Sportistan
Sportistan.com'u otomatik takip etmek için Akıllı Telefonunuza RSS beslemesini alın. http://sportistan.com/rssfeed
Sporla ilgili her konuyu FORUM'da tartışabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. http://forum.sportistan.com

Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbolda Üst Gövde Kullanımı Neden Önemlidir?

Futbol, ayaklarla topa vurmak suretiyle yapılan bir spordur. Bu sporda karşı tarafta bulunan kaleye top gönderilerek gol atılır. 2 takım içerisinde en fazla gol atan maçı kazanır. Futbol dışarıdan bakıldığında bu kadar basit görünebilir. Peki fizyolojik olarak incelendiğinde bu böyle midir?

Bu yazımda bu konuyu incelerken, diğer bir yandan da ülkemizdeki futbolcu yapısını gözlemlerime göre yorumlayacağım. Şöyle ki, futbol ayak parmaklarını hareket ettiren sinirlerinizden tutun da, omuzunuzu yukarıda tutma işinin katılımcılarından biri olan trapezius kaslarınıza kadar kullanılma ihtiyacı barındıran vücudun tümünün çalıştığı bir spor branşıdır.

Ülkemizdeki profesyonel yerli futbolcularda dahi sürekli çok büyük ve telafi edilemez bir hata yapılmakta, sadece alt gövdenin yapı ve yaptıklarına odaklanılmaktadır. Bu odaklanma, şüphesiz performans ekonomisini etkilemekte ve kazanan ile kaybeden arasındaki ince çizgiyi (özellikle Avrupa takımlarıyla mücadele ederken) hep kaybeden olarak geçmemizi sağlar. Örneğin futbolcu koşarken bacakların onu koşturduğu düşünülür, oysa ki üst gövdesi de bu koşma işi içerisinde denge ve ivmelenmenin arttırmını sağlayarak koşuyu mükemmelleştirir.

Kollarınızı kullanmadan koşmayı deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Ülkemizdeki futbolcularda "upper body" yani üst gövde kesinlikle yeterince antrene edilmemiştir. Bu, çok büyük farklar yaratır.Yani, neden bir krampon giyerek performansınızı arttırmak varken, çıplak ayakla futbol oynamakta ısrar edesiniz ki? Üst gövde çalışmaları aynen bu örnekteki gibidir ve kusursuzca, adeta bir 100 metre sprinterinin üst gövdesinde olduğu gibi, futbola özgü mükemmelleştirilmelidir.

Üst gövde antrenmanlarının planlanması, yaşa ve sporcunun seviyesine göre uygulanması çok önemlidir. Antrenörlerin bile, performans geliştirme dalında eğitim yapmamış olanlarının, üst gövde çalışmalarını iyi bir şekilde planlayıp antrene edebilmeleri çok zordur. Bu sebeple, futbol oynarken bütün kasların gerekliliği göz önünde bulundurulmalı ve işin ehli olan iyi antrenörler tarafından bu yol gösterilerek sporcular antrene edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, şeytan ayrıntıda gizlidir. O topa vurarak gol yapabilmeniz ile defans oyuncusunun araya girip topu uzaklaştırması arasındaki fark, üst gövdenin iyi antrene edilmesinde saklıdır.

İyi antrenmanlar!

  2605 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Alper Yaydan

   1989 İstanbul doğumlu, İstanbul Çengelköy Lisesi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor ve Yüksekokulu Antrenörlük bölümü Futbol branş mezunu;

  Futbol antrenörlüğü, bireysel koçluk ve yazarlık yapıyor.

  Futbol ve antrenman bilimleri ve performans sporu kavramı üzerine çalışmalar yapıyor.


  alperyaydan@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu Nasıl Beslenmeli? (devam)

  Futbolcu beslenmesi konusunda yanlış bilinen konuları düzelttiğimiz ve pratik bilgiler verdiğimiz yazının 2.bölümü

  Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

  Doydum ama Galiba Doymadım; Glisemik İndeks

  Glisemik indeks kavramı, Toronto Üniversitesinde hangi besinlerin diyabet hastaları için uygun olduğunu tespit etmek üzere yapılan çalışmalarda bulunmuştur.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Kaleci Son Anda Kurtardı

  Sunucu pozisyonda heyecanla haykırır; "Nefis bir şut, kaleci son anda kurtardı. Son anda" Peki gerçekten öyle mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Eğer biri beni savunmasıyla durdurabiliyorsa, o zaman sakat olduğumu anlıyorum. Yoksa normal şartlarda beni kimse durduramaz

  Allen Iverson