Sportistan
Sportistan.com'u otomatik takip etmek için Akıllı Telefonunuza RSS beslemesini alın. http://sportistan.com/rssfeed
Sporla ilgili her konuyu FORUM'da tartışabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. http://forum.sportistan.com

Çocuk Futbolcular Nasıl Motive Edilir?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Çocuk Futbolcular Nasıl Motive Edilir?

Sporun sadece fiziksel değil, aynı zamanda pisikolojik yetkinlik de gerektirdiği artık çok iyi biliniyor. 10 yaşındaki çocukların %45'i takım sporu yaparken liseyi bitirene kadar bu oran %26'ya iniyor.

İyi bir futbolcunun gelişiminde motivasyonun önemi yadsınamaz önemde. Dr. Nurper Özbar'ın Türkiye Futbol Federasyonu için hazırlamış olduğu "Çocuğunuz için Futbol" kitabında bu konuda önemli bilgi, bulgu ve önerilere yer verilmiş. Evebeyn olarak futbol oynayan çocuğunuzu nasıl motive edebileceğiniz şu şekilde açıklanmış

Çocuğu motive etmek için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Çocuğunuz kazansa da, kaybetse de onu sevdiğinizi bildiğinden emin olun.
 • Çocuğunuz oynadığı futbolla ilgili bir şey konuşurken dinleyin. Onu neyin motive ettiğini ve neyin hevesini kırdığını bulmaya çalışın. Sizi değil, onu memnun eden şeylerin üzerinde durun.
 • Çocuğunuzun futboldan neler beklediğini anlamaya çalışın. Her çocuk aynı şeyi istemez. Bazı çocuklar takımın bir parçası olmak isterler, bazıları mücadele etmeyi arzu ederler, bir kısmı da avaz avaz bağırmak isterler. Çocuğunuzun gereksinimine uygun bir spor dalı seçin.
 • Çocuğunuzun gereksinimlerini anlayın ve onunkilerle sizinkiler arasında bir denge kurun. Çocuk için aktivitenin önemli olması kadar, bunun aile ile uyumlu olması da önemlidir.
 • Bakış açınızı koruyun. Çocuğunuzun sizinle birlikte devam edebilmesini beklemeyin. Ayrıca her çocuğun faklı olduğunu unutmayın ve çocuğunuzu komşu çocuğunun yapabildiğini yapamadığı için kınamayın.
 • Eğlenceli, becerileri arttırıcı, kendi kendine öğrenilebilen aktiviteler planlayın. Bunlar spora bağlanan çocuklar için motivasyon sağlar.
 • Çocuğunuz futbol oynamaya başladıktan sonra olumlu sorular sorun: "Seni en çok eğlendiren ne oldu?" veya " Ne öğrendin?". Çocuğunuzun başarmaya çalıştığını veya gurur duyduğunu bildiğiniz özel bir beceri hakkında soru sorun. Bu alanlara ağırlık vermek, galip gelen takımda olsa da olmasa da çocuğunuzun futboldan zevk almaya devam etmesine yardım edecektir.
 • Çocuğunuzun kuvvet, dayanıklılık ve esneklik için iyi bir temel oluşturmasına yardım edin. Bunlar bütün sporların temel taşıdır.
 • Çocuğunuzun kendi futbol programını geliştirmesine fırsat verin. Bunu giderek daha bağımsız olarak uygulamasına olanak verin.
 • Futbolun sonuçlarından ziyade gelişmelerini ödüllendirin. Bir oyuncu olmak, vücudunu şekle sokmak, zevk almak gibi hedefler belirlemesine yardımcı olun.
 • Unutulmaması gereken en önemli husus en iyi fiziksel performansın zihinsel olarak da en güçlü olunduğu zaman meydana geleceğidir.

Çocuğun motivasyonunu bozacak olan şeyler nelerdir?

 • Çocuğunuzu futbol oynamaya zorlamayın. Çocuğunuza bir branş seçmesi ve çalışması için seçenekler gösterin ve yardımcı olun. Çocukluk hayallerinizin kendi oğlunuzun veya kızınızın aktivitelerinde gerçekleşmesine çalışmayın.
 • Çocuğunuzu azarlamayın veya aşağılamayın. Hatalar olabilir. Kazanmak her şey demek değildir. Eğlenmek ve zevk almak önemlidir.
 • Futbol bir işkence haline gelmemelidir. Antrenmanları, çalışmaları ve maçları izleyin.
 • Futbol güç ve sıkıcı bir şeymiş veya iyi beslenme lezzetli değilmiş gibi davranmayın. Futbolu ve iyi beslenmeyi ilginç ve eğlenceli şekilde projelendirin.
  2805 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

  Sporcu Kimdir? Nasıl Performans Sporcusu Olunur?

  Amatör ve profesyonel boks nedir? adlı yazımda söz verdiğim konuları, yazmaya devam ediyorum. "Sporcu kimdir?" sorusunun cevabını verebilmek için ilk olarak "spor nedir?" sorusunun cevabını bilmemiz gereklidir. Hemen belirtmeliyim ki, sporu hobi olarak yapanlar benim konumun dışındadır.

  Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

  Sporda Gen Testi ile Erken Yaşta Yatkınlık Tespiti

  İnsana ait GENOM o bireyin tüm genetik bilgilerini kapsar. İnsan genomu yaklaşık 30.000 farklı genden oluşmaktadır. Bu ise çeşitli hastalıkların oluşmadan önce önlenmesine ve teşhisine imkan tanımakla birlikte kişinin yatkınlıkları hakkında da öngörüde bulunmaya yarar.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Barcelona, Tam bir Futbolcu Fabrikası (mı?)

  Altyapı denildiğinde Barcelona'nın La Masia'sı hakkında övgü cümleleri kurmak adettendir. Peki Barcelona altyapısı gerçekten harika mı?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil

  Konfüçyüs