgü, oyuncuların "topa vuran", "topu yakalayan" gibi isimleri vardır. Takımlar, sırayla "atış yapmaya" ve "topu yakalamaya" çıkarlar. Top atıcı ile topa vurucu arasındaki mesafe 18,4 metredir. Vurucunun arkasındaki maskeli oyuncuya yakalayıcı denir. Deplasman takımı oyuna başlar.

Beyzbol Oyuncu Pozisyonları

 1. Atici
 2. Tutucu
 3. Birinci Kaleci
 4. Ikinci Kaleci
 5. Üçüncü Kaleci
 6. Dödüncü Kaleci (Kısa Mesafe Kesici Adınıda Alır)
 7. Sol Dışsaha Oyuncusu
 8. Orta Dışsaha Oyuncusu
 9. Sağ Dışsaha Oyuncusu

Beyzbol Oyun Kuralları

 • Savunmadaki takımın oyuncularının farklı görevleri vardır.
 • Fırlatıcı fırlatıcı tümseğinde, yakalayıcı sayı kalesinin arkasında, üç kale bekçisi üç kalenin çevresinde, bir kısa top yakalayıcı iç alanın hemen dışında ve üç dış alan oyuncusu dış alanda yer alır.
 • Hücumdaki takımın oyuncuları sırayla sayı kalesine gelerek, fırlatıcının yakalayıcıya attığı topa sopayla vurmaya çalışırlar.
 • Fırlatıcının atışının, vuruş alanı içinden geçen, geçerli bir atış olup olmadığına sayı kalesinin arkasında duran hakem karar verir.
 • Fırlatıcının dört geçersiz atışı, vurucuya birinci kaleye yürüme hakkı verir.
 • Üç kez geçerli atışa vuramayan, vurduğu top yere düşmeden yakalanan, ya da ceza alanına düşen vurucu oyun dışı kalır.
 • Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım hücum hakkını kaybeder ve savunmaya geçer. İki takım da vuruş hakkını tamamlayınca devre biter.
 • İsabetli bir vuruştan sonra bir kaleye ulaşabilen vurucuya, koşucu denir.
 • Sayı turunu tamamlayamadan aradaki kalelerden birinde kalan koşucu, ya kendinden sonraki vurucunun isabetli vuruşu ile ortaya çıkan koşma süresinde, ya da herhangi bir anda, kale bekçilerini atlatarak, bir sonraki kaleye koşar. Bu şekilde sayı turunu tamamlamaya çalışır.
 • Her kalede aynı anda ancak bir koşucu bulunabilir.
 • Koşucu iki kale arasında koşarken, top kale bekçisine ulaştırılırsa, ya da topu taşıyan bir savunma oyuncusu koşucuya değerse, koşucu oyun dışı kalır.
 • Eğer vurucu iyi bir vuruşla topu çitlerin ötesine gönderirse buna, sayı turu vurmak denir.

Beyzbol Ligleri ve Müsabakalar

Oyun iki takım halinde oynanır.
Takımlar dokuz kişiden oluşur ve müsabaka dokuz devredir.
Beyzbol, 27 metrelik, kare bir alanda oynanır.
Oyuncunun topa her vuruştan sonra koşması gereken yol kazıklarla bellidir.
Oyun, topu atan oyuncunun, topu tutana atmasıyla başlar. Öteki takımın elinde sopa olan tek oyuncusu, elindeki sopayla bu topa vurarak, onu çizgilerle belirlenmiş sahada mümkün olduğu kadar uzağa vurarak birinci kaideye koşar. Bu koşma esnasında kaideye varmadan, top sahadaki oyuncuların eline geçerse yanmış sayılır.
Yanmadan yerine ulaşınca buradaki birinci oyuncunun da ikinci kaideye varması gerekir.
Top çelici bütün kaideleri dolaşarak ilk bulunduğu yere gelince takımına bir puan kazandırır.
Beyzbolda en iyi vuruşa "home run" adı verilir.
Beyzbol sahasının her noktasında hakemler bulunur.

Dünyada profesyonel olarak sadece Amerika'da, Amerika Ulusal Beyzbol Ligi adı altında oynanmakta olan beyzbol, ülkemizde Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu (TBSF) çatısı altında minikler yaş kategorisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca bazı üniversiteler kendi amatör liglerinde maçlarını yapmaktadır.

Nasıl beyzbol oyuncusu olunur?

Oyunun temelini fırlatma ve topa vurma oluşturduğu için üst ekstrimite kaslarının kuvvetli olması gerekir. Ayrıca patlayıcı kuvvet ve sürat bu sporun doğasındaki diğer motorik özelliklerdir.

Ülkemizde resmi olarak bir beyzbol kulübü ve oyuncusu bulunmamaktadır. Profesyonel beyzbol oyuncuları bu sporun Amerika'da daha yaygın ve organize yapılmasından ötürü daha ciddi paralar kazanmaktadır.

Önde gelen beyzbol takımları

 • New York Yankees,
 • Boston Red Socks

Önde gelen beyzbol takımları

 • Jakie Robinson,
 • Alex Rodriguez
23243 kere okundu

beyzbol yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Spor ve Sporcu
Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürekli yeni bir yaşam tarzının içerisine çekiliyoruz. Bu yeni yaşantımızda Fit olmayan, kollarında dövmeler olmayan, six packlerini tek tek sayılacak kadar dışarı çıkarmayanlara pek yer yok gibi görünüyor.

Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

Çocukların Anatomik Yapılarına Uygun Spor Branşı Seçimi

İnsan vücudu, fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir yapı bütünlüğü üzerine kurulu, dengeli ve bu üç özelliğin ortak çalışmasıyla meydana gelmiş muazzam bir yapıdır. Bu birbiriyle tam uyumlu ve dengeli çalışan yapı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Antrenmanlarda bazen dalıyorum ve kendimi Ronaldo'yu izlerken buluyorum.

Raul Gonzalez