Chelsea ManU Finalinde Penaltılar Şampiyonu Nasıl Belirledi?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Chelsea ManU Finalinde Penaltılar Şampiyonu Nasıl Belirledi?

2008 yılı Şampiyonlar Ligi finalinde kazanını belirleyen penaltı atışlarının perde arkasını öğrenmek ister misiniz? Futbolun Şifreleri kitabında anlatılan bu çalışma sizi çok şaşırtacak.

Chicago Üniversitesinden Ignaci Palacious-Huerta atılan penaltıların kaydını tutar ve "Profesyonellerin Oyun Stratejisi" adlı çalışmasını 2003'te yayınlar. Moskova'daki 2008 Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Chelsea Teknik Direktörü Grant'ın bir arkadaşı Ignacio ve Grant'ı bir araya getirir. Ignacio Manchester United ve penaltılarla ilgili bir rapor hazırlar ve sunar. Rapora göre;

1- Van der Sar, atıcının doğal tarafına yatmaya meyillidir.Yani sağ ayaklıların vuruşlarında kendi sağına, sol ayaklıların vuruşlarında kendi soluna daha sık yatar.

2- Van der Sar, 1-1,5 m yükseklikten gelen penaltıları daha kolay kurtarır. Yani yerden veya havadan atmak en iyisidir.

3- Cristiano Ronaldo, koşarken durursa %85 kalecinin sağına vurur. Ronaldo son anda bile vuruş yerini değiştirebilecek teknikte olduğu için Cech vuruş öncesi hareketsiz kalmalı, atlamak için vuruşu beklemelidir.

4- Penaltılara ilk başlayan takım %60 atışları kazanır.

Penaltılar Başlar

Anelka hariç tüm oyuncular Ignacio'nun raporuna uygun davranır. Ballack, Belletti rapordaki şekilde gol yaptılar. Yerden ve önerilen köşelere vurdular.

Ronaldo ManU adına atışı kullanırken Cech son ana kadar bekledi. Ronaldo durakladı, Cech kendi sağından atışı kurtardı.

Lampard, Cole, Terry ve Kalou topu Van der Sar'ın soluna attı. Rapora uygun olmayan tek vuruş Cole'un vuruşu idi. Solak olduğu için rapora göre sola vurmamalıydı. Van de Sar doğru köşeye atladı. Ama vuruş rapordaki diğer maddeye uygundu. Yerden köşeye gitmişti. Bu sayede kıl payı da olsa gol oldu.

Rapor işe yarıyordu. Chelsea'nın 6 vuruşunun 5'i gol olmuş. Gol olmayan vuruşta ise Van de Sar ters köşeye yatmış, ama Terry'nin vuruşunda top auta çıkmıştı.

Ama altıncı vuruştan sonra Van der Sar, ya da Manchester United'dan başka biri, Chelsea'nin bir strateji çerçevesinde atışları kullandığını fark etmişti. Muhtemelen strateji yanlış anlamışlardı. Tüm vuruşların sola yapılmasının kararlaştırıldığını sanmışlardı. Ama bir strateji olduğunu anlamışlardı.

Anelka, yedinci penaltı için topun başına geldi. Van der Sar kollarını açtı ve sol eliyle sol köşeyi gösterdi. "Hepiniz oraya atıyorsunuz" der gibi. Anelka ikilem içinde kalmıştı. Rapora göre Anelka, Van der Sar'ın soluna, yani göterdiği köşeye vurmalıydı.

Anelka Van der Sar'ın sağına yatacağını biliyordu. Van der Sar, Anelka'nın bunu bildiğini biliyordu, Anelka da, Van der Sar'ın bunu bildiğini biliyordu. Böylelikle sola atmaktan vaz geçti. Hem de raporda belirtildiği üzere topu orta yükseklikten göndermişti. Van de Sar atışı kurtardı. Fergusan "O penaltı kurtarışı kazara değildi. Belirli futbolcunların topu hangi noktaya atacağını biliyoruz" dedi. Ve bu Chelsea'ye Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna mal oldu.

Şimdi bu bilgiler ışığında finalin penaltı atışlarını tekrar izleyin. Galiba futbol sanıldığı kadar basit değil

Kaynak: Futbolun Şifreleri, Simon Kuper ve Stefan Szymasnki

  3569 kere okundu

  futbol yazıları için tıklayınız

  Senih Özkiper

  1969 İstanbul Doğumlu,İstanbul Erkek Lisesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi ve İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu,

  TFF Lisanslı Futbol Menajeri.

  Çeşitli şirketlerde  yönetici olarak görev alıyor ve spor yöneticiliği yapıyor. Özellikle futbol altyapıları ile  genç sporcu ve sporcu adaylarına yönelik ürün ve hizmetler alanında çalışmalar yürütüyor.  info@senihozkiper.com
  senihozkiper.com

  yazarın diğer yazıları için tıklayın

  Bu Kategorideki Diğer Yazılar

  Spor ve Sporcu
  Çocuklar için Ağırlık Antrenmanı

  Çocuklar için Ağırlık Antrenmanı

  Çocuk sporcularda gözlemlediğim en önemli sorunlardan birisi, ağırlık antrenmanlarının (çoğu insan buna fitness da diyebilir) yapılıp yapılmaması konusudur. Sporcular, antrenörler ve veliler ağırlık antrenmanı konusuna net bir çerçeveden bakamıyorlar.

  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  Basketbolda nasıl iyi bir şutör olunur?

  İyi bir şutörün takımın en iyilerinden olması gerekir. Takımda en az hata yapma lüksü olan oyuncu takımın şutörüdür.

  Aklımda Deli Sorular aklımda deli sorular

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Tekmeye Kafa Uzatan Futbolcu

  Kime sorarsanız sorun "tekmeye kafa uzatmak" iyi bir şeydir. Oyuncunun özverisini betimler. Düşünsenize rakip topa vuracak araya kafa sokuyorsunuz. Yaralanmak pahasına... Bundan daha iyi futbolcu olabilir mi?

  Sporculardan İnciler sporculardan inciler

  Bazen kız arkadaşımla yüzme yarışı yapıyoruz. Arada onu da mutlu etmek lazım, ama hep kazanıyorum. Çünkü kaybetmeyi sevmiyorum.

  Cristiano Ronaldo