Yüksek Seviye Futbol; 2007 Alman Devrimi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Yüksek Seviye Futbol; 2007 Alman Devrimi

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Yüksek seviye futbol ile sıradan futbol arasındaki farkları inceleyen yazı dizime 2007 Dünya Kupası Şampiyonu Almanya takımı ile devam ediyorum. Çünkü bu takım, dünya futbolunda son futbol devrimini yapan takımdır.

İlk zamanlarından beri Dünya ve Avrupa Kupaları sonraki dönemin futbolunun şekillendiği alanlar olmuştur. Oyun tarzında, ya da oyuncu tiplerinde yaptıkları değişikliklerle kupayı domine etmeyi başaran futbol takımlarının oyunları, ya da ekolleri hızla yayılmıştır.

Bu tür devrimlerin sonuncusu 2007 yılında Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonasında gerçekleşti. Almanlar, üzerinde çalıştıkları sistemi uyguladılar ve panzer gibi geçtiler. Başta Alman Erkek Takımı olmak üzere, Bundesliga ve Alman futbolunun tüm hücrelerine kadar yayılan sistem 2014 Dünya Erkekler Futbol Şampiyonluğuna kadar kulüp ve milli takım bazında muhteşem bir etki yarattı.

Bu yazımda, işin kaynağına, yani 2007 Dünya Kupasındaki Alman Kadın Milli Takımına mercek tutacağım. Buradan gerekli dersleri çıkaranlar önümüzdeki 10-20 yılın yüksek seviye futbolunda var olacaklar.

2007 Kadınlar Dünya Kupası Şampiyonu Almanya Oyun Sistemi

Defansif Davranışlar

 • İyi Koordine Edilmiş Orta Saha Presi
 • Topu Kapmaya Yönelik Takım Çalışması
 • Kalecinin Egemen Olduğu (Yönlendirmeleri Kalecinin Yaptığı) Takım Savunması Davranışları ve Çok Tekrarlı Provalar

Ofansif Davranışlar

 • İyi organize edilmiş mümkün olan en hızlı şekilde koordine atak planı
 • Dış aktrislerin (Topsuz Hücum Eden Oyuncuların) güçlü driplingler vasıtası ile aksiyon alanına girişleri
 • Güçlü bir orta saha kurgusu
 • Girilen birçok pozisyondan gol çıkarma becerisinin yüksekliği

Anormallikler (Diğer Takımlardan Farklı Olan Şey)

 • Çok Yüksek Kondüsyon
 • Seçkin güç tasarrufu (Oyun Temposu ayarlayabilme ve koşu ekonomisi)

2007 WM İdeal Kadro: 1-Angerer, 2-Stegemann, 5-Krahn, 17-Hingst, 6-Bresonik, 10-Lingor, 7-Behringer, 18-Garefrekes, 9-Prinz, 8-Smisek, 14-Laudehr

İdeal Oyun Şablonu

Slalom Çizgisi toplu driplingleri, düz çizgi ise genel anlamdaki hareket alanlarını gösterir.
Aşağıdaki çizimden genel anlamda oyun planlarına göz atabiliriz.

Alman Kadın Milli Takımı Oyun Şeması

Almanya oyun sistemine antrenör gözüyle baktıgımızda sistemde göze batan farklılıklar

 1. Kalecinin libero / kaleci şeklinde oynadığı oyun tarzı
 2. Beklerin RB ve LB değil RWB ve LWB olmaları. Bkz. Mevki rehberi
 3. 14 ve 10 numaralı orta saha oyuncularının, bazen orta saha, bazen kanat oyuncusu, bazen stoper oynamaları (Total futbol ile kurulan orta saha kurgusu)
 4. 18 ve 7 numaralı oyuncuların da Almanya hücum yaparken tam serbestlik ile oynamaları. Oklar ile gösterildiği şekilde bu oyuncular tercihen kanatlara ya da içeriye, toplu veya topsuz koşular yapabilmenin yanı sıra, pozisyona göre orta sahanın içerisine girerek klasik bir orta saha oyuncusu gibi pas trafiğinin içerisine girebilmekteler.
 5. 9 ve 8 numaralı pozisyonlarda görev yapan forvet oyuncularının ise tamamen hareketli, mevkiilere göre değişken oyun oynamaları. Tekrar açıklamak gerekirse, daha önceki yıllardaki futbolda forvet oyuncularının sabit oyun oynamaları istenirdi. Bu oyun sisteminde ise tam tersi 9 ve 8 numaradan birbirlerinin görev alanlarına doğru sürpriz koşular yapmaları istenmiştir. Böylelikle rakip takım savunmasının Alman forvetlerini savunmaları zorlaşmış ve markaj yapabilme olasılıkları sınırlanmıştır. Bu hareketli forvetlerin getirilerinden birisi de yaptıkları özgür ve sürpriz koşularla rakip takım savunmalarının dengesini bozmalarının yanı sıra, rakip defans hattında açtıkları boşluklarla hücuma katılan diğer arkadaşlarını şut veya gol pozisyonuna daha rahat sokabilmeleridir. Böylelikle savunulması zor bir oyun sisteminin oluşturulması planlanmış ve uygulanmıştır.

Aşağıdaki videoda Alman Kadın takımının Kazakistan'a karşı oynadıgı müsabakadaki attıgı golleri ve varyasyonları görelim.Videoda dikkat edilmesi gereken konu skorun 17-0 olması değil, Alman hücum varyasyonlarının ve gol pozisyonuna giren oyuncuların değişkenliği ve yaptıkları hareketli koşuların fazlalığı ile rakip ceza sahasını ve savunmasını nasıl terörize ettikleridir. Böylelikle "standart forvet" gereksinimi ortadan kalkmakta, hücum zenginliği ve derinliği sağlanmaktadır.

Zaten 2007 Kayanlar Dünya Kupasındaki Alman futbol devriminden sonra, bu oyun anlayışı Bundesliga ve üst seviye Alman futbol takımlarına da yansımıştır. Eğer detaylı bir inceleme yaparsak, bu kupadan sonraki alman takımlarındaki hücum derinliklerinin istatistiklerini çıkarırsak, takımların hücum hatlarının 1 veya 2 forvetten ziyade blok halindeki 7-8 oyuncuyla skor ürettiklerini görebiliriz. 2015 yılındaki üst seviye futbolda ise standart forvetli olmayan anlayışın dünya futbolunu domine ederek Şampiyonlar Ligi seviyesindeki takımlarda nasıl farklılıklar yarattığını çok net bir şekilde gözlemleyebiliriz.

Bana göre bu analizin en büyük faydası; dikkatimizi total futbola çekmesi ve “gol yapabilen” oyuncu sayısının mümkün olduğu kadar arttırılmasının takımın kalitesini arttırdığıdır.

Şampiyona, finali oynadıkları Brezilya takımının bireysel yeteneği çok daha fazla olan oyunculardan kurulu olmasına karşın Alman hücum derinliğinin getirdiği 7-8 tane skor üretebilen ayakla oynamak sayesinde 2007 Kadınlar Dünya Kupasını Almanya'nın evine götürmesi ile son bulmuştur.

  5133 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Yağ nedir? Ve Sporcular için Yağ neden Önemlidir?

  Yağ nedir? Ve Sporcular için Yağ neden Önemlidir?

  Yağlar enerji üretiminin içerisinde yer alan yapılardır. Soğuğa karşı yalıtımı, yağda eriyen vitaminlerin vücudumuz içerisinde taşınmasını, vücut dokularının yapımını ve sürdürülmesini sağlar, kas sakatlıklarında önleyici görevler alırlar.

  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Yağ yakıcılar ve Mucize zayıflama ilaçları

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürekli yeni bir yaşam tarzının içerisine çekiliyoruz. Bu yeni yaşantımızda Fit olmayan, kollarında dövmeler olmayan, six packlerini tek tek sayılacak kadar dışarı çıkarmayanlara pek yer yok gibi görünüyor.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Gündelik hayatta bile sağa sola bakarak boşluk arıyorum

  Xavi