Genç Futbolcu Rehberi -2 : SWOT Analizi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Genç Futbolcu Rehberi -2 : SWOT Analizi

Bu yazının önceki bölümü için tıklayın

Kendini tanımak, profesyonel futbolcu adaylığı yolunda size yadsınamaz derecede artılar kazandıracaktır.

SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats - Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler)

SWOT analizi, çevresel faktörlerin incelenmesini, işletmenin geleceği açısından önemli olan fırsatların saptanmasını, işletmeye tehdit unsuru oluşturabilecek faaliyetlerin (örneğin rakip firmaların atılımları, tüketici tercihlerindeki ani değişikliker) önceden farkedilip önlem alınmasını, işletmenin güçlü yönlerinin ortaya çıkmasını ve bunların hangi durumlarda, koşullarda ve ortamlarda kullanılması gerekebileceğinin saptanmasını, işletmenin zayıf yönlerinin belirlenerek önlem alınmasını, zayıf yönlerin olası tehditler karşısında işletmeyi düşürebileceği zor durumlarını analiz edilmesini vb. stratejik ve planlamacı yaklaşımları kapsamaktadır.

SWOT analizi sonucunda işletmeye çeşitli kazanımlar elde edebilir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Güçlü yönlerimizi fırsatlardan yararlanacak şekilde kullanabiliriz.
 • Zayıf yönlerimizin farkına vararak onları güçlü yönlere dönüştürecek stratejiler geliştirebiliriz.
 • Çevremizdeki tehditleri güçlü yanlarımız ile bütünleştirilebilecek fırsatlara dönüştürebiliriz.

(Kaynak Wikipedia)

Swot analizi kavramı projeler veya işletmelerin yukarıda yazıldıgı gibi güçlü - zayıf yönlerini fırsatlarını ve tehditlerini analiz ederek bir strateji oluşturulmasına yarayan analiz çeşididir. Sizler profesyonel futbolcu adayı olma yolunu seçtiniz ve öncelikle kendinizi bir proje olarak görmeye başlamalısınız.

Her zaman bahsettiğimiz bir olgu var. Kendini tanımak. Bu olgu, profesyonel futbolcu adaylığı yolunda size yadsınamaz derecede artılar kazandıracaktır. Dolayısıyla kendinizi bir proje olarak görerek, güçlü veya zayıf yanlarınızı analiz etmelisiniz. Örneğin

Güçlü Yanlarım

 • Çok iyi uzak mesafeleri şutlar atabiliyorum
 • İyi derecede orta yapabiliyorum
 • Oyunu okuyabiliyorum

Zayıf Yanlarım

 • Dayanıklılığım yeterli değil 90 dakikayı çıkaramıyorum
 • Kademe hataları yapıyorum
 • Sürekli ofsayta düşüyorum

Fırsatlar

Ben bir solak oyuncuyum ve sol kanatta oynayabilecek solak bir oyuncunun olmayışı benim için fırsat olabilir.

Tehditler

Yeni gelen sağ ayaklı kanat oyuncusu sol kanatta da oynayabiliyor. Kendisi bu mevkide benim için tehdit oluşturabilir.

Bu tarz bir analiz yaparak, durumunuzu daha rahat bir şekilde analiz edebilir, bunun için stratejiler geliştirebilirsiniz. Böylelikle;

 • Oyun tarzınızı güçlü olan yanlarınızı daha fazla kullanacak şekilde özelleştirebilirsiniz. (Yani şutunuz iyiyse daha fazla şut atma pozisyonu arayabilir ve daha fazla şut atabilirsiniz.)
 • Zayıf yanlarınızı tespit ederek onları geliştirmek için antrenman programları çıkarabilir bir yol haritası uygulayabilirsiniz. (Dayanıklılığınız kötü ise takım haricinde dayanıklılık geliştirilmesine yönelik bir antrenman programı takip edebilirsiniz.)
 • Kendinize bir strateji belirleyebilirsiniz.

Bu olgu kendinizi daha iyi tanıyabilmenizi ve geliştirme fırsatlarına açık olabilmenizi sağlayacaktır. Gerçekçi bir analiz ile kendinize kısa, orta ve uzun vadeli geliştirme planları yapabilirsiniz. Böylelikle profesyonel futbolculuğa geçişte en büyük ihtiyacınız olan “Kendini iyi tanıma” noktasında kendinize çok büyük bir artı sağlayabilir ve kesinlikle “Kendini iyi tanımayan”oyuncuların önüne geçersiniz.

Profesyonel futbolculuk mevkilerde özelleşme gerektirir

Kendini iyi tanımayan bir oyuncu dribling yeteneği çok iyi olmadığı halde kendisinin “iyi driblingçi” olduğunu düşünebilir, ya da sırf onu yapmaktan zevk aldığı için oyun tarzını bu şekilde geliştirebilir. Fakat yetenekleri ona bir noktaya kadar izin verecek ve PROFESYONEL FUTBOLCU eşiğini büyük ihtimalle geçemeyecektir.

Siz bu noktada kendi yaptığınız analizler sayesinde, güçlü olduğunuz taraflarınızı kullanarak belki de sizden daha yetenekli olarak lanse edilen oyuncuları geçebilir, onlar ilerleyen yıllarda futbolu bırakmak durumunda kalırken siz profesyonelliğe geçilen bir imza töreninde kendinizi bulabilirsiniz.

  yazının devamı için tıklayın

  20139 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

  Mixed Martial Arts'da (MMA) Boks Nasıl ve Neden Öğreniliyor?

  Ring sporlarında, bildiğiniz üzere mücadele önce ayakta başlar. Genel anlamda, aslında tüm mücadele sporlarında bu durum aynıdır.

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scoutlar, yani yetenek avcıları oyuncuyu nasıl izler?

  Scout (okunuşu: sıkaut), yani yetenek avcıları, ulusal ve uluslarası alanlarda genç futbol oyuncuları keşfetmeye çalışmaktadırlar. Bir yetenek avcısı (scout) tarafından fark edilmek bir futbolcunun rüyasının gerçekleşmesi sağlayacak en önemli adımdır.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Sahada 5 kişiyi nasıl geçeceğimi değil, o 5 kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm

  Michael Jordan