Bay Para, Floyd Mayweather

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
 Bay Para, Floyd Mayweather

Sefalet içinde geçen bir yaşamın içinden gelen müthiş bir başarının öyküsünü yazacağım. Bu öykünün kahramanı ise sokak dövüşlerinden gelerek ringlere kazandırılan yenilmez adam Floyd Mayweather’dir. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir servetin sahibi olarak dünyanın en çok kazanan sporcusu ünvanını alarak "The Money" (Para) lakabıyla anılan Mayweather. 24 Şubat 1977 doğumlu zaptedilmesi çok zor olan Mayweather.

Büyük annesinin teşviki ve desteği sayesinde zorla boks yapması sağlanan müthiş rekorların sahibi Mayweather. Boks sporunda taşıdığı teknik beceriler ve zeka kullanabilme yeteneği sayesinde müsabaka sırasında ortama göre taktik oluşturabilen bekli de dünyanın en teknik boksörlerinden birisi Mayweather. Boks sporunda "Makine Adam" unvanını hak edebilen bir sporcu. 49 maç 49 galibiyet. Ulaşılması imkansız rekorların sahibi. Son maçı kazanması sonucu, hiç yenilmeyen ROCKY MARCIANO’nun yenilmezlik rekorunu egale eden adam. Bir maç daha yenilmeden kazanırsa dünyanın hiç yenilmeyen tek profesyonel boksörü unvanını kazanacak olan Mayweather.

Televizyon programlarında kısaca hayat hikayesini şöyle anlatıyor: "Annem uyuşturucu bağımlısıydı. Teyzem uyuşturucu enjekte edilen enjektörden bulaşan AİDS(HIV) virüsü sonucu hayatını kaybetti. Tek odalı bir evde sefalet içinde yaşadık. İçinde bulunduğum şimdiki hayata kavuşabilmem kolay olmadı". Boks hayatına büyük annesinin ısrarlı teşvik ve baskıları sonucu başladığını söylemektedir. Zaten boks sporunun içinde olan bir ailenin çocuğudur. Babası eski bir ağır siklet boksörü, amcası ise eski IBF tüy siklet dünya şampiyonudur. Amcası 2 kez dünya şampiyonu olmuştur. Babası ve amcası tarafından çalıştırılmış olup halen antrenörlüğünü babası yapmaktadır. Dik kafalılığı onun babasıyla sorunlar yaşamasına, yıllarca dargın kalmasına sebep olmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

NBA ve futbol yıldızlarının astronomik rakamlarla transfer oluş haberleri günlerce ve yıllarca insanları meşgul ederken, Floyd Mayweather sadece 1 maçta 300 milyon Dolar para kazanan dünyanın tek sporcusudur. 2001-2012 yılları arasında dünyanın en çok kazanan sporcuları listesinde 1. sırada ünlü golf oyuncusu Tiger Woods yer almaktaydı. (FORBES) Ancak bu sporcunun özel hayatıyla ilgili birçok skandalın ortaya çıkmasıyla bütün sponsorluk anlaşmalarını kaybetmesi sonucu, elitlerin sporu denen Golf sporundan çok uzaklardaki bir spor olan boks sporunun bir sporcusu olan Floyd Mayweather’ı liste başı yapmıştır. Bu sporcunun kazandığı paranın 1milyar Dolar olduğu saygın boks otoriteleri tarafından söylenmektedir. Yani Floyd Mayweather bu servetiyle Oskar De La Hoya’yı da geride bırakmıştır. Forbes dergisinin yakın zamanda açıkladığı listede de durum değişmemiştir.

2015 Mayıs ayında 8 siklette dünya şampiyonu olarak Guiness Rekorlar Kitabına girererek belki de bir daha asla kırılamayacak bir rekorun sahibi olan Manny Pacquiao’yu yenerek 180 Milyon dolar kazanmıştır. Pacquiao yenilmesine rağmen bu maçtan 120 milyon Dolar kazanmıştır. Bu rakama Pacqiao’nun televizyon naklen yayın gelirleri ve sponsorluk ücretleri dahil değildir. Oynanan bu maçta, ailesine şiddet uyguladığı için Floyd Mayweather sponsor bulamamıştır. Maç, asrın maçı olarak nitelenmiş ve yaklaşık 1,5 milyar insanın televizyon başında bu maçı seyretmesi sonucu inanılmaz bir seyirci rekoru kırılmıştır. Dünya tarihinde bu olay bir ilk olmuştur. Bu maçta bir ilk daha yaşanmış; Filipinler Hükümeti boksörleri Manny Pacquiao’nun kendisinin ve ailesinin hayatına USA’ da herhangi bir zarar gelirse savaş uçaklarını derhal kaldıracağını tüm dünyaya en resmi ağızdan deklere etmiştir. Bu sebeple bu maçta müthiş güvenlik önlemleri alınmıştır. Bu maç için karaborsada bir biletin fiyatı 150.000.- dolara çıkmış ve satılmıştır. Dünyaya hep ilkleri yaşatan Mayweather en son çıktığı maçla birlikte 49 maç 49 galibiyetlik seriyi yakalayarak inanılmazı başararak servetine servet katmaya devam etmektedir.

Bu inanılmaz adam, Manny Pacquiao ile yapacağı maçtan önce "ben Muhammed Ali’den daha büyüğüm" demiştir. Birçok boks otoritesi bu maçı Manny Pacquiao’nun kazandığını söylemiştir. Daha sonra ise Manny Pacquiao’nun bu maça omzundan sakat olarak çıktığı ortaya atılmıştır. Gerçekten de Pacquiao bu maçtan sonra omuzundan ameliyat olmuştur. Sakat olduğunu konseye bildirmeyen Pacquiao’yu büyük bir ceza beklemektedir.

Aldığı ayakkabıları yalnızca bir kez giydiğini, aldığı iç çamaşırlarına ayda 6.500.- Dolar harcadığını söylemektedir. Basketboll hayranı olduğunu söyleyen Mayweather, bir NBA maçında tuttuğu takımın galibiyetine 250.000.- Dolar bahis oynadığını tüm basın mensuplarına söyleyerek oynadığı kuponu göstermiş tuttuğu takım maçı kazanınca parasını 2'ye katlamış "işte para böyle kazanılır" diyebilmiştir. Pacquiao’yla yaptığı maçta giydiği boks ayakkabısı ve şortunun 1 milyon Dolar olduğu söylenmektedir.

Mayweather lüks tutkunu bir boksördür. En büyük tutkusu otomobillerdir. Şu anda toplam maliyeti 50 milyon doları aşan, tamamı beyaz renkli 88 lüks otomobili vardır. Dünyanın en büyük otomobil koleksiyoncuları arasında bulunmaktadır. Garajında 3 Bugatti, 1 Ferrari Enzo vardır. Bu 4 aracın toplam değeri 10 milyon dolardan fazladır. Dünyanın en lüks ve kaliteli araçlarından 2'şer 3'er adet satın almıştır. Bir de klasik Mercedes S 600'ü vardır. Bu araç 1996 yılında ilk sahip olduğu araçtır. Ayrıca 30 milyon dolarlık bir özel uçağı vardır.

Mayweather’in bu hızlı yaşantısı bazen olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Birçok kadına şiddet uygulamakla suçlanmış, başı belaya girmiş, mahkemelik olmuştur. Son olarak eşine şiddet uygulamaktan mahkemelik olmuş, oğlunun aleyhinde şahitlik etmesi sonucu 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmıştır. Tüm sponsorluklarını kaybetmiştir. Araya girilerek bu mahkemelerin çoğundan aklanmıştır. Ancak eşine şiddet uygulaması onu kazandığı tüm kemerlerin elinden alınması tehlikesiyle karşı karşıya getirmiştir. Yine de bu durum araya girenlerin ve avukatının yaptığı iyi savunmayla 3 ay hapis cezası, 2.500.- dolar para cezası, 12 ay aile içi şiddetin önlenmesi programına katılım mecburiyeti cezası, 100 saat topluma hizmet cezası almasına sebep olmuştur. Alacağı cezanın hafifletilmesine ise bir hayır kurumuna yapmayı vaat ettiği 100.000.- dolar sebep olmuş, bu davranışı kemerlerini kaybetmesini de önlemiştir.

Floyd Mayweather dünyanın en teknik ve zeki boksörlerinden biridir. Arada sırada boksu bırakıp yeniden başlamıştır. Halen aktif boks hayatına devam etmektedir. Bu yılın sonuna doğru boks kariyerini noktalayacağını ve hayatın tadını çıkarmak için planlar yapacağını söylemiştir. Ancak omuzundan ameliyat olan Manny Pacquiao ile iyileştiğinde istenirse bir rövanş maçı yapabileceğini de söylemiştir. Bu söylem ise 2016 yılını işaret etmektedir.

17720 kere okundu

dövüş boks yazıları için tıklayınız

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

İDOL FUTBOLCULAR

Hagi mi, Alex mi?

Hagi mi, Alex mi?

Spor ve Sporcu
Sporcularda Etik

Sporcularda Etik

Spor, Antik Yunan medeniyetlerinden beri var olan bir olgudur. Kimi zaman toplumların algılarının yönetilmesinde kimi zaman savaşların yerine, kimi zaman ise barışların aracılığını yapan sporun temel bileşeni tabiki sporcunun kendisidir.

Elit Sporcular için Performans Artıran Teknikler

Elit Sporcular için Performans Artıran Teknikler

Başarıya odaklı, sporu bir yaşam şekli haline getirmiş ve de başarmış elit sporcuların spor anlayışı "ne istediğini bil, başarmak için çaba harca" özdeyişini merdivenin ilk basamağı olarak görmekle başlar.

Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

Sporculardan İnciler sporculardan inciler

Günde 15 saat çalışıp ayda bir kaç yüz Euro ile evine dönen baba yorgun olur, biz değil.

Jose Mourinho