Sportistan
Sportistan.com'u otomatik takip etmek için Akıllı Telefonunuza RSS beslemesini alın. http://sportistan.com/rssfeed
Sporla ilgili her konuyu FORUM'da tartışabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. http://forum.sportistan.com

Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Şişman (Kilolu) Çocuklar ve Spor

Şişman çocuk, kilolu çocuk ve çocuk şişmanlığı sorunları yasak listesi ile değil spor ile giderilmelidir.

Büyük şehirlerin yeni teknolojileri ve yaşamları, oyun konsolları, gıda firmaları ve onların yeni nesil gıda teknolojileri...

Artık bambaşka bir yaşam tarzının içerisinde doğru gün be gün çekiliyoruz. Belki de daha hareketsiz herşeye daha kolay ulaşılabilen, büyüklerimizin anlattığı, o siyah beyaz günler artık çok uzaklarda görünüyor.

Peki ya çocuklarımız?

Bu yazımızda çocuk şişmanlığına sahip çocuklarımızın olması gereken spor yaklaşımları ile ilgili bir yazı kaleme alacağız. Şöyle ki;

Bildiğiniz üzere, şişmanlık kavramı, vücuttaki yağ yüzdesinin belirli sınırların üzerinde olması durumudur.Ve KİLO PROBLEMİ OLAN BİR ÇOCUĞA ASLA BİR DİYET LİSTESİ İLE YAKLAŞILMAMALIDIR.

Duygusal Açlık İnsanı Özellikle de Çocukları Daha Çok Yemek Yemeye Sevk Ediyor

Doyma dürtüsü iki yönlüdür. Duygusal açlıkla doyum ve fiziksel açlıkla doyum ilişkilerine psikolojide geniş yer verilmiştir.

Bu sebeple çocuğunuza yasaklarla dolu bir diyet listesiyle yaklaştığınız takdirde, onu belki de duygusal açlığa sevkedebilir, dolayısıyla, istemeyerek onu daha zor dönemlere doğru itebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey

Yiyecekleri; doğru zamanda, doğru miktarlarda, doğru ve sağlıklı olanlarını seçip yeterli düzeyde tüketmektir.

Bunun için adeta büyük bir insan ile konuşuyormuşçasına gıdalar hakkında çocuğunuza bilgilendirme yapınız. Çok yakın zamanda gıdalar, türleri ve ne işe yaradıkları ile ilgili bilgilendirme yazıları kaleme alacağım. Yazacağım yazıları takip ederek gıda türleri ile ilgili yeterli bilgiyi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, biraz İnternet araştırması ile gıdalar hakkında bilgiler edinebilir,siz ve çocuğunuzu daha sağlıklı bir geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Ve kilo fazlası olan çocuğunuzun geleceği için onu mutlaka sevdiği bir spora yönlendirmelisiniz. Ve bunu SPOR OKULLARI yolu ile sağlamalısınız. Spor okulunda çocuğunuza olan yaklaşım, ona daha hareketli bir antrenman sağlamak ve oynadığı oyundan keyif alması için gereken desteğin verilmesi şeklinde olacaktır. Bunun yerine, eğer çocuğunuzu bir performans, yani yarışmacı grup içerisinde bir SPOR KULÜBÜNE gönderirseniz çocuğunuz büyük zorluklarla başbaşa demektir!

Herşeyden önce kilo fazlası demek daha az hareket özgürlüğü demektir.Yarışan çocukların içerisinde, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere daha sonra telafisi zor durumlar yaşayabilir. (örneğin diğer çocukların rahatça yaptıkları bir hareketi yapamaması ile diğer çocukların içerisinde komik durumlara düşmek gibi!)

Yani, çocuğunuzun sağlığı için hemen bugün spora bir Spor Okulu içerisinde başlamalı ve spor hayatını ömrünün sonuna kadar devam ettirmelidir. Sağlık spordan geçer.

Atamızın da dediği gibi: SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR!

  5424 kere okundu

  spor yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scout (okunuşu: sıkaut), yani yetenek avcıları, ulusal ve uluslarası alanlarda genç futbol oyuncuları keşfetmeye çalışmaktadırlar. Bir yetenek avcısı (scout) tarafından fark edilmek bir futbolcunun rüyasının gerçekleşmesi sağlayacak en önemli adımdır.

  Elit Sporcular için Performans Artıran Teknikler

  Elit Sporcular için Performans Artıran Teknikler

  Başarıya odaklı, sporu bir yaşam şekli haline getirmiş ve de başarmış elit sporcuların spor anlayışı "ne istediğini bil, başarmak için çaba harca" özdeyişini merdivenin ilk basamağı olarak görmekle başlar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  İnsanlar benim kendim ve para için oynadığımı söylüyor. Oysa ki ben, babam benimle gurur duysun diye oynuyorum.

  Cristiano Ronaldo