Futbol Pozisyon Rehberi; Kaleci

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Futbol Pozisyon Rehberi; Kaleci

Kaleci, futbol oyununda en önemli ve en özel göreve sahip oyuncudur. Yalnız karaktere ve göreve sahiptir.

 • Oyunu en arkadan net görür. Bütün pozisyonlarda oyuncu arkadaşlarını yönlendirir.
 • Ayaklarına hakim, el yeteneği kuvvetli, gözlemi ve hissiyatı kuvvetli olmalıdır.
 • Pozisyonları önceden sezmeli, 2 adım sonra vereceği karardan emin olmalıdır. Asla kararsız kalmamalıdır. Kalecilerinin yaptığı en büyük hataların başında kararsızlık gelir. Özellikle yan toplarda ve defansın arkasına atılan derin toplarda çıkmak ile çıkmamak arasında tereddütte kalırlar. Oysa kaleci, ya çıkmalıdır ya da çıkmamalıdır. Çıkıp beklerse, ya da inanmayarak çıkarsa hata yapar, gol yememesi sadece rakip oyuncunun beceri eksikliğine kalır .

Peki iyi bir kaleci nasıl olmalıdır?

Bu sorunun cevabını vermek için, daha doğru bir soru ile yola çıkılmalıdır; Doğru kaleci nasıl olmalıdır?
Eldiven giymekle, ya da lüks malzemelerle 3 diregin ortasında durmakla kaleci olunmaz.

Doğru kaleciyi inceleyelim,

 • Bir kaleci asla çizgisine hapsolmamalıdır
 • 18'e hakim, defans arkadaşlarıyla dialoğu iyi olmalı, ayaklarıyla iyi oyun kurmalı , devamlı ayakta kalmalıdır. Her zaman konuşmalıdır. Tabi bu, her saniye boş konuşması anlamına gelmez. "Geldi", "gitti", "arkanda" "önünde", gibi kısa ve net sözcüklerle saha içi iletişimi kurmalıdır.
 • Defansın merkezidir kaleci. Defans bloğunun kalbidir. Önündeki adamları ne kadar iyi yönlendirirse, gol yemesi de o kadar azalır. Günümüzde artık her şey yenileniyor. Futbol da, artık yeniliğe pratiğe ve doğru adımlara yönelmiş durumda. Kaleciliğin de modernleşmesi gerekiyor.
 • Daha az yatan,
 • topa hamlelerinde tasarruflu olan,
 • oyun içinde daha çok kalan,
 • ayakları gelişmiş olan,
 • iki ayağını da kullanabilen,

elle çabuk oyun kuran kaleciler artık kaleyi devraldı. Her topa atlayan, çizgide kalan kalecilerin sonu geldi. Bir kaleci, mutlaka yan topa çıkmalı, oyunu cabuk kurmalı , araya atılan toplarda hamlesini yapmalı kararlı ve gözü kara olmalıdır. Ülkemizde bu akım Taffarel ile başladı. Galatasaray'ın UEFA kupasını almasında büyük rol oynayan Tafarel, her pozisyonda ayakta kalan, planjondan cok topa adımlayarak giden, ayaklarıyla ve elleriyle topu takım arkadaşları ile buluşturan bir kaleciydi.

Bununla birlikte, yakın tarihimizde modern kaleciye en uygun örnek Alman Milli Takım kalecisi Manuel Neuer'dir. Dünya Spor otoriteleri tarafından da yılın kalecisi seçilen Neuer, yazımızın başından beri atlamak istediğim olumlu özelliklere sahip.

Özellikle ayakları ve ceza sahasına hakimiyeti ile ön plana çıkmakta. "Neyi doğru yapıyor?" sorusuna en büyük cevap; Sıradısı performans sergileyen bir kaleci olmasına rağmen, stoperlerine vermiş olduğu güven, takımının atağa başlangıç noktası olması, en büyük doğruları.Vermiş olduğum örneklerle modern kaleciliği genç kaleci adaylarımıza bir nebze anlatmak istedim. İyi bir kaleci olmak isteyen genç kardeşlerime en büyük önerim her zaman maç izlemeleridir . her kaleciyi yakından takip etmeli ve modern sisteme dayalı bi tarz edinmeleri gerekmektedir .

  46378 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Bilge Göktürk Duran

  1989 İstanbul doğumlu,
  Gözcübaba Lisesi (Y.D.A.)
  Sakarya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu

  17 senedir faal futbola emek veriyor.
  Milli Takım, İstanbul Karma Türkiye Şampiyonluğu yaşamış, futbolcu eğitim danışmanlığı ve yazarlık yapıyor.

  bilge410@gmail.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  İDOL FUTBOLCULAR

   Bay Para, Floyd Mayweather

  Bay Para, Floyd Mayweather

  Spor ve Sporcu
  Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

  Önemli Ülkelerin Futbol Altyapıları

  Futbolda altyapıların ne kadar önemli olduğunu Avrupa'daki futbol kulüplerini inceleyerek anlayabiliriz. Son yıllara baktığımızda çok büyük bir sabırla uygulanan altyapı politikası, özellikle Almanlar'ın futbolda büyük bir devrim yaptığı gerçeğine bizi götürmektedir.

  Çocuk mu, Sporcu mu?

  Çocuk mu, Sporcu mu?

  spora erken yaşlarda başlamanın önemi herkes tarafından biliniyor. Peki acaba çocuklar bu yüzden baskı altında kalıyorlar mı?

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Eğer ben Amerika'da doğmuş olsaydım, herhalde bu cüsseyle ya basketçi, ya da Amerikan futbolcusu olurdum. Tanrıya şükür ki Jamaikalı'yım ve atletizm yapıyorum 

  Usain Bolt